Fietsroute langs belangrijke punten van Slag om de Schelde Beschermde status lichtopstanden Veerse duinen 6 Meer mensen aan het werk Orionis Walcheren stelt elk jaar nieuwe doelen voor het verminde ren van bijstandsgerechtigden en het verhogen van de uitstroom naar werk. Door de coronacrisis was dat voor dit jaar extra moeilijk te voor spellen. Daarom hield Henk Guise, Het is nog te vroeg om definitieve conclusies te trekken omdat we nog maar een paar weken uit de lockdown zijn directeur van de sociale dienst en het re-integratiebedrijf, rekening met drie scenario's. Lichte scenario Die scenario's omschreef Guise be gin dit jaar als volgt: ,,Een licht sce nario waarin snel alles weer open mag, een zwaar scenario waarin al les nog lang dicht blijft en een lijn daar tussenin. En ik ben een opti mistisch mens, dus ik ga uit van het lichte scenario." De snelle vaccinatie van de kwetsbaarste mensen noemde hij daarin belangrijk. Meer vaccinaties zorgen voor minder ziekenhuisop namen en minder druk op de zorg. ,,Dan kunnen de horeca en het toe risme weer open." Omgekeerd kan het dan ook nog meevallen met het aantal bedrijven dat alsnog defini tief moet stoppen, hoopte hij. ,,Dan valt het ook mee met de instroom van nieuwe mensen in de bijstand." Halverwege het jaar ziet Guise zijn optimistische inborst uitko men. Orionis begon 2021 met 2935 bijstandsgerechtigden en het doel om - vanwege de coronacrisis - dat aantal in het lichte scenario niet verder te laten stijgen dan 3085. In het zwaarste scenario zouden er zelfs 800 mensen met een uitkering bij komen. Eind juni stond de teller op 3025 bijstandsgerechtigden, nog ruim onder het middelste scenario. En belangrijker: de lijn buigt af naar beneden, richting het lichte scena rio. Horecapersoneel ,,Maar het is nog te vroeg om te de finitieve conclusies te trekken, om dat we nog maar een paar weken uit de lockdown zijn. Bovendien kan het zo zijn dat als de steunpakket- ten worden afgebouwd, zich toch weer meer mensen melden voor bijstand, al dan niet na een korte werkperiode", nuanceert Guise. Het goede nieuws is volgens hem wel dat het Centraal Plan Bureau de economische groei positief heeft bijgesteld en er in veel sectoren veel vraag is naar mensen, zoals verko pers en horecapersoneel. ,,Dus voorzichtig positief zou ik zeggen." Wendy Wagenmakers Vlissingen Het gekke is dat het eigenlijk alle maal begon bij de strijd voor be houd van het Nollebos. Vijf jaar geleden alweer. Raadsleden Ta mara Vork (VVD) en Lilian Janse (SGP), die er al jaren samen op uit trekken, wilden zich verdiepen in het onderwerp en kwamen uit bij de mannen van het bunkerbe- houd. ,,We zagen de bunkers in het Nollebos, de drakentanden bij Val- kenisse, alle herdenkingsplaatsen, en we dachten alleen maar: hier moeten we iets mee." De twee bedachten dat er een fietsroute moest komen. Een tocht langs alle 'hoogtepunten' van de Slag om de Schelde. De tocht is zichtbaar in een app die zaterdag We zagen de bunkers in het Nollebos en de drakentanden bij Valkenisse en we dachten 'hier moeten we iets mee' met behulp van jonge scouts wordt onthuld bij één van de lan dingsplaatsen van de bevrijders, Uncle Beach. Om 11.00 uur stapt de groep bij het NS-station op de fiets richting Uncle Beach. In de app staan verhalen, histo rische foto's, kaarten en filmpjes. Allemaal levendig gemaakt door bevrijder John, bezetter Klaus en het Westkapelse meisje Maatje Gabriëlse. Het plan is om de route uitein delijk uit te breiden naar Veere en Zuid-Beveland. Bloemen bij Uncle Beach Tamara Vork staat te trappelen om de app met iedereen te kunnen de len. ,,Er zijn zóveel mensen die zo enorm met die oorlog bezig zijn. Ik woon vlakbij de dijk en loop vaak met mijn hondje bij Uncle Beach en echt, als je eens wist hoe vaak daar bloemen worden gelegd. Door Engelsen, door Duitsers. Al die mensen kunnen de Slag om de Schelde nu echt van dichtbij gaan beleven." Ruim een maand geleden vroeg de NVV aandacht voor de zeer bijzon dere gebouwen. Langs de Wester- schelde stonden veel meer lichtop- standen. Dat waren vooral palen of open constructies met daarop een lichtbaken, bedoeld voor de naviga tie van schepen. De drie hebben volgens die vereniging echter een hoge cultuurhistorische waarde. Ze dateren uit 1951 en zijn zeer uitzon derlijk. ,,Nergens anders in Neder land vinden we vergelijkbare bak stenen lichten waaruit de lichtbun del door een raam schijnt", stelde NVV-secretaris Sander van Oude- naaren. Sergeant Het hoge en lage licht van Kaapdui nen, bij Dishoek, vormen een lich- tenlijn voor het inkomend scheep vaartverkeer op de Westerschelde. Het licht van Zoutelande, in de volksmond Sergeant genoemd, vormt samen met de hoge vuurto- ren van Westkapelle een lijn voor het uitvarend scheepvaartverkeer. Daarnaast behoren ze tot het eerste stelsel van lichten (1866-1867) dat langs de Westerschelde werd aan gelegd. Tijdens de Tweede Wereld oorlog werden echter de 'oude' lichten verwoest zodat er in 1951 nieuwe torens werden gebouwd. Na vragen van Lijst van Kervinck en VVD meldt het Veerse college dat het al in gesprek was met Rijks waterstaat over het behoud van de lichtopstanden en met de Stichting Bunkerbehoud over de woning. dinsdag 6 juli 2021 'Voorzichtig optimisme' bij Orionis WA Minder Walchenaren hebben een uitkering nodig. Tegelijker tijd lukt het Orionis Walcheren om meer mensen aan werk te helpen. Dus twee bewegingen de goede kant op, constateert directeur Henk Guise. Dat is reden voor 'voorzichtig opti misme'. Maurits Sep Vlissingen -Henk Guise, directeur Orionis Wie na het zien van de Slag om de Schelde alles wil weten van de militaire operatie, hoeft al leen nog maar op de fiets te stappen. Er is een fietsroute ontwikkeld die voert langs alle belangrijke punten tussen Vlis- singen en Westkapelle. Die staat in een gratis app. -Raadsleden Tamara Vork (VVD) en Lilian Janse (SGP) De drie lichtopstanden in de dui nen van Dishoek en Zoutelande krijgen zo goed als zeker een be schermde status. Dat blijkt uit het antwoord van het dagelijks bestuur van de gemeente Veere op vragen van de Lijst van Ker- vinck en de VVD. Ook de woning van de vuurtorenwachter wordt niet vergeten zodat de Neder landse Vuurtoren Vereniging (NVV) gerust kan zijn. Emile Calon Dishoek Het hoge en lage licht in de duinen bij Dishoek vormen een lichtenlijn voor inkomend scheepvaartverkeer. FOTO GUUS MAHLER Tamara Vork (links) en Lilian Janse ontwikkelden samen een fietsroute langs alle belangrijke pun ten van de Slag om de Schelde tussen Vlissingen en Westkapelle. foto lex de meester v,. '-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34