'We zwichten niet voor agressie en intimidatie' 5 GEWELD TEGEN VERSLAGGEVERS HEIKO WERD OP VOLLE SNELHEID VAN DE A58 GEDRUKT Het heeft een tijd geduurd voor hij weer onbevangen in een auto van Omroep Zeeland durfde te stappen, zegt verslaggever Heiko Strietman. Vorig jaar oktober werd hij met 100 kilometer per uur van de A58 geduwd. Bewust. ,,Het was zo bizar. Hoe haal je het in je hoofd?" r edreigingen en geweld I tegen journalisten ne men toe. Tijdens een [rondetafelgesprek in de Tweede Kamer pre senteerden de regionale omroe pen vorige week een waslijst aan incidenten. Omroep Zeeland droeg vier gevallen aan, waaron der een bommelding - waarvan de dader is veroordeeld - en de aan slag op de A58, die nooit is opge helderd. In de remmen Voor Strietman begon de dag als alle andere. Vanuit het kantoor van de omroep in Oost-Souburg vertrok hij voor een reportage. Hij nam een bedrijfswagen mee, aan alle kanten voorzien van een fors logo, en werd gevolgd door een tweede omroepauto, met daarin een cameraman. ,,We reden op de A58. Ik haalde een vrachtwagen in en zag in mijn achteruitkijkspiegel een zwarte pick-up, zo'n grote Amerikaanse bak. Die haalde me in. Ineens zie ik mijn ooghoek nog een pick-up, een zilverkleurige. Het leek wel of hij uit het niets kwam. Die gaat naast me rijden, geeft nog een beetje gas en komt naar rechts. Ik weet nog dat ik dacht: 'Hij ziet me niet'. Tot onze auto's elkaar raakten en hij door duwde. We reden 100. Dan besef je dat iemand je van de weg pro beert te rijden. Ik ging in de rem men en ben gestopt op de vlucht strook. Beide pick-ups, waarvan ik de indruk had dat ze bij elkaar hoorden, reden hard de afslag Middelburg op." Verbaasd Bij Strietman zat de schrik er goed in. ,,Ik heb aangifte gedaan. Ach teraf had ik gelijk de politie moe ten bellen of achter ze aan moeten rijden, maar je zit zo in de schrik en je bent zo verbaasd. Je gaat ook Ik heb echt geluk gehad. Datbesef daalde pas goed in toen ik thuis was en mijn kleine meiden weer zag aan jezelf twijfelen. Had ik mis schien een van die pick-ups ge hinderd? Ik was blij dat de camera man achter me reed. Die zag alles gebeuren. Hij bevestigde dat er he lemaal niets was voorgevallen. En het was geen Fiat Punto hè. Ik heb echt geluk gehad. Dat besef daalde pas goed in toen ik thuis was en mijn kleine meiden weer zag." Leven zuur maken De dader is nooit gevonden. Hele maal zeker is het dus niet dat het ging om intimidatie van een jour nalist, maar het ligt erg voor de hand. ,,Het was niet tegen mij als per soon, het was tegen de omroep. Het gebeurde precies in de tijd dat de NOS haar logo's van auto's van verslaggevers verwijderde. Wat le vert zo'n actie nou op? Ik ben er als journalist niet op uit mensen het leven zuur te maken. Ik wil ge woon zo goed mogelijk verslag doen van wat er in de provincie gebeurt. Als je iets tegen de om roep hebt of tegen de journalis tiek, ga dan het gesprek aan. Kom langs, dan drinken we een kop koffie en praten we erover. Hier kan ik echt niet bij." Geen doelwit Als hij nu in een auto van de om roep stapt, kijkt Strietman nog steeds wat vaker in zijn spiegels. Op de redactie is wel even gespro ken over het verwijderen van de logo's, maar daar was niemand voor. ,,Het is bij een eenmalig inci dent gebleven. Was het vaker ge beurd, dan ga je daar misschien over nadenken. De logo's zorgen ervoor dat we zichtbaar zijn in de provincie. Hoe vaak ik niet kinde ren 'Omroep Zeeland' hoor zingen als ze langs onze auto's komen. Dat willen we natuurlijk graag. Maar de balans tussen positieve en negatieve ervaringen moet wel naar die kant door blijven slaan. We moeten geen doelwit wor den." OMGAAN MET BEDREIGING dinsdag 6 juli 2021 GO 'Het was niet tegen mij, het was tegen de omroep' Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Be -Heiko Strietman, verslaggever De zichtbaarheid van journalis ten van de Omroep Zeeland is groot, niet alleen door logo's op de bedrijfsau to's, maar bij voorbeeld ook door de apparatuur die cameramensen meesjouwen. ,,We hebben ervoor gekozen de logo's niet van de au to's te halen", zegt directeur Moni que Schoonen, „want we zwichten niet voor agressie en intimidatie. We gaan er wel met verstand mee om. We begeven ons niet in ge vaarlijke situaties. Vaak kun je dat pas ter plaatse beoordelen. Als we op een plek zijn waar de vlam in de pan kan slaan, parkeren we de auto uit de buurt of dragen we geen kleding met logo's." Beveiligers meesturen Na een aantal incidenten, waaron der ook bedreigende situaties met demonstranten tegen de lock- down, is het veiligheidsprotocol van de omroep aangescherpt. Schoonen: ,,We hebben afspraken gemaakt met de politie, zodat zij snel assistentie kunnen verlenen. In risicovolle situaties overwegen we beveiligers mee te sturen. We hebben er een personeelsbijeen- komst over gehouden, we verle nen nazorg als zich iets heeft voorgedaan en we gaan weer agressietrainingen geven. Die zijn in het verleden goed bevallen. En niet voor niets hebben we als re gionale omroepen een inventari satie aangeboden aan de Kamer. Het speelt niet alleen bij de NOS." Doodsbedreigingen Dat bevestigt hoofdredacteur Ro nald van Geenen van de PZC. ,,De toename van aantal gevallen van agressie of bedreiging tegen jour nalisten treft helaas alle nieuws media, dus ook de PZC. Dat gaat van doodsbedreigingen omdat ie mand niet blij is met een verhaal tot intimidatie tij dens een de monstratie. Onze verslag gevers zijn niet van sui ker. Maar als het te gek wordt, aarzelen we niet om aangifte te doen. Bij acute dreigingen kunnen we heel snel schakelen met de politie. Daarnaast schatten we ri sico's eerder in. Er zijn bijvoor beeld rechtszaken waar we uit veiligheidsoverwegingen twee verslaggevers heen sturen in plaats van een." Heiko Strietman: ,,Ik weet nog dat ik dacht: 'Hij ziet me niet'. Tot onze auto's elkaar raakten en hij doorduwde." foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33