Zeeland niet het 'stikstofgevoeligste' gebied Run op zomerkampen in Zeeland: vol is vol ZEELAND 3 VALT VERKEERD Theo Giele Vlissingen Boeren die moeten stoppen van wege 'stikstof? Zeeland is niet de eerste provincie die het Planbu reau voor de Leefomgeving (PBL) in het vizier heeft. Het PBL pleit voor gerichte maatregelen in die delen van het land waar stikstof- uit-de-buurt een groot probleem is voor natuurgebieden. In plaats van te sturen op alge mene landelijke maatregelen zou de overheid zich volgens het PBL moeten concentreren op natuur bescherming op bepaalde plaat sen: „Ongerichte stikstofaanpak riskeert weinig effectief natuur- herstel op de plekken waar dit nü het meest urgent is." Zeeland hoort daar niet bij. Het is één van de regio's met weinig tot geen overschrijding in stikstof- gevoelige natuurgebieden, aldus het PBL in het rapport 'Naar een uitweg uit de stikstofcrisis'. In het rapport staat een kaart van Nederland waarop in paars staat aangegeven waar meer stik stof neerdaalt in Natura 2000-ge- bieden dan gewenst. De hele Ve- luwe kleurt (donker)paars, net als grote delen van Noord-Brabant (onder meer de bossen ten zuiden van Bergen op Zoom) en een aan tal andere provincies. De duinenrij van Domburg tot en met Ameland vormt een dun paars lint. In Zeeland zijn de Na- tura 2000-gebieden groen, wat be tekent dat het maximale stikstof- niveau niet wordt overschreden. Duinen en een minuscuul puntje in West-Zeeuws-Vlaanderen vor men hierop de paarse uitzonde ringen. Geen megastallen In de nabijheid van de duinen ziet het Planbureau voor de Leefbaar heid de minste aanleiding om in te grijpen. Hoewel de situatie lang niet altijd goed te noemen is, ziet het PBL de natuur in veel duinen niet verder verslechteren. In een aantal duingebieden is sprake van verbetering. Maar wat nog belang rijker is, in de buurt van deze en andere duingebieden zijn geen megastallen te vinden die veel am moniak uitstoten. In Zeeland gaat het om de duinen aan de noord westkant van Walcheren en de Kop van Schouwen. De stikstof komt van ver aangewaaid. De dui nen liften daardoor mee op de be perkingen van de stikstofuitstoot bijvoorbeeld in Brabant en rond de Veluwe. ,,We hebben de groepsgrootte dit jaar aangepast: van twintig naar der tig kinderen", vertelt Ramon Ha gendoorn. Hij is mede-eigenaar van Natural High Surfcamps, dat golf- surfen, windsurfen en kitesurfen aanbiedt voor 10- tot 13-jarigen en 13- tot 16-jarigen. ,,Er zijn nog wat plek ken, maar het gaat hard. Zeker in het eerste en tweede kwartaal kwamen er veel aanvragen. Ik denk dat men sen zeker wilden zijn van een plekje. Als we hadden gewild, hadden we meer groepen kunnen maken, maar het moet wel verantwoord blijven. Er is geen marge voor fouten." Bij Manege De Zwaanhoek in Koudekerke staat achter bijna alle pony-, smurfen- en zomerkampen met grote letters VOL op de site. Ei genaar Tjarda van Loon: ,,Het loopt dit jaar al vanaf januari storm. Week 28 en 29 had ik nog vijf keer kunnen vullen. Er wordt op dit moment nog de hele tijd gebeld voor een plekje in de komende weken, maar helaas: die zitten vol." Vinea (een van de grootste aan bieders van zomerkampen in Ne- derland) heeft dit jaar naast de zeil- school in Wolphaartsdijk ook strandvakanties voor jongeren van Als we hadden gewild, hadden we meer groepen kunnen maken, maar het moet wel verantwoord blijven 15 tot 18 jaar in de aanbieding in Kamperland en Vrouwenpolder. ,,Dat loopt als een trein", zegt Ba- bette Gaus van Vinea. ,,Vorig jaar za gen we dat heel veel tieners op zoek waren naar een alternatief voor de bekende Spaanse badplaatsen. Toen hebben we deze nieuwe locaties toe gevoegd. De weken aan het begin en het eind van de vakanties zitten ge woon vol. Vorig jaar zat echt alles vol, nu is er nog wel plek. Wij zien dat er dit jaar al vanaf januari een run is op vakanties in Nederland. Het is veel eerder begonnen." Wie verder kijkt dan de grote aan bieders, ziet dat er toch nog wel keus is. Onder meer Kanoa Outdoor Events in Wolphaartsdijk en Aqua- vitesse Zeilschool in Bruinisse mel den dat er nog ruimte is. In de niche markt van liefhebbers zijn er kamp jes van clubs als de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (strandnatuur verkennen op Schou- wen-Duiveland of natuurexcursies vanuit het Zeeuwse Deltakamp). Jos Klein van de landelijke Club Adventure had pre-corona zo'n 1000 kinderen in zijn kampen. Nu zijn het er 1500. Hij benadrukt dat alle zomerkampen met het keurmerk Kindervakanties werken volgens het corona-protocol. ,,Dat betekent bijvoorbeeld dat je contact tussen ouders onderling zoveel mogelijk beperkt, dus op de aankomst- en vertrekdagen zijn er tij dvakken voor het halen en brengen van kinderen. Er zijn extra tenten opgezet en er wordt meer buiten gedaan. En dege nen die samen op kamp zijn, blijven ook in de 'kampbubbel', dus kinde ren van verschillende kampen on dernemen niet samen activiteiten." dinsdag 6 juli 2021 Zeeuwen naar Den Haag M Kees Hanse in 2019 tijdens een boeren protest in Den Haag. foto jos VAN LEEUWEN Het fenomeen zomerkamp is - met dank aan corona - populair der dan ooit. Extra bedden erbij, extra tenten, grotere groepen, nieuwe locaties: de organisato ren doen hun best om aan de vraag te voldoen, maar toch zijn de populairste kampen en tijden al volgeboekt. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Ramon Hagendoorn, Natural High Surfcamps

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31