Slao shot e Maak jij de mooiste zomerfoto van 2021? Scheldecommissie werkt aan afspraken om PFAS terug te dringen 2 WENDY WAGENMAKERS WEREL& KUStsA® Column Eerst probeerde ik het met een vork. Toen dat niet werkte, pakte ik een sleutel. Maar ook die donderde direct van mijn bovenarm. Jammer. Het had me wel handig geleken, aangezien ik nogal eens moet zoeken naar mijn sleutels. En hoewel ik me had verheugd op een sterk signaal in mijn stralingsvrije achtertuin, viel ook die 5G behoorlijk tegen. Ook zijn mijn borsten niet twee cup- maten gegroeid en voor zover ik weet is ook niemand in mijn om geving spontaan onvruchtbaar ge raakt. Kortom: slap shotje, dat Pfi zer. geweest, bang voor het vaccin al helemaal niet. Ik heb in mijn leven wel ergere rotzooi door mijn lijf gejaagd, te beginnen bij de bespo ten appeltjes uit de schappen van de Albert Heijn. Gezwicht voor groepsdruk? In zekere zin. Niet om weer toegang te krijgen tot grote evenementen - een bruisend be staan leid ik toch al lang niet meer - wel om een beetje bij te dragen aan groepsimmuniteit. Bovendien vertrouw ik graag op wetenschap pers, die pokken en polio nage noeg wisten uit te roeien. Iets wat ik klei-etende influencers niet gauw zie doen. Ik ken er genoeg die zich niet la ten vaccineren. Om redenen die soms best begrijpelijk zijn, zoals prikangst of het vertrouwen dat je lichaam zo'n virus zelf wel be strijdt. Prima, lekker zelf weten. Maar begin niet over dennennaal denthee of intergalactisch zilver water en ga al helemaal niet als een quasi-apotheker tekeer over ingrediënten die je amper je strot uit krijgt, laat staan dat je ze fout loos kan schrijven. De zoge naamde lichtwerkers. Met hun YouTube-dokters. DE STELLING Vandaag: Ik heb respect voor journalisten 1886 stemmen Eens Toos Henk Oneens Paul Kusters Aanval op werelduurrecord Zomercarnaval afgelast GOES Nieuwe lunchroom aan de Keizersdijk Het is zomerEn of je nu thuis blijft, op het strand ligt te luieren, onder een paraplu naar de regen kijkt of toch naar het buitenland gaat, wat is er leuker dan je vakan tiefoto's te delen met de rest van de wereld en daarmee kans te ma ken op leuke prijzen? Stuur tot 30 augustus je leukste zomerfoto in via zomerfoto@pzc.nl. Gemaakt in je eigen woonplaats of misschien wel aan het andere einde van de wereld. Mooie prijzen De grappigste, zonnigste of bij zonderste zomerfoto's verschijnen in de krant en op onze website. Alle inzenders maken kans op een mooie prijs, zoals een fotoboek met eigen foto's ter waarde van 49,95 euro voor de mooiste foto van de week. Aan het eind van de zomer kiezen we uit alle inzen dingen de uiteindelijke winnaar van de hoofdprijs: een iPad ter waarde van 350 euro. Een selectie van de zomerfoto's verschijnt met ingang van 13 juli acht weken lang tweemaal per week in de krant en op de website. De pagina staat twee keer per week in het regiokatern, op dins- dag en vrijdag. De laatste pagina verschijnt op 3 september. Voorwaarden De voorwaarden zijn: - Bestanden zijn minimaal 1 MB en maximaal 10 MB groot. - Foto's aanleveren in .jpg. Je kunt meerdere keren insturen. - Om mee te dingen naar een prijs dien je je voornaam, achternaam, woonplaats, email en telefoon nummer in te vullen. - Bij het inzenden van de foto geef je aan waar de foto is gemaakt; ook kun je een korte beschrijving mee sturen. - Wekelijks wordt de weekwin- naar bekendgemaakt. - Inzenders stemmen ermee in dat hun foto onbeperkt en zonder ver goeding door de Persgroep kan worden gebruikt. - Foto's waarop tekst is geschreven of waarop de naam van de foto graaf is geschreven, komen niet in aanmerking voor selectie. - We gebruiken je persoonsgege vens om de bijdrage te kunnen be waren en publiceren. Ons privacy statement vindt u op onze site. Nederland heeft hiertoe enkele maanden geleden het initiatief ge nomen naar aanleiding van de zeer verontrustende PFAS-waarden in de (Wester)Schelde en het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Er is tientallen tot honderden keren meer PFAS gemeten dan de norm. Het is de bedoeling dat de afspra ken dit jaar in december tijdens de jaarlijkse plenaire vergadering van de commissie worden vastgelegd. De Internationale Scheldecom- missie bestaat uit de regeringen van Nederland, Frankrijk, België en de Belgische gewesten Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Een van de ta ken van de commissie betreft grensoverschrijdende ernstige ver vuiling in het Scheldedistrict. Er is hiervoor een waarschuwingssys teem in het leven geroepen. Als de regeringen ermee instemmen wor den PFAS toegevoegd aan stoffen die in het netwerk van meetpunten worden gemonitord. Het Scheldedistrict omvat alle oppervlaktewateren zoals rivieren en kanalen, grondwateren en kust- wateren van het Scheldestroomge- bied, de bekkens van de Somme, de Aa en de Canche, de Franse noorde lijke polders, de Vlaamse polders tot aan de Oosterschelde en het Grevelingenmeer in Nederland. Zeeland verrast Minister Cora van Nieuwenhuizen meldde begin juni aan de Tweede Kamer dat Nederland samen met Vlaanderen PFAS-lozingen in beeld heeft gebracht. De provincie Zee land werd vorige maand verrast door de hoge PFAS-waarden die in diverse rapporten naar voren kwa men. Deze week is er ambtelijk overleg tussen de provincie en be trokken Nederlandse en Vlaamse instanties. In de (Wester)Schelde en het Kanaal Gent- Terneuzen zijn verontrustende PFAS- waarden gemeten Er zijn duizenden chemische verbindingen die tot PFAS worden gerekend. Ze werden en worden toegepast in een reeks van produc ten, van anti-aanbaklagen tot blus- schuim, verpakkingen, kleding en cosmetica. De stoffen zijn in ver brand gebracht met kanker en aan tasting van het immuunsysteem. Groot probleem van PFAS is dat het niet afbreekt en zich ophoopt in or ganismen. een blijft stug doorfietsen met een mondkapje op zijn smoel, de an der ziet Bill Gates in chemtrails voorbij zweven. In elk geval sta ik straks met mijn gele boekje te wapperen bij de poorten van de Vrouwenpolderse Dagen. Lekker puh! De zogenaamde lichtwerkers, met hun intergalactische zilverwater dinsdag 6 juli 2021 Bang voor het virus ben ik nooit Reageer op pzc.nl Gisteren: Boer mag niet het slachtoffer worden van het stikstofbeleid JE MAS MAAR EEN TELEFOONTJE tnOEN WAAR ZIT JE tiAN HENK f SLUIS Arie Liefhebber uit Nieu- wegein doet zondag 25 juli in Sluis een aanval op het werelduurrecord op de historische MacMillan fiets. Het record (13,8 ki lometer) werd op zondag 16 juni 2019 gevestigd door Toon van Duyck uit Brugge op een fiets uit 1839. De MacMillan was de eerste fiets met (schuif)pedalen, aange dreven met stangen en askrukken op het achter wiel. De start is om 14.30 uur in de Kapellestraat. De route gat via de Groote Markt-Vrijstraat- Nieuwe weg-Walplein- Jaagpad. In België zal vanaf Hoeke de Krinkel- dijk worden gevolgd en vervolgens weer richting Sluis. SAS VAN GENT Na het 'gewone' carnaval februari dit jaar zal Sas van Gent het ook zonder zomercarnaval moeten stellen. De gemeente Terneuzen heeft gisteren te kennen gegeven geen vergunning te verlenen. Het zomercarnaval zou eerst drie dagen duren. De organisatie onder lei ding van Sassenaar Willy de Groff had dit vanwege de coronamaatregelen al teruggebracht tot één dag, zaterdag 17 juli. Het zou ook uitsluitend op het Keizer Karelplein plaatsvinden, met be perkte toegang. De ge meente vindt de risico's desondanks te groot. Begin september opent in Goes lunchroom Brownies&Downies. Deze komt aan de Kei zersdijk 34 waar nu nog restaurant De Steenen Brug zit. Eerder dit jaar werd dat restaurant door Paul en Anouk Mijnaarends te koop gezet. Brownies&Dow- nies is een landelijk con cept van een lunchroom waar gewerkt wordt door mensen met een verstandelijke beper king. Franchisenemers zijn Teuntje Hoezen en Marieke Fluit. Goes is de eerste plaats in Zeeland waar de lunchroom opent. Wendy de Jong Vlissingen Mail uw zomerfoto's naar: zomerfoto@pzc.nl of upload ze via de zomerfoto-pagina: pzc.nl/zomerfoto. Binnen de Internationale Schel- decommissie wordt gewerkt aan afspraken om de PFAS-vervui- ling blijvend te meten en terug te dringen. Deze perfluoriden worden daarmee toegevoegd aan een reeks van schadelijke stoffen die in de gaten moeten worden gehouden. Theo Giele Antwerpen Het is een fascinerende tijd. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2