1 31* Reiswijzer: naar welk land kan ik op reis en welke regels gelden er? Vraag het onze specialisten accepteren zoals hij is. contact houden met mijn puber kleinkinderen? Tips voor twijfelaars 21 'Hoe beter de partners bij elkaar passen, hoe meer speeksel er wordt uitgewisseld' Ik eet niet veel groente, heb ik dan een tekort aan bepaalde stoffen? Stallaart: ,,Het is een taboe. Zoenen is iets wat we eigenlijk allemaal leuk zouden moeten vinden en het kan extra vreugde en lichtheid brengen, maar er zijn inderdaad mensen die er weinig van moeten hebben, die het een kleffe, natte bedoening vinden. Er worden hoe dan ook bacteriën uitgewisseld. Dus als je zegt: het gaat om mijn eigen geluk, dit hoort niet bij mijn leven; prima. Zeker wanneer je voelt dat je op andere niveaus ge noeg connectie hebt. Alleen hoop ik dan dat je partner het daarmee eens is.'' Veldt: ,,Die vraag is net zoiets als: is hij of zij goed in bed? Daarmee kan worden gedoeld op lust en techniek of op intimiteit en samenzijn. Over het laatste geval: ik denk dat verliefde mensen die opgaan in een gepassio neerde zoen zich op het moment suprème echt niet afvragen of die ander goed of slecht bezig is. Ligt de focus puur op de daad, dan wordt er anders naar gekeken.'' Met onze Reiswijzer vind je alle actuele regels die gelden voor je favoriete reisbestemming. Welke landen hebben een geel reisadvies, heb je een vaccinatiepaspoort nodig, is de horeca open of moetje in quarantaine? Alle antwoorden op die vragen vind je terug in de Reiswijzer. Vul jouw bestemming in of klik op het gewenste land op de kaart en laatje informeren. Kijk op pzc.nl/reiswijzer Mijn vriend verslonst nu we samenwonen. Hij vindt dat ik hem moet Hoe kan ik goed PC DINSDAG 6 JULI 2021 A - RELATIETHERAPEUT BARBARA VELDT G Mensen die opgaan in een gepassioneer de zoen, vragen zich niet af of de ander goed of slecht zoent. FOTO GETTY IMAGES Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS Groenten zijn belangrijke, maar niet de enige bronnen van vitamines en mineralen. Vitamine C bijvoorbeeld, goed voor je weerstand, zit ook in fruit en fruitsap. Vooral sinaasappelen en aardbeien (nu volop verkrijgbaar) zijn rijk aan vitamine C. Een andere belangrijke vitamine uit groente is foliumzuur. Ook dit zit in fruit, maar daar moet je meer van eten om er voldoende van binnen te krijgen. Ben je geen fruit- liefhebber, dan is rauwe groente een optie. Rode paprika barst van de vita mine C en foliumzuur. Fruit en groente zijn ook bron nen van mineralen, zoals kalium en magnesium. Brood, peulvruchten, noten en zaden leveren dat ook. Toch zou ik aanraden om groenten te blijven probe ren, want ze bevatten meer gezonde stoffen. Houd je meer van zoet? Kies voor wortels, doperwten of mais. Heb je ze het liefst knappe rig? Kies voor sugar- snaps of paksoi. Kook groenten net beetgaar of roerbak ze. En anders is er nog de staafmixer waarmee je je groenten onher kenbaar tot verse maaltijdsoep verwerkt. Sommigen vinden zoenen vies. Is dat erg? Kan iedereen goed zoenen? Zoenen is geen exacte wetenschap, sterker: smaken verschillen als het aankomt op de uit voering. Toch heeft seksuoloog Eveline Stallaart tips voor twijfelaars. „Begin eerst met een dichte mond en ga dan rustig de mond iets meer open doen. Het is daarbij fijn wanneer je lippen goed verzorgd en zacht zijn. Goede mondhygiëne helpt: poets twee keer per dag je tanden en floss regelmatig waardoor je een frisse adem houdt. Geen knoflook of rauwe uien eten vlak voor de ontmoeting is ook een aanrader. Houd je hoofd schuin nadat je je mond iets meer hebt open ge daan zodat de neu zen niet botsen. Ver volgens kun je kie zen: ogen open of dicht. Bij twijfel advi seer ik: dicht. Daar door voel je beter wat de ander doet en kun je je laten mee voeren. Laat de tong rustig naar binnen gaan en - heel be langrijk - ontspan. Soms lees je wel eens over een tong die als een propeller rond gaat of over een staafmixer-sen satie. Dat wil je echt niet. Wees zacht in je bewegingen en pro beer niet te overden ken of analyseren maar juist te voelen. Samen dat ritme pakken. En niet: o nu moet ik links en strak weer rechts. Raak el kaar ook aan of houd elkaar vast. Het is namelijk heel gek wanneer je armen los langs je lichaam bungelen. En com municeer hoe je het vond. Niet meteen per se na je eerste date, dat is zo con fronterend. Maar na verloop van tijd kun je best feedback ge ven over wat je wel en niet prettig of op windend vindt.'' RELATIEFILOSOOF JAN DROST Je vriend heeft gelijk als hij zegt dat je hem moet ac cepteren zoals hij is. Maar wat betekent 'zoals hij is'? Als hij verslonst, is hij dan iemand die daar niets of wel iets aan kan doen? In dat laat ste geval: als jij hem aanspoort zichzelf beter te verzorgen, doe je dat ook OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG Hoe ouder kleinkinderen worden, hoe meer ze hun eigen weg gaan. Dat begint in de puberteit en zet zich door als volwassene. Liefst drie op de vier grootou ders heeft geen regel matig en goed contact met hun volwassen kleinkinderen. Groot ouders die op de kleinkinderen pas ten toen ze nog klein waren, hebben beter contact als de vanuit acceptatie, namelijk van je vriend als iemand die daartoe in staat is. Je vriend maakt wel een beetje misbruik van dat ac cepteren. Het is zeker be langrijk dat we onszelf on bevreesd in een liefdesrela tie kunnen laten zien. Vol gens de stoïcijn Seneca is het een grote bron van on rust als we ons niet laten zien zoals we zijn, en steeds bezig zijn met 'goed over te komen'. Maar, voegt hij daaraan toe, 'we moeten wel maat houden'. Jezelf zijn of verslonzen, daar zit natuurlijk heel wat tussen. In plaats van jezelf in het bijzijn van de ander grenzeloos te la ten gaan, is het de k kunst om op een A ontspannen ma nier je eigen ver zorgde zelf te kleinkinderen volwassen zijn. Net als bij alle relaties geldt dat je in de relatie met je kleinkinderen moet investeren - soms zelfs ja ren van tevoren. Maar ook nu kun je je kleinkinderen iets bieden. Je kunt ze iets leren wat zij leuk vinden. Bijvoorbeeld koekjes bak ken en een fietsband plak ken. Je kunt ook hun be langstelling wekken voor hun familieachtergrond, door verhalen te vertel len over jouw leven en dat van jouw ouders. En je kunt laten zien wat je hebt gedaan en waarom. Zo geef je je kleinkinderen bagage mee, die hen kan helpen te bepalen wie zij zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21