GEZOND Wat is er eigenlijk nodig voor een lange en gelukkige relatie? Wereld Kusdag: minder stress, meer lust M 20 René Diekstra Je kunt er zowel kalm als opgewonden van raken; het fysieke effect van een gepassioneerde zoen is intens. Seksuoloog Eveline Stallaart en relatietherapeut Barbara Veldt adviseren bij een langdurige relatie dan ook: houd de tongzoen op het menu. #ie publiekelijk verkondigt op bijvoorbeeld welke partij hij zal stem men of welk goed doel hij steunt, doet dat ook daad werkelijk vaker dan iemand die dat niet openlijk ver klaart. Dat is wetenschappe lijk bewezen, al is het ver schil klein. Hoe zit dat met het huwelijk? Je zou ver wachten dat stellen die ten overstaan van vrienden en familie verklaren elkaar trouw te blijven en elkaar in voor- en tegenspoed te hel- We hebben nu 34 ingrediënten die iets zeggen over hoe duurzaam je relatie is pen, langer bij elkaar blijven dan zij die zo'n gelofte niet openlijk afleggen. Het goede nieuws: gehuwden houden het inderdaad gemiddeld langer vol dan ongetrouwde stellen. Maar het slechte nieuws is dat huwelijksgelof ten bepaald geen garanties geven. Want 40 tot 50 pro cent van de pasgehuwden gaat weer uit elkaar. Maar als geloften geen ga rantie geven voor een duur zaam goede relatie, wat zeg gen ze dan wel? Nou, niets! Ondanks de beweringen van talloze 'deskundigen' is er geen wetenschappelijk recept voor een duurzaam huwelijk, en garanties kan ook niemand geven. Het maximale dat de wetenschap nu te bieden heeft is een lijst van ingrediënten waarvan een aantal noodzakelijk zijn voor een duurzame relatie. Maar deze ingrediënten zijn op zichzelf staand niet vol doende. Ik noem een voor beeld: 'kom je beloften na en als je dat niet wilt of kunt, leg uit waarom'. En een aantal ingrediënten zijn hoogstens wenselijk of behulpzaam. Zoals: 'Gooi bij ruzies niet de vader of moeder van je part ner in de strijd die het ook nooit kon laten om. Reden voor mij en enkele collega's om te gaan werken aan een relatiecanon, een overzicht van (mogelijk) noodzakelijke of wenselijke relatie-ingrediënten. We zit ten nu op 34 waarmee men sen kunnen nagaan hoe hun relatie scoort op (waarschijn lijke) duurzaamheid. te doen? Dat we op basis van heel veel wetenschappelijk onderzoek kunnen stellen dat niets zo veel positief ef fect heeft op onze gezond heid en op onze maatschap pelijke, sociale en financiële situatie als een duurzaam goed huwelijk. Ik nodig daarom lezers uit die in een duurzame relatie zitten, of ooit hebben gezeten, om me te vertellen welke ingrediën ten zij onmisbaar vinden. Want met die 34 ingrediën ten zijn we er nog niet. De lijst is vast langer. Barbara Veldt: ,,Zeker. Met zoe nen ben je met je hoofd, je adem, je ogen, eigenlijk met alles onge lofelijk dicht bij de ander. Je proeft, ruikt en voelt elkaar door de dunne huid en alle zenuwuit einden die in de lippen bij elkaar komen. Tijdens seks kun je nog aan een boodschappenlijstje den ken, bij zoenen is dat bijna uitge sloten. Bovendien kan seks alleen maar lust zijn, terwijl zoenen draait om intimiteit. Dat is ook plat gezegd de reden dat sekswer- kers wel seks hebben met hun klanten, maar hen vaak weigeren te kussen.'' Eveline Stallaart: „Tijdens het kussen denk je alleen: Wat doen die lippen en die tong, wat voel ik? De theorie van Sigmund Freud waarom mensen zoenen: het herinnert aan de moeder schoot, aan een oergeborgenheid. Hij vergelijkt het met het zuigen en likken van een baby aan de borst. De ultieme associatie met liefde en vertrouwen.'' Stallaart: ,,Het effect is heel in tens. Je bloeddruk stijgt, je ademt sneller en je hartslag gaat om hoog. Er komen endorfines vrij waardoor je je goed en gelukkig voelt. Opgewonden ook.'' Veldt: ,,Een kus kan eveneens een kalmerende werking hebben, en het stresshormoon cortisol verminderen. Daarnaast is er speekseloverdracht. Dat van de man bevat testosteron: hoe beter de partners bij elkaar passen, hoe meer speeksel wordt uitgewis seld. Voordat je hoofd het door heeft, reageert je lichaam al. On bewust schijn je al eerder door te hebben dat je iemand leuk vindt. De fysieke reflex daarbij is dat je natter zoent.'' Stallaart: ,,Daardoor kun je echt contact maken met de persoon om wie je geeft. Het hem of haar ook tonen. Het is een geweldige manier van samensmelten en het kan een mooie opening zijn naar seksuele handelingen.'' Veldt: ,,En je kunt met een zoen een ruzie beslechten. Of andere stress reduceren.'' Veldt: ,,Ik hoop het niet. Maar ik kan niet ontkennen - wanneer je naar allerlei realityprogramma's met jongeren kijkt - dat de na druk steeds meer op seks ligt. En daarmee bedoel ik: penetratie. Eigenlijk moet dat er meteen van komen. Terwijl zoenen juist een prachtige vorm van voorspel kan zijn. Maar dan heb ik het over vrijen en dat is iets anders dan seks hebben. Bij het eerste draait het om intimiteit, bij het tweede om lust.'' Stallaart: ,,De tongzoen verdwijnt bij veel koppels na een paar jaar van het menu. Onbewust wordt die overgeslagen terwijl die kus juist voor veel connectie zorgt en de zin in seks kan verhogen. Ik vraag regelmatig aan stellen: 'zoenen jullie eigenlijk nog wel?' Krijg ik een ontkennend ant woord, dan blijkt dat gebrek vaak te maken te hebben met het doen van moeite voor de ander. Bij een beginnende relatie gaat dat van zelf. Maar op een gegeven mo ment kunnen het getuur op tele foonschermpjes, vermoeidheid en sleur dit contact in de weg staan. Ik adviseer stellen er weer actief mee aan de slag te gaan. Daarmee breng je iets belangrijks terug in je relatie. Pure connectie en de sleutel naar een beter seks leven.'' DINSDAG 6 JULI 2021 PC René Diekstra is op zoek naar het geheim van een goede relatie. Hij werkt aan een lijst met noodzakelijke en wenselijke ingrediënten, en roept daarbij ook de hulp van lezers in. Wat ons motiveert om dat Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl De kus: sleutel naar een beter seksleven ANNEMART VAN RHEE In de filmklassieker French Kiss zegt actrice Meg Ryan: „Zoenen is de meest intieme connectie die er bestaat.'' Eens? Wat gebeurt er fysiek tijdens zoenen? Wat is het belang van een goede zoen? Is zoenen minder belangrijk dan bijvoorbeeld vijftig jaar geleden? Hoe zit het met zoenen in een langdurige relatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20