Wibra mag personeel 'onderuren' laten inhalen ECONOMIE 17 SK. y slechte arbeidsomstandigheden. Chauffeurs met hun wagens vol Amazondozen zouden zo opge jaagd worden dat ze onderweg in flessen moeten plassen. Ruimte Hij oogst privé evenmin louter bewondering. Zo zou hij in 2007 en 2011 geen cent inkomstenbe lasting hebben betaald. En ook nu hij met de vut gaat, krijgt hij de wind van voren. Waarom verdoet Bezos zijn tijd met de race met miljardair Richard Branson om de eerste toerist in de ruimte te wor den, terwijl hij genoeg geld heeft om de honger in Amerika en/of een deel van de wereld te verhel pen? Bezos wordt 20 juli de ruimte ingeschoten door een ra ket van zijn eigen ruimtevaartor ganisatie Blue Origin. Een petitie om hem de terugkeer op aarde te ontzeggen kreeg 150.000 handte keningen. Bezos heeft grote plan- W Hij richtte met 10 miljard dollar fonds op om opwarming aarde te bestrijden nen met de ruimtevaart. Hij voor ziet een toekomst waarbij de zware en vervuilende industrie naar de ruimte en de maan ver kast en de aarde een park voor de mensheid wordt. Zo bezien pas sen zijn ruimtevaartplannen bij stap in ontwikkeling van Ama zon in Nederland.'' Amazon noteerde vorig jaar een zesde plaats in de Twinkle Top 100, de jaarlijkse lijst met de grootste online verkopers in Ne derland. Volgens Twinkle ver kochten de Amerikanen voor 400 miljoen aan spullen aan Ne derlanders en staat daarmee in de schaduw van nummer één bol.com dat voor een bedrag van 2,1 miljard online producten ver kocht. ,,Je merkt dat ze moeite heb ben om hun positie te veroveren. Ze groeien wel, maar het is tot nu toe pittig om het bol.com, Coolblue, maar ook Zalando las tig te maken'', stelt retailexpert Cor Molenaar. Coolblue en Za- lando richten zich volgens hem zijn andere doel: bestrijden van de klimaatcrisis. Hij heeft een fonds opgericht met 10 miljard dollar startkapitaal om de opwar ming van de aarde te bestrijden. De wetenschapper met het gou den idee kan zich bij hem mel den. Oudgediende Gisteren droeg de Bezos de macht bij Amazon over aan Andy Jassy (53), althans op papier. Opvolger Jassy is een oudgediende bij Ama zon, hij kwam er al in 1997 in dienst. Onder zijn leiding groei den de webservices en clouddien- sten van Amazon tot het meest winstgevende onderdeel van het concern. 60 cent van iedere dollar met succes op niches zoals elek tronica en mode. Bol.com en Amazon zijn met hun brede aan- winst komt uit de webservices waarbij bedrijven gebruik kun nen maken van de gigantische da tacenters van Amazon. Jassy denkt als Bezos, maar zijn werkwijze is anders. Bezos stuurde op de grote lijnen, Jassy kan urenlang doorgaan over de kleinste details. Hij moet de gi gant de komende jaren vooral be schermen tegen de overheid. Ook de Verenigde Staten vinden dat de grote techbedrijven wel erg veel macht krijgen en er wordt nage dacht over opsplitsing, want overal waar Amazon komt wor den kleine concurrenten vermor zeld. Jassy hoeft die strijd niet al leen te voeren; Bezos kijkt over zijn schouder mee. bod elkaars directe concurrent. ,,De Nederlandse consument is verwend door de snelle service en bezorging. Amazon concur reert ook fel op prijs, maar heel veel scheelt dat niet. Maar toch, vergis je niet in de innovatie kracht van Amazon, het bedrijf heeft ontzettend veel betekend voor de e-commerce en het zal me niets verbazen als het, bij voorbeeld door het advertentie platform, ook in Nederland de weg verder omhoog vindt.'' Amazon zelf geeft geen infor matie over de omzetcijfers in Ne derland. Het bedrijf is blij met de uitspraak en oordeelt hard over de werkwijze van de vakbond: 'FNV voerde een haatcampagne.' De vakbond vindt dat het bedrijf van twee walletjes eet door het personeel de zogehe ten min-uren te laten inhalen, ter wijl het ook miljoenen euro's aan NOW-subsidie van de overheid ontving. Wibra liet haar werkne mers met een flexibel contract tij dens de lockdown zoveel mogelijk werken. Voor zover dat niet kon, re gistreerde de discounter de niet ge werkte uren als min-uren. De werknemers moeten deze uren in halen in de rest van dit jaar. Volgens de kortgedingrechter van de rechtbank Gelderland volgt Wibra de cao en is deze handel wijze niet verboden. ,,De werkne mers hebben tijdens het gedwon gen thuiszitten hun volledige loon ontvangen. Daarvoor zijn de subsi dies ook gebruikt. Toepassing van de cao leidt ook niet tot het gevolg W FNV vindt dat het bedrijf vanwege de NOW-subsidie van twee walletjes eet dat de werknemers zich onbeperkt beschikbaar moeten houden voor het inhalen van de min-uren'', al dus de rechter. Het inroosteren gebeurt volgens de rechtbank in goed overleg met de werknemer en er zijn grenzen aan het maximaal aantal uren dat moet worden ingehaald. Het gaat om 40 minuten per werknemer per week in 2021. Dat is volgens de rech ter niet onaanvaardbaar. ,,De FNV maakt Wibra ten onrechte het ver wijt dat zij niet als goed werkgever handelt.'' Wibra is blij met de uitspraak en benadrukt dat de cao in goed over leg tot stand is gekomen met vak bonden als CNV, De Unie, AVV en RMU Werknemers. Ondanks het vonnis gaat Wibra toch in gesprek met de werknemers om alsnog een deel van de opgebouwde min-uren kwijt te schelden. De cao voor het winkelpersoneel werkt in het nadeel van de Wibra- werknemers. Dat concludeert FNV naar aanleiding van de uitspraak van de rechter. Linda Vermeulen, bestuurder FNV Handel: ,,Maan- denlang komen medewerkers van Wibra op voor een eerlijke verreke ning van die uren en nu lopen ze te gen de beperkingen van deze slechte cao aan, die wij terecht niet hebben ondertekend.'' De FNV weet nog niet of hoger beroep wordt ingesteld. dinsdag 6 juli 2021 GO m rJT UllBfRT 'ïfiiT rv Jeff Bezos is in de race met Richard Branson om de eerste toerist in de ruimte te worden. Foto's boven: Bezos bouwde zijn imperium op vanuit de garage bij zijn huis in Seattle. foto reuters Amazon laat weten dat het in middels 300 miljoen producten via de Nederlandse site verkocht. Amazon rukt op. foto afp Kledingdiscounter Wibra past de cao juist toe en handelt niet in strijd met goed werkgever schap door werknemers de uren die zij tijdens de lockdown niet hebben gedraaid, alsnog te laten inhalen. Dat oordeelt de rechter in het kort geding dat FNV had aangespannen tegen het bedrijf. Sanne Schelfaut Zutphen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17