j 'Bol.com is hier heer en meester, maar Amazon blijft het stug proberen' 16 ECONOMIE 1^ AMAZON JEFF BEZOS Jeff Bezos is niet langer de ceo van zijn Amazon, na 27 jaar gaat een van de succesvolste zakenmensen ter wereld zijn tijd besteden aan ruimtevaart én de klimaatcrisis. De rijkste man ter wereld is 57 jaar, de oude vut-leeftijd. Kort Makro-spullen bij Jumbo Jumbo gaat een samenwerking aan met groothandelsbedrijf Makro. Via zijn zake lijke webwinkel gaat Jumbo zo'n duizend artikelen van Makro aanbieden, met name gericht op sportkantines, kleine horeca, mkb-bedrijven en zorginstellingen. Die klanten vroegen naar producten die Jumbo niet altijd in zijn assortiment had. De artike len van Makro die Jumbo gaat verkopen aan zaken zijn bijvoorbeeld grootverpakkingen met frisdrank, snacks en schoonmaakmid delen tegen lage prijzen. Daar verkocht Jumbo wel een deel van, maar nu denkt het bedrijf zijn zakelijke klanten nog beter te kunnen bedienen. 'Geld pinnen moet kosteloos' De Consumentenbond heeft minister Wopke Hoekstra (Financiën) een brief ge stuurd over de cashboete die banken gaan rekenen voor opnames van contant geld. Volgens de consumentenorganisatie is dit om uiteenlopende redenen een uiterst on verstandige maatregel en zou toezichthou der De Nederlandsche Bank meer bevoegd heden moeten krijgen van de minister om in te grijpen en zo te voorkomen dat geldop name consumenten geld kost. De bond zelf onderzoekt ook of de regels kunnen worden aangepast. JD Sports betert zijn leven De webwinkel van JD Sports belooft zijn klanten beter te informeren over levertij den. Ook de klantenservice is beter bereik baar. De aanpassingen volgen na ingrijpen door toezichthouder Autoriteit Consument Markt (ACM) die de sportwinkelketen op tekortkomingen had aangesproken. De ACM ontving eind vorig jaar en begin dit jaar veel klachten van consumenten over de slechte dienstverlening. Consumenten meldden dat hun product niet of veel later geleverd werd dan beloofd en dat de klan tenservice onbereikbaar was. Ook hield het bedrijf zijn klanten niet goed op de hoogte van de status van hun bestelling. ASR Shell Prosus Heineken e Amerikaan past naadloos in het rijtje van die andere pio niers van de moderne tijd, die eigenhandig de wereld veranderden. Steve Jobs van Apple, Bill Gates van Micro soft, Elon Musk met Tesla. Bezos leerde de wereld op een winkel mandje klikken. Een simpele klik op het beeldscherm en de vol gende dag staat de bezorger met het bestelde voor de deur. Bezos begon als 30-jarige zijn di gitale boekenwinkeltje Amazon in 1994, ja inderdaad ook vanuit een garage. Hij zei zijn carrière in de fi nanciële wereld vaarwel en begon met onlineverkoop. Dat klinkt als niets bijzonders, maar dat was het wel. Het internet bevond zich in het stenen tijdperk en het world wide web was nog maar een paar jaar oud. Bezos zag de potentie, al waarschuwde hij investeerders in zijn start-up dat er 70 procent kans was dat het zou mislukken. Dat gebeurde niet. Na de boeken volgden de cd's, elektronica, kle ding, webservices, video, e-books, de lijst producten en diensten is tegenwoordig eindeloos. Andere verkopers staan in de rij om hun spullen ook via Amazon te mogen verkopen. 27 jaar later na de op richting is Amazon 1,5 biljoen euro (1.500.000.000.000) waard; er werken 1,3 miljoen mensen en Be zos zelf is de rijkste man op de pla neet met een vermogen van ruim 150 miljard. Coronajaar 2020 werd een re cordjaar met een omzet van 325 miljard euro (+36 procent). De beurskoers en de winst gingen door het dak. Bezos, die nog altijd Toen Bezos begon, bevond het internet zich nog in het stenen tijdperk 11 procent van de aandelen bezit, ziet zijn persoonlijk vermogen weer enorm stijgen. Hij bleef de rijkste man ter wereld, zelfs na een scheiding in 2019 die hem een dikke 30 miljard euro kostte. Tevreden klanten en langeter- mijnvoordelen zijn de sleutel woorden van zijn succes. Hij denkt bij de ontwikkeling van nieuwe diensten onorthodox achterstevo ren. Nieuwe producten en dien sten beginnen niet zelden met het schrijven van een persbericht er over. Daarna wordt het product zo ontwikkeld dat het persbericht klopt en kan worden verzonden. Onderbetaling Hij houdt van mensen die hem te genspreken maar met georgani seerde inspraak heeft hij minder op. Amazon bestrijdt actief de vor ming van vakbonden in de distri butiecentra. Alleen de piloten die voor de gigant vliegen is het ge lukt. Maar ook zij klagen steen en been over onderbetaling en ,,Bol.com is heer en meester in Nederland, geen twijfel mogelijk. Maar Amazon blijft proberen en werkt ondertussen stug door aan het veroveren van marktaandeel'', zegt Tim van der Bilt, eigenaar van marketingbureau Maze-One. Zijn bedrijf vergelijkt om de drie maanden de grote online plat forms in ons land en ziet dat Amazon groter wordt. ,,Sinds kort kun je op amazon.nl adverteren, dat maakt de site meteen een stuk interessanter voor veel merken. In de VS zie je dat Amazon met zijn advertentieplatform een flinke hap uit de advertentie-in komsten van Google en Facebook neemt, daar is echt sprake van een advertentieslag. Ik ben be nieuwd hoe concurrenten als bol.com en Coolblue hier op anti ciperen. Het is weer een volgende dinsdag 6 juli 2021 "efe. .'j SAMENWERKING CONSUMENTENBOND KLACHTENREGEN O Verzekeraar profiteert van aantrekkende rente. U OPEC-landen proberen nog altijd tot akkoord te komen over olieproductie. Techinvesteerder duikt omlaag in reactie onder zoek China naar cyberveiligheid onlineplatforms. Horeca ligt weer onder vuur na nieuwe besmet tingshaarden. a> E o GO Rijkste man ter wereld gaat nu met de vut Ton Voermans Rotterdam D Hoe doet Amazon het eigenlijk in Nederland? Het bedrijf lan ceerde in maart 2020 - vlak voor de coronapandemie - zijn Nederlandse webshop. De vrees bestond dat de techgi- gant de concurrentie zou ver pulveren, maar bijna anderhalf jaar later is daar (nog) geen sprake van. ,*✓11 Jeff Bezos houdt van tegenspraak, mits niet georganiseerd. foto epa Andy Jassy moet Amazon beschermen tegen de over heid. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16