II NIEUWS 15 Honderden klachten bij Meldpunt Internetoplichting en ConsuWijzer Achter websites met aantrekkelijk geprijsde huurwoningen criminelen. Wie zich tegen betaling inschrijft, krijgt geen huis en is zijn geld kwijt. CA NAAR WWW.MARCRIET.NL/WINNEN zitten in yM eooanoo toenemende mate woonwegmet Criminelen proberen met de nep- verhuursites een slaatje te slaan uit de oververhitte woningmarkt. Bij het Landelijk Meldpunt Internet oplichting (LMIO) kwamen afgelo pen maanden 150 aangiften binnen van mensen die via zo'n nepsite geld uit de zakken was getroggeld, vertelt Gijs van der Linden, team leider LMIO. Ze betaalden een in schrijvingsbedrag van tussen de 20 en 50 euro. ,,Op zo'n site staan aller lei zeer aantrekkelijk geprijsde huurwoningen, met name in grote steden als Amsterdam, Rotterdam of Den Haag. Die blijken dan echter niet te bestaan.'' Bij klachtenloket ConsuWijzer van de Autoriteit Consument en Markt (ACM) gaat het om driehon derd meldingen. De politie spreekt na onderzoek van het topje van de ijsberg. ,,We vonden bankrekenin gen met wel zesduizend transac ties daarop'', vertelt Van der Linden. ,,De oplichting is vaak dus enorm lucratief.'' Dat de meeste mensen nooit aangifte doen, komt waar schijnlijk doordat zij dat de moeite niet vinden, aldus de politie. ,,Het betreft namelijk relatief kleine be dragen.'' In tegenstelling tot phishing, waarbij criminelen mensen via e-mails, apps of sociale media be stoken, werkt de woonoplichting doorgaans omgekeerd. ,,Online-op- lichters weten dat veel Nederlan ders naar woonruimte zoeken. Ze hoeven dus alleen maar een nep- verhuursite in de lucht te brengen.'' De foto's op deze site worden van Wevonden bankrekeningen met wel zesduizend transacties bonafide makelaarssites geplukt, meestal zonder dat deze dat door hebben. ,,Soms kunnen mensen er achter komen door met Google Image te zoeken. Soms worden foto's echter gespiegeld, zodat ze niet meer zijn terug te vinden.'' Dat de politie en de Autoriteit Consument en Markt (ACM) nu aan de bel trekken, komt mede doordat nieuwe studenten ko mende tijd weer massaal naar woonruimte gaan zoeken. ,,Wij willen hen daarom waarschuwen op te letten.'' De politie adviseert het boerenverstand te gebruiken. ,,Het aanbod op zulke nepverhuur- sites is vaak te mooi en gunstig ge prijsd om waar te zijn'', stelt Van der Linden. ,,Een appartement op een A-locatie voor 600 of 700 euro huur kan niet. Verdiep je dus een beetje in de woningmarkt.'' De politie zegt dankzij grondig on derzoek inmiddels goed zicht op de daders te hebben. ,,Het gaat om Ne derlandse online-oplichters'', stelt Van der Linden. Arrestaties zijn nog niet verricht, maar de politie werkt daar hard aan. ,,Onze eerste priori teit is om malafide sites zo snel mo gelijk uit de lucht te halen en zo consumenten te beschermen.'' Dat doet de politie door een onder bouwd verzoek te sturen naar de webhostingmaatschappij waar de nepsite is geregistreerd. ,,In zeven van de tien gevallen wordt dat ver zoek ingewilligd en gaat de site off line.'' De Autoriteit Consument en Markt (ACM) die samen met de po litie optrekt, is ondertussen een ei gen onderzoek gestart, zegt direc teur Consumenten Edwin van Houten. Hij wijst er op dat de ma- lafide verhuursites verschillen in karakter. Bij een deel is sprake van pure fraude, maar misleiding komt ook voor: in dat geval bestaan de ge adverteerde woningen wel degelijk, alleen wordt de beloofde dienst niet geleverd. Van Houten: ,,Consu- menten wordt beloofd dat zij met een betaald abonnement op zo'n website toegang krijgen tot een breed en uniek woningaanbod. In de praktijk blijkt vervolgens dat de woningen niet beschikbaar zijn. Naar de bedrijven achter deze web sites doen wij onderzoek.'' De ACM adviseert woningzoe kenden zich in te schrijven bij een verhuurmakelaar. ,,Deze publiceert zijn aanbod vaak gratis, regelt be zichtigingen en bemiddelt tussen huurder en verhuurder." Op Con- suWijzer.nl staat meer informatie en zijn tips te vinden. dinsdag 6 juli 2021 Politie waarschuwt: verhuursite voor woningen steeds vaker nep M De politie en de Autoriteit Consument en Markten waar schuwen dat een apparte ment op een A-locatie voor euro huur ge- kan. FOTO GETTY IMAGES David Bremmer Den Haag - Gijs van der Linden, LMIO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15