Nescio op de fiets EUWS 11 De remmen zijn los, maar de coronapandemie is nog niet voorbij. Het aantal besmettingen loopt sinds de laatste versoepelingen hard op. Valt daar nog iets aan te doen, of zullen we de consequenties moeten accepteren? Dat het Testen voor Toegangs bepaald niet waterdicht is, blijkt uit de besmettingen in discotheek Aspen Valley in Enschede. Maar ook uit de landelijke besmettingscijfers. Gisteren turfde het RIVM 1545 nieuwe be smettingen. Dat is een verdrievoudiging ten opzichte van vorig weekend, toen de laatste ronde versoepelingen inging. Wie om zich heen kijkt, ziet het gebeu ren. Niet alleen in nachtclubs, voetbalstadi ons en andere plaatsen waar bezoekers de CoronaCheck-app moeten laten zien. We houden geen afstand meer, bijna niemand draagt nog een mondkapje. Begrijpelijk, stelt Arie Dijkstra, hoogleraar gezond heidspsychologie. „Mensen zijn niet bang meer voor het coronavirus. Dreiging die je ervaart is de belangrijkste motivatie om je aan de regels te houden. Maar objectief ge zien is er niet zoveel dreiging meer. Er lo pen nog maar zo'n 17.000 besmettelijke mensen rond, tien keer zo weinig als in april. Veel mensen zijn inmiddels gevacci neerd, dus de kans dat je een kwetsbare naaste besmet - een andere motivatie om je aan de regels te houden - is ook veel klei ner.'' Met de forse versoepelingen van vo rige week zaterdag heeft de overheid bo vendien het signaal afgegeven dat bijna al les weer kan, zegt veldepidemioloog Am- rish Baidjoe. ,,Er is een feeststemming ont staan, het gevoel dat we klaar zijn. Maar dat zijn we niet: we hebben te maken met de meer besmettelijke deltavariant die oprukt, terwijl er nog grote gaten in de vaccinatie dekking zitten.'' De boodschap dat je met het Janssen- vaccin meteen kunt gaan dansen, is volgens Baidjoe een voorbeeld van misinforma tie. Een vaccinatiebewijs geeft direct toe gang tot een nachtclub of festival, terwijl het lichaam na vaccinatie gemiddeld zo'n twee weken nodig heeft om immuniteit te gen het coronavirus op te bouwen. ,,Jonge- ren denken dat ze het juiste doen. Ze halen een prik en gaan vanavond naar een feestje. Maar morgen treffen ze thuis misschien hun nog niet volledig gevaccineerde opa, oma of ouder.'' Hoewel in Nederland al meer dan 16,5 miljoen vaccins zijn gezet, zijn nog niet alle kwetsbare mensen beschermd. Baidjoe: ,,In bepaalde wijken, zoals Feijenoord in Rot terdam, is pas 66 procent van de 65-plus- sers volledig gevaccineerd. Je hebt altijd groepen in de maatschappij die met een grootschalige vaccinatiecampagne moeilijk te bereiken zijn. Vooral in wijken waar ver schillende generaties dicht op elkaar leven. Mobiele vaccinatieteams van de GGD's gaan die wijken in, maar dat kost tijd.'' Hoewel de maatregelen volgens de veld- epidemioloog iets te snel zijn losgelaten, ziet hij ook dat terugdraaien van de versoe pelingen voor het kabinet zeer lastig zal zijn. ,,Daar is geen draagvlak voor. Maar de Veel mensen zijn inmiddels gevaccineerd, dus de kans dat je een kwetsbare naaste besmet is kleiner overheid zou wel meer moeten benadruk ken dat we er nog niet zijn. Dat het daarom belangrijk is om je aan de basisregels te houden, en hoe belangrijk ventilatie is. Ze ker nu mensen weer naar kantoor gaan. Uit bron- en contactonderzoek weten we dat op de werkvloer veel besmettingen plaats vinden. Zet de ramen open, ga niet met veel mensen in een vergaderzaaltje zitten. Alle beetjes helpen om tijd te winnen.'' We zitten wat betreft de coronapande- mie in een moeilijke tussenfase, stelt ook Danielle Timmermans, hoogleraar risico communicatie en volksgezondheid. ,,In Nederland, en Europa, gaat het echt goed met vaccineren. Dus is er alle reden om op timistisch te zijn. Je kunt mensen niet kwalijk nemen dat voetbal even belangrij ker is dan corona, en dat ze weer eens naar een feestje gaan. Zo zitten we in elkaar.'' Voor het kabinet zijn de oplopende be smettingen geen verrassing, zegt gedrags psycholoog Dijkstra. „Premier Rutte heeft gezegd: we gaan een gecalculeerd risico lo pen. Daarmee zegt hij in verbloemende woorden: we accepteren dat er doden zul len vallen. Want dat is de implicatie van gecalculeerd versoepelen. Jongeren hadden het zwaar, de middenstand zuchtte onder de maatregelen, mensen snakten naar meer vrijheid: dat mag wat kosten.'' De kosten vallen momenteel mee. In de ziekenhuizen is het rustig; zondag waren er voor het eerst sinds september 2020 minder dan honderd ic-bedden bezet door coronapatiënten. Dat liep gisteren overi gens weer op tot 110. Het sterftecijfer ligt laag. Maar als feestende jongeren kwets bare ouderen besmetten die wél ernstig ziek worden, volgt alsnog de kater. Dijk stra: ,,Het blijft een spagaat: hoeveel kosten coronamaatregelen, wat hebben we voor individuele vrijheid over? De situatie is an ders dan vorig jaar, we hebben vaccins. Maar als 20 procent van de bevolking niet gevaccineerd is, heb je het toch over een paar miljoen mensen. Als de ziekenhuisbe zetting en het aantal coronadoden in het najaar oplopen, verwacht ik dat de over heid lokaal de teugels weer wat aantrekt.'' Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG485 We fietsten naar school langs de grote huizen van de stad en wa ren net uitgezongen met dat deuntje van het Carnaval Festival, dat sinds ons bezoek aan de Efteling nog regel matig opduikt. 'Tadatadadatadatteratata', tien keer achter elkaar, makkelijk. Toen de oudste van 8 zomaar uit het niets zei: 'Ik ben zo benieuwd hoe het hier over hon derd jaar zal zijn.' Vragen uit het niets zijn een van de redenen waarvoor we kleine kinderen dankbaar mogen zijn. Ik had natuurlijk kunnen zeggen dat het mijn zorg is of het water dan al over de dij ken klotst, of de luchtvervuiling zo'n vro lijk fietstochtje door de stad überhaupt nog mogelijk maakt. Maar dat was een beetje veel rampspoed voor de nieuwe schooldag. Dus ik antwoordde: 'Misschien heel anders, maar misschien ook niet eens zoveel anders dan het nu is, lieverd. Ten slotte staan deze huizen er ook al meer dan honderd jaar.' Daar moest ze even op kauwen. Ikzelf mijmerde weg over de mensen die hier toen rondliepen en direct gingen mijn ge dachten naar Nescio, die rond die tijd leefde. Ik las zijn net verschenen biografie. Een heerlijk boek, dat ik u kan aanraden. Je moet wel het werk zelf kennen, tenslotte was schrijver JHF Grönloh een heel saaie man. Maar dat werk hè! Hoeveel van ons Je moet vrezen dat het over honderd jaar nog hetzelfde is. Maar dat ga ik mijn meiden niet vertellen hebben er niet troost in gevonden tijdens een periode van opstandig leven of als zoetzure herinnering daaraan? Als scholier en vroege twintiger las en herlas ik De Uit vreter en Titaantjes. Het zijn de perioden waarin je denkt dat je zo'n schrijver zelf ontdekt, denkt hem als enige echt te be grijpen. Wat natuurlijk onzin is, maar ja, dat hoort bij de Sturm und Drang van die leeftijd. Enfin, is er een groter compliment voor zo'n biografie dan dat ze je terugbrengt naar het oorspronkelijk werk? Dus nadat ik thuis kwam en even met de club had ver gaderd, pakte ik Nescio erbij en verdween weer in Titaantjes. Wat eigenlijk een best droevig verhaal is, over jonge mensen met grote idealen, waar uiteindelijk weinig van terechtkomt omdat ze zich zoals wij alle maal in een maatschappelijk keurslijf laten persen. Nescio: 'Af en toe glimlacht God even om de gewichtige heeren, die denken dat ze heel wat betekenen.' Honderd jaar geleden. Je moet vrezen dat het over honderd jaar nog hetzelfde is. Maar dat ga ik mijn meiden niet vertellen. dinsdag 6 juli 2021 GO De remmen zijn los, wat zijn de risico's op meer besmettingen? Annemieke van Dongen Amsterdam -Arie Dijkstra, hoogleraar Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. 1 Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Het Chin Chin Festival in Amsterdam kon worden bezocht met de CoronaCheck- app. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11