'Mijn moeder stierf niet met opgeheven hoofd, dat is wat depressie doet' Mark Jan Hendrik Tuitert groeien. Onze natuur zit zo in elkaar dat als we een spier in een training een beetje schade toebren gen, we na herstel een niveau hoger komen. Zo werkt het in het leven ook. Als jij iets voor je kiezen krijgt, berokkent dat jou schade, maar daardoor kun je wel een volgende stap zetten in je persoonlijke groei.' Zo'n les door tegenslag is achteraf mooi, maar op het moment zelf weet je dat natuurlijk nog niet. 'Dat is precies waarom zo'n tegen slag op het moment zelf verschrik kelijk is, maar er is geen andere manier. We hebben allemaal de illusie dat we die persoonlijke stappen kunnen zetten zonder dat we iets doormaken, maar zo werkt het niet. Nee, het leven is af en toe hard. Je moet de realiteit onder ogen zien en daarmee dealen.' Een van de donkerste perioden uit het leven van Mark Tuitert was de tijd dat zijn moeder depressief was, mede door de scheiding met Marks vader. Na een worsteling van tien jaar pleegde ze in 2012 zelfmoord. In DRIVE schrijft hij daarover: 'Helaas stierf mijn moeder niet met opgeheven hoofd, dat is wat depressie doet. Het is een slopen de, soms dodelijke ziekte. Er zijn gelukkig genoeg mensen die licht zien aan het einde van de tunnel, vaak dankzij professionele hulp. Het lukte mijn moeder helaas niet. Zij zag geen andere uitweg meer in haar leven, triest genoeg.' 'Ja, nou, zo kijk ik er dus niet hele maal naar. Ja, het is een gemis om je moeder niet meer te hebben. Maar wat ik me pas vrij recent heb gerealiseerd: mijn moeder wilde er oprecht niet meer zijn. Ze vond het te zwaar, ze wilde het niet meer. Dat kon ik niet begrijpen, alles in mij schreeuwde: leef! Wij hadden net onze dochter gekregen: een kleinkind is het toch waard om voor te leven! Maar eigenlijk heb ik niet goed naar haar geluisterd. Ik probeerde haar op andere gedachten te brengen. Ik dacht vanuit mijn eigen pijn en verdriet.' 'Jazeker. Maar ik heb er wel van geleerd beter te luisteren en open te staan voor wat mensen echt willen. Om mijn oordeel over iets te onderzoeken en die ander uiteindelijk beter te begrijpen. Nu was de dood niet de grootste tegenslag voor mij, maar het besef dat mijn moeder tien jaar lang leefde in een negatieve spiraal waarin niemand haar begreep. Ik probeer haar nu te accepteren in alles wat ze is en alle keuzes die ze gemaakt heeft.' Ben je sommige momenten nog verdrietig of boos? Misschien als je andere oma's op het schoolplein hun kleinkinderen ziet ophalen? 'O nee, totaal niet. Ik heb er nu vrede mee. Tuurlijk hoor ik weleens een liedje op de radio dat me aan mijn moeder doet denken. Dat raakt me dan. Of laatst, toen een zakenrelatie belde. Hij zei: sorry dat ik pas later terugbel, we hebben pas afscheid genomen van mijn moeder, ze was zeven jaar depressief en heeft gekozen voor euthanasie. Na dat gesprek barstte ik even in huilen uit. Dat doe ik niet vaak, maar toen wel - ik krijg bijna weer tranen in mijn ogen als ik dit vertel. Maar het is niet huilen van: o wat erg en verdrietig. Ik vond het mooi en sterk dat hij zijn verhaal wilde delen. Dit is gewoon wat het leven heel moeilijk én heel mooi maakt. Dat is soms een misvatting van het stoïcijns zijn. Het is niet stoïcijns in de letterlijke, Nederlandse betekenis van het woord: emotioneel ongeroerd blijven, dat niks je raakt. Het is: holy shit, het leven raakt mij. Alleen, ik heb een manier gevonden om daar zo goed mogelijk mee om te gaan.' 'Ja, volkomen. Met alle respect en liefde voor mijn moeder. Totaal niet van: o mam, was je hier nog maar geweest. Het is meer de andere kant op: o mam, had ik je toen maar beter kunnen ondersteunen, maar je hebt uiteinde lijk toch de moed gehad te kiezen wat je wilde. Dat is bijna het mooiste verdriet wat er is.' Tegenslagen zijn er om lessen uit te trekken, maar de dood van je moeder: dat is toch alleen maar heel verdrietig? Mark Tuitert (Holten, 4 april 1980) begon in de skeelersport en maakte op zijn 17de de overstap naar het schaatsen. Al twee jaar later werd hij wereldkampioen allround bij de junioren. Door tegenslagen miste hij twee keer de Olympische Spelen. Tijdens de Winterspelen van Vancouver in 2010 viel alles op zijn plaats: hij won goud op de 1500 meter. Na zijn sportcarrière richt hij zich vooral op zijn bedrijf First Energy Gum en zijn commen- tatorrol bij de NOS. Mark Tuitert woont in Hoogmade met zijn vrouw Helen en twee kinderen: Anna (9) en Tom (7). DRIVE ver schijnt bij Maven Publishing 20. MARK T Logisch, het is je moeder. Dus dat moment dat je brak na dat telefoon gesprek: dan is dat emotioneel, maar wel vanuit een soort innerlijke rust? 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96