haar duidelijk te maken dat haar broertje inderdaad stom gedrag vertoont, maar dat hij niet stom is.' Brede lach: 'Dit heeft natuurlijk negen van de tien keer totaal geen effect. Maar ik probeer ze stiekem er een beetje in te trainen.' Je schijnt af en toe stoïcijnse gesprekken te voeren met vrien den. Hoe zien die sessies eruit? 'Dat zijn gesprekken op basis van 'socratische vraagstelling', daar heb ik een training in gevolgd. Het komt erop neer dat ik bij een vriend een bepaald dilemma naar boven haal en daar op een zo open, oordeelloze manier vragen over stel. Een goede vriend kwam bijvoorbeeld met het vraagstuk: hoe kan ik succesvol zijn in mijn werk, maar niet overlopen van de stress? Met zo'n vraag ben je al snel geneigd daar je eigen oordeel op te plakken. Maar het wordt veel waardevoller als je dat oordeel even parkeert en opener gaat vragen. Zo bleek dat die vriend vond dat hij pas succesvol was als anderen hem succesvol vonden. Ik vond dat best shocking, maar dat laat je dus niet blijken. Je vraagt: leg eens uit, waarom vind je dat? Uiteindelijk kwamen we erop uit dat hij pas rust ervaart als mensen om hem heen het goed hebben. Dat is een supermooie waarde en een véél betere formulering van succesvol zijn. En dat heb ik niet gezegd, dat heeft hij zelf gezegd.' En voor zo'n sessie blok je van 2 tot 3 in je agenda? 'Ja, of ik doe het tijdens een etentje. Maar ik heb wel een notitieboekje bij me. Het is niet een vrijblijvend gesprek dat alle kanten op gaat. Het heeft een duidelijke structuur.' Zeggen al jouw vrienden: ja leuk, een socra tisch gesprek? 'Ja. Dat zou ik met iedere vriend kunnen doen en dat zouden ze allemaal leuk vinden. Dat vind ik het mooie ervan: dat ik die filosofie in mijn dagelijks leven kan toepassen. Natuurlijk kan ik gewoon gaan zuipen en lachen met een vriend, maar vaak kom je dan niet tot de kern.' In je vriendschappen ben je dus ook ambitieus? Een beetje zuipen en lachen is niet genoeg? 'Nou, dat doe ik ook hè. Ik hang niet alleen de Socrates uit. Maar iets in mij vindt het leuk om meer verdieping te zoeken in relaties. Wat me altijd verbaast in die sessies, bijvoorbeeld die met mijn vriend over succesvol zijn, is dat ik toch niet blijk te weten hoe hij wérkelijk denkt. Zo van: hè, ik ken jou zo lang en jij denkt dit? Wow...' Enthousiast, met weer die vuist op tafel: 'Dit zou dus op scholen onderwezen moeten worden! Hier word ik echt blij van! Of je nu vrachtwagenchauffeur bent of advocaat: deze mindset kan iedereen toepassen.' Ook al woont hij in de serene omgeving van weilanden met slootjes, Mark Tuitert geeft op iedere vraag antwoord met een energie en een zelfverzekerdheid alsof hij op een podium staat en een groepstraining geeft. Er zit boven dien een overenthousiaste leraar Klassieke Talen of Geschiedenis in hem, die op elk moment van het gesprek een quote van filo soof Zeno, Seneca en Epictetus paraat heeft. En dat is geen interessantdoenerij, vertelde zijn jongere broer Rob eerder. 'Mark is iemand die veel leest, echt een onderzoeker. Al in mijn studententijd was hij met filosofie bezig en voerden we daar gesprekken over.' Naast zijn liefde voor geschiedenis en filosofie valt op dat hij graag op zoek gaat naar welke lessen hij kan leren uit tegenslagen. In zijn boek geeft hij aan het begin van ieder hoofdstuk een voorbeeld van wat hij in zijn leven te verwer ken kreeg - een burn-out door overtraining, de vechtscheiding van zijn ouders toen hij 19 was, het overlijden van zijn moeder in 2012 - en hoe hij daar lessen uit heeft getrokken. 'Ja, tegenslagen zijn echt een manier om te MEZZA 15 Het lijkt alsof je die tegenslagen omarmt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 95