'Als je alleen maar zuipt en lacht met je vrienden, kom je nooit tot de kern' Wat doe je als je niets anders kunt dan hard rondjes linksom schaat sen, maar je daar na vijftien jaar topsport opeens niets meer aan hebt? Dan ga je als een malle uitproberen wat je wél kunt doen. Althans, in het geval van Mark Tuitert. Zo deed hij na zijn schaatspensioen in 2014 een poging een commerciële schaats ploeg op te richten. Ook volgde hij een opleiding sports leadership op Nyenrode, begon hij een bedrijfle waarmee hij schaatsen importeerde, had hij een app waarmee hij fitnessinstructies gaf, hield hij spreekbeurten in het land en richtte hij een bedrijf op in cafeïnehoudende kauwgom. 'Die eerste jaren na mijn schaats- carrière waren wel een - nou, zwart gat is een groot woord, maar het was wel een worsteling om richting te vinden. Ik kan me een vakantie herinneren toen ik net was gestopt met sporten. Ik had tien boeken mee over zaken doen, ondernemen, bedrijfsvoering. Ik was die hele vakantie alleen maar bezig met wat de volgende stap zou worden. Altijd bezig een doel voor mezelf te zoeken, net als alle sporters.' Ondanks dat de meeste projecten uit die begintijd weer ter ziele zijn, is die worsteling achteraf bezien niet erg geweest, zegt Tuitert. 'Ik zie het zo: doordat je het leven lééft, leer je hoe ermee om te gaan. Dus ik stort me er vol in, neem risico, stop geld in een nieuw bedrijf. Ik kan op mijn bek gaan, maar dan is het een mooie les ge weest. De lessen liggen in het dóen.' Doen, actie, oké, let's go - het zijn woorden die de 41-jarige oud schaatser met regelmaat uitspreekt, terwijl hij met zijn vuist op de pick nicktafel slaat. Die tafel staat in zijn achtertuin in Hoogmade, een dorp vlakbij Leiden waar zijn vrouw (Helen van Goozen, ook oud-schaat ser) vandaan komt. Ze wonen sinds twee jaar in hun moderne, houten huis aan het water met hun kinderen Anna (9) en Tom (7). Mark Tuitert komt oorspronkelijk uit het Overijsselse Holten en wijdde vanaf zijn 17de zijn leven aan de schaatssport, met als hoogte punt de olympische gouden medaille op de 1500 meter in Vancouver. Ondertussen is hij al ruim zeven jaar topsporter-af en besteedt hij 80 procent van zijn werkweek aan zijn eigen bedrijf First Energy Gum, dat zeven medewerkers heeft. Daarnaast is hij sport- commentator voor de NOS en geeft hij 'motivatiespeeches' in het bedrijfsleven. En nu is er een boek: DRIVE - Train je stoïcijnse mindset. Dat is niet toevallig. Als Mark Tuitert zichzelf niet tegenhoudt, knalt hij het leven tegemoet met soms wat té veel energie, plan nen en ambitie. Beuken-beuken-beuken, zoals zijn jongere zelf het noemde. Een houding die op zijn 20ste leidde tot een burn out, doordat hij zwaar overtraind raakte. Sindsdien weet hij beter hoe hij die energie kan kanaliseren: met hulp van de stoïcijnse filosofie. Een gedachtegoed aftomstig uit de Klassieke Oudheid, en nog steeds populair. Mark Tuitert: 'De filosofische stroming draait om een kracht die verborgen zit in ieder mens. Niet de externe factoren zijn belangrijk, maar dat je het beste uit jezelf haalt én het goede doet richting anderen.' 'In mijn dna zit dat ik net zo lang ergens voor knok en mijn best doe totdat ik het voor elkaar heb. Stoïcijnen zeggen niet dat je dan maar niks moet willen, nee, ze zeggen dat je lessen moet leren over jezelf. Zo weet ik dat ik in november vaak tegen een piekmoment aan zit. Dan geef ik veel presentaties, is het druk in mijn bedrijf en geef ik in het weekend commentaar bij het schaatsen voor de NOS. Dat moet niet langer dan drie weken duren, anders word ik chagrijnig of ziek. Dat hoeft niet zo extreem te zijn als tijdens mijn burn- out, maar ik word wel moe en maak meer fouten. Dat is een biologische zekerheid. Ik kan wel denken dat ik sterker ben dan de natuur, maar het leven heeft al uitgewezen dat dat niet zo is. Dus plan ik na zo'n drukke periode tegenwoordig een weekend rust in, of een week.' 'Zo zou ik het niet noemen, maar het heeft absoluut gelijkenissen. Ik ben wars van het dogmatische wat religie kan hebben en heb ook niks met de belofte dat als je maar genoeg dankgebedjes doet, je een goed leven zult krijgen. Bij de stoïcijnen gaat het veel meer om het praktische, met de voetjes op de vloer. Dat spreekt mij aan.' Is je vrouw een goede stoïcijn? 'Ik zeg weleens dat Helen van nature meer stoïcijns is dan ik. Ik wilde bijvoorbeeld een stukje aanbouwen aan het huis. Dan zie ik het al helemaal voor me, heb de Excelsheet met de berekeningen bij wijze van spreken al gemaakt. Helen zegt dan: Mark, je hebt net een boek uit, een eigen bedrijf en er komt een olympische winter aan. Dan kom je in november thuis, is het kloteweer en heb je een huis vol bouwvakkers. Is dit wel het beste moment? Dan denk ik: ja, verdomd goed punt, Hel. Ben Howard zingt: Be my shelter and I'll be your storm. Dat is het bij ons wel een beetje. Ik ben de storm, Helen de shelter.' Voeden jullie je kinderen ook op volgens de stoïcijnse leer? 'Ja, we leren ze hun oordeel te onderzoeken en over emoties te praten. Als Anna bijvoorbeeld kwaad is op Tom omdat hij met haar Lego gooit, kan ze zeggen: Tom is stom, het stomste broertje van de hele wereld. Dan probeer ik 14 Hoe helpt die filosofie jou die gedrevenheid in goede banen te leiden? Is stoïcisme voor jou als een religie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94