8 NIEUWS Half jaar na eerdere hack MAFFIA OLIEVLEK IN EUROPA Hij was de eigenaar van een Italiaans restaurant in Duitsland, maar wordt door politie gezien als een maffiapion met een grote cocaïnelijn via Rotterdam. Het verhaal van Sebastiano Giorgi toont haarfijn aan hoe de maffia zich wortelt in Europa. ^'Ndrangheta wordt gezien als de machtigste maffiaclan van Italië die jaarlijks tientallen miljarden euro's omzet De criminelen eisen 16 bitcoin (omgerekend is dat op dit moment zo'n 450.000 euro), maar de uni versiteit betaalt niets. Volgens de instelling waren het waarschijnlijk Russische hackers die een server binnendrongen. ,,Er is activiteit vanaf Russische IP-adressen in de logs waargenomen." Daarna zou de gestolen informatie vermoedelijk zijn 'doorgespeeld of verkocht aan de Iraanse Arvin Club'. Op de website van die club, op het Dark Web, is te zien dat de data afkomstig zijn van het vermaarde universiteitsobservatorium en zijn medewerkers. De criminelen tonen sinds enkele dagen afbeeldingen van huis- en mailadressen van W Door te dreigen met publicatie van meer gegevens wordt druk op universiteit gezet Leidse onderzoekers en collega's van onder meer de Amerikaanse universiteiten Harvard en Berkeley. Door te dreigen met publicatie van meer gegevens wordt de universi teit onder druk gezet. Volgens een woordvoerder zijn er enkele tien tallen huisadressen gestolen en vele tientallen e-mailadressen. Niet geheim Volgens de universiteit liggen er géén 'geboortedata of andere iden tificerende gegevens' op straat. Daardoor zou het risico op identi teitsfraude klein zijn. Wel zouden de contactgegevens volgens de woordvoerder gebruikt kunnen worden 'om via brieven druk op de universiteit uit te oefenen om te be talen'. Tot dusverre is dat niet ge beurd. Het zou ook een zeldzame actie zijn. De 'metadata over onderzoek', die de criminelen gestolen hebben, zijn niet geheim. Volgens de zegs vrouw gaat het om openbare be schrijvingen van onderzoek. Alle gestolen data hebben betrek king op het universiteitsobservato rium, de oudste nog bestaande uni versitaire sterrenwacht ter wereld. Volgens de universiteit stonden de gegevens op een 'webserver voor de samenwerking tussen onderzoe kers'. Die server zou los staan van de universitaire omgeving. ,,De ser- ver was onvoldoende beveiligd'', geeft de universiteit toe. Saillant is dat dezelfde server zes maanden ge leden ook al werd gehackt. De uni versiteit geeft toe dat dit aanleiding is 'om het anders in te richten en al leen de openbare gegevens vanaf internet bereikbaar te maken'. Geen publiciteit De eerste hack kwam niet in de pu bliciteit, maar de universiteit zegt wel melding gedaan te hebben bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP), zoals verplicht is. Ook het nieuwe incident wordt daar ge meld. De betrokken onderzoekers zijn geïnformeerd en wachtwoor den zijn uit voorzorg gereset. Op vallend genoeg schroefde Leiden University de beveiliging van com putersystemen een jaar geleden nog op, naar aanleiding van een cy- beraanval op de universiteit in Maastricht. De Perzische teksten op de web site van Arvin Club doen vermoe den dat het inderdaad een Iraanse groep is, zoals de universiteit ver onderstelt. Van Iraanse hackers is bekend dat ze soms in opdracht van hun overheid kennis stelen. Eerder bleek uit onderzoek van consultan cybureau PricewaterhouseCoopers (PwC) al dat minstens drie Neder landse universiteiten én een hbo- instelling door Iraanse overheids- hackers waren gehackt. Bij de inci denten op de Leidse universiteit lijkt echter geldelijk gewin voorals nog het enige motief. Een van de criminelen van de groep laat desgevraagd aan deze krant weten dat hij bij de universi teit een zogenoemde 'SQL bug' meldde, maar dat de universiteit daar niets aan deed. Op aanvul lende vragen reageerde Arvin Club vooralsnog niet. 'Onbeduidend' Volgens een expert cyberdreiging van PwC is Arvin Club een 'onbe duidende naam in de cybercrime- wereld'. ,,Het lijkt erop dat de groep zelf niet direct betrokken is bij hacks maar vooral probeert te han delen in data die ze via hackers bij elkaar weet te schrapen en tweede hands info aanbiedt die al online staat.'' De meest interessante vraag is welke groep of groepen de twee digitale inbraken bij de Leidse uni versiteit hebben gepleegd. Dat blijft onduidelijk. De universiteit zelf zegt dat er geen sprake is van ransomware, zo als in december 2019 bij de univer siteit van Maastricht. Daarbij wor den computersystemen door cri minelen versleuteld en krijgt de ei genaar pas weer toegang als hij los geld (ransom) betaalt. In Leiden is dat niet aan de orde en functioneert alles naar behoren. Eerder deze week werd De Mandemakers Groep getroffen door ransomware. Terwijl Sebastiano Giorgi en een Roemeense za kenpartner het in november 2018 breed laten han gen in een nacht club in Stuttgart, hebben ze niet door dat elke beweging wordt ge volgd door de politie. Het duo heeft vooral oog voor de escort- girls die ze die avond hebben be steld. Eerst hebben de mannen met hun 'dates' gedineerd voordat ze zich op de dansvloer wagen. De nu 48-jarige Sebastiano Gi- orgi, bijnaam Bacetto (kusje), gaat door het leven als eigenaar van Ristorante Paganini in Überlingen. Het spectaculaire uitzicht over het Bodenmeer moet het matige eten in het restaurant compenseren. In reviews klagen sommige klanten over 'een slechte salade', 'te lang gekookte spaghetti' en 'automa- tenkoffie', reden waarom Paganini op Tripadvisor het op één na slechtst beoordeelde restaurant van Überlingen is. 'Ndrangheta Hadden klanten geweten wie res taurateur Giorgi in de criminele wereld is, hadden ze die kritische noten waarschijnlijk achterwege gelaten. Volgens de Italiaanse an- timaffiapolitie, die hem al lange tijd op de korrel heeft, runt de Ita liaan al jaren een cocaïnelijn van uit Zuid-Amerika, via de havens van Antwerpen, Rotterdam en Hamburg naar Italië. In zijn geboorteplaats San Luca in Zuid-Italië worden de Giorgi's gerekend tot partners van de 'Ndrangheta-clan Romeo-Staccu, die weer werken onder de Pelle- Gambazza, 'maffiaroyalty' die heerst over één van de drie gebie den in het Zuid-Italiaanse Cala- brië. De 'Ndrangheta wordt gezien als de machtigste maffiaorganisa tie van Italië, die jaarlijks tiental len miljarden euro's omzet. De Giorgi's staan niet heel hoog in de maffiahiërarchie, maar speel den volgens de politie toch een cruciale rol in de aankoop van Zuid-Amerikaanse cocaïne en de distributie in Europa. Als dekman tel gebruikten ze bedrijven, waar onder restaurants en een im- en exportbedrijf. Politiedossiers to nen aan hoe ze vrachtwagens met levensmiddelen gebruikten voor de distributie van cocaïne. Drie broers van Sebastiano 'Ba- cetto' Giorgi zijn volgens de politie ook betrokken bij de drugstrans porten. Twee leven er in San Luca, de derde in Alghero op Sardinië. Ze importeren voedsel uit Italië en verkopen dat door aan restaurants in Duitsland, zich niet storend aan regels zoals het afdragen van in voerrechten of belasting. Volgens een politiebron kopen restaurant eigenaars de goederen uit angst voor het horen van de naam Giorgi, anderen omdat de spullen goedkoop waren. Hoewel Bacetto gezocht wordt in Italië, kan hij zich vrijelijk be wegen in Duitsland, volgens bron nen omdat zijn internationale ar restatiebevel nooit onder de aan dacht van politiekorpsen in andere landen is gebracht. Omdat hij en zijn broers communiceren via En- crochat- en later Sky-telefoons, zaterdag 3 juli 2021 GO Iraanse groep eist losgeld van universiteit Sebastiano bakte slechte pizza's, maar hij had wel goede coke Hackers hebben op de universi teit in Leiden gegevens van me dewerkers en beschrijvingen van onderzoek buitgemaakt. De criminelen dreigen met online publicatie als de universiteit geen losgeld betaalt. Dat beves tigt de universiteit na onderzoek van deze krant. Richard Clevers Wout van Arensbergen Leiden Onderzoeksgroep OCCRP* Koen Voskuil Rotterdam Het onderzoek leidt uiteinde lijk tot operatie Platinum Dia. In mei dit jaar werden 31 men sen gearresteerd wegens grootscheepse handel in drugs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8