Heleen van Royen Mijn allereerste schoonmoeder heette Els. Ze kwam uit Amsterdam-West, net als Ik. Na Els volgde nog een aantal andere schoonmoeders, van wie ik me de namen niet allemaal meer herinner. Els was de moeder van Hans. Hans was mijn eerste vriendje. Onze verkering begon tijdens een filmvoorstelling in de aula van onze middelbare school. Hans en ik zaten samen op een tafel die achterin de zaal stond. We vonden elkaar leuk, maar er was nog niets gebeurd. Na het starten van de film sloeg Hans zijn arm om mijn schouders. Ik kroop wat dichter tegen hem aan. Niet lang daarna begon hij me te zoenen, met tong. Ik deed enthousiast mee, tot het licht in de aula ineens aanfloepte. Onze klas genoten op de achterste rijen draaiden zich geïrriteerd om. Welke gek deed het licht aan? En waarom zaten Hans en Heleen op een tafel met elkaar te zoenen? Het één bleek verband te houden met het ander. Hans leunde met zijn rug tegen de schakelaar. Met een vuurrood hoofd deed hij het licht weer uit. Ik haalde mijn schouders op. 'Weet iedereen meteen dat we verkering hebben.' 'Hebben we dat dan?' vroeg Hans. Ik vond van wel. Dankzij Hans ontmoette ik Els. Els was een goedlachse, volronde Amsterdamse. Ze had een beetje rossig, krul lend haar. Els was ruimhartig en ruimdenkend. Ze was gescheiden van de vader van Hans, een alcoholist, over wie ze weinig goeds te melden had. Els en ik mochten elkaar gelijk. Ze vertelde over haar Surinaamse minnaar Stanley, die af en toe bij haar langskwam. Els was zijn buitenvrouw. Ze vond hem een fijne minnaar, het enige wat Els stom vond, was dat hij altijd met handdoekjes in de weer ging als ze elkaar zagen. Daar moest Els dan op liggen, zodat het bed niet vies werd. 'Wat maakt mij dat nou uit, dat het bed vies wordt,' mop perde Els tegen Stanley. 'Dan verschoon ik het toch weer?' Maar de handdoekjes moesten van Stanley op hun plaats blijven. Ik kwam graag bij Els. En bij Hans, natuurlijk. Ik mocht altijd mee eten en blijven slapen. 'Maak je kip in saus?' vroeg ik dan. Kip in saus was het sterrecept van Els. Terwijl ze een kip braadde in een heel pakje margarine, verhitte ze op de pit ernaast twee kopjes tomatenketchup, verdund met anderhalf kopje water. Er ging een gesnipperde ui door heen, suiker, zout, peper en paprikapoeder. Als de saus kookte, ging hij van het vuur en voegde ze worcestersaus en citroensap toe. De saus goot ze over de kip, die op een laag vuur sudderde tot het vlees van de botten viel. Kip in saus is ook mijn sterrecept geworden, ik heb alleen de margarine vervangen door roomboter. Al mijn mannen en al mijn schoonmoeders hebben kip in saus gegeten en eten het nog. Deze week ontving ik een bericht van Hans. Ü5 Els is onlangs op 88-jarige leeftijd overleden. Hans trof in haar correspondentie de kerstkaarten aan die Els en ik elkaar nog vele jaren na het eindigen van de verkering 2 stuurden. Rust zacht, lieve Els, vanavond maak ik jouw kip in saus. MEZZA 7 Schrijver Heleen van Royen (56) woont samen met Bart (34). Ze is moeder van Olivia (28) en Sam (24) en oma van Spencer (11 maanden) en van twee bonuskleinkinderen van 13 en 11. Lieve Els, vanavond maak ik jouw kip in saus CC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87