HOREND BIJ DE HARDE KERN staat kunstenaar Kamali van Bochove (25) volledig achter het motto van The Young Petanque Club Rotterdam. Ze hopen dat beide teams het fijn hebben. ZELF WAS ZE ER destijds nog niet bij, maar Kamali kent de verhalen over het ontstaan van The Young Petanque Club Rotterdam. In de meest romantische versie wordt gerept over een extra vrijetijdsbesteding voor kunstenaars die van hun hobby toch al hun beroep hadden gemaakt. Dat vindt ze wel een grappige gedachte. Maar volgens het enige echte verhaal werd de vereniging zonder leden in 2013 opgericht door Marijke Appelman, bij wijze van verjaardagscadeau voor een goede vriend. Als academie student liep Kamali stage bij Marijke, nu staan ze zondagsmiddags samen te ballen naast de ateliers op het Noordereiland. Iedereen mag komen aanwaaien, ook mensen uit de buurt, dat geeft haar een gevoel van verbon denheid. Het is heerlijk laagdrempelig als ze, al borrelend, een potje spelen. Meestal gaat het bij sport om het winnen, maar die fanatieke cultuur heerst hier totaal niet. Af en toe worden ze ingehuurd voor evenementen en personeelsfeestjes, waar het natuur lijk jeu de boules wordt genoemd. Dan rukken drie of vier Young Petan- quers uit met hun mobiele baan om bezoekers van Heineken Afterwork of het International Film Festival de spelregels uit te leggen en als gang makers te fungeren. Uiteraard hebben ze ook eigen merchandise: truien, petjes, stickers, stressballetjes - met een knipoog bedacht, maar vanuit een serieus kunstzinnige benadering gemaakt. Voor Kamali is het de enige balsport die ze fijn vindt. Je speelt het sowieso alleen als het weer mooi is, met veel gezelligheid als belangrijkste bijeffect. Het voorheen nogal stoffige imago van petanque is nu snel aan het veranderen: steeds meer hipsters en studenten spelen het, zowel buiten als in speciale etablissementen. Maar zij waren het eerst, zo voelt het voor haar wel een beetje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 84