II Na anderhalf jaar zwaar blessureleed maakt judoka Tessie Savelkouls het DE MONTAGE WAS PERFECT GEREGELD 10 Dat Tessie Savelkouls eind deze maand meedoet aan de Olympische Spelen, is voor velen een wonder. In mei vorig jaar was het nog de vraag of ze ooit weer normaal kon lopen. precies. In mei keerde ik terug op de mat. Dat had niet veel later moeten zijn. Natuurlijk neem ik risico's. Daar ben ik me van bewust „Natuurlijk neem ik risico's. Daarvan ben ik me bewust. Mijn rechterknie kan ik niet helemaal buigen en mijn rechtervoet niet strekken, maar ik voel me vrij in mijn hoofd. Dat is mijn graadme ter." Ze heeft bovendien allerlei checks ondergaan. ,De judobond heeft allerlei specialisten gespro ken. Op zowel medisch- als sport- specifiek gebied. Zo zijn alle olym pische coaches van de bond langs geweest om trainingen van mij te bekijken. Daarnaast heb ik gespard met internationale tegenstanders om te kijken waar ik sta. Ik ben goed gecontroleerd, dat kun je wel stellen. Ik hoef nergens bang voor te zijn." Savelkouls heeft al bijna ander half jaar geen wedstrijd meer geju- dood maar voldoet nog altijd aan de olympische norm. ,,Als ik deze blessure niet had gehad, waren de Spelen een vanzelfsprekendheid geweest. Dit traject maakt mijn tweede olympische deelname spe ciaal.'' Na een stilte: ,,Al gaat de tijd ook snel. Mijn blessure lijkt lang gele den. Dat ik weer op de mat sta voelt als normaal. Het besef is er pas als anderen zeggen waar ik vandaan kom. Ik moet er mis schien zelf ook iets meer bij stil staan. Maar weet je. Ik heb mezelf ook niet zozeer verbaasd." van mijn leven. Dat zoiets ge beurde, begreep ik niet. Ik ging mezelf afvragen waarom. Alleen wist ik de antwoorden niet. Niet dat ik ging twijfelen overigens. Ik hield vast aan de vooruitgang die ik boekte", vertelt ze. ,,Ik ben ook niet naar een mental-coach ge gaan. Ik heb het overwogen, maar ik was en ben sterk in mijn hoofd." Dankbaar Savelkouls roemt haar vrouw, haar fysiotherapeut en haar trainer. ,,Ik ben ze super dankbaar. Zij geloof den, net als ik, in mijn herstel. Ik kan er ook niet zo goed tegen als mensen zeggen dat ik iets niet kan. Ik wilde er juist alles uithalen. Dat had uiteindelijk ook alleen lopen kunnen zijn. Als ik niet meer had kunnen judoën, was dat ook goed geweest." Alles kwam uiteindelijk juist op tijd helemaal goed, stelt Savel kouls. ,,De extra operatie aan mijn voet eind vorig jaar was noodzake lijk om zicht te houden op de Spe len. Om mijn voetfunctie terug te krijgen. Zes weken zat ik begin dit jaar in het gips. Toen ben ik gaan rekenen. Het ideaalbeeld gold als uitgangspunt. Tokio was daarbij vastgepind. Het paste uiteindelijk INTERVIEW Tessie Savelkouls schudt haar hoofd. ,,Ik werd aangesproken alsof mijn leven was ingestort." Ze lacht er nu om. „Geestelijk was ik gewoon gezond", stelt de judoka in de klasse boven de 78 kilogram. ,,Alleen lag mijn rechterbeen in de shit." Een zenuwscheur in mei vo rig jaar zet het leven van Savel kouls (29) op de kop. Van het ene op het andere moment hangt haar topsportcarrière aan een zijden draadje. Slechts 1 procent kans op een normaal herstel heeft ze, zo geven de artsen aan. Maar zie Savelkouls nu. Veertien maanden na die onheilspellende uitspraak heeft ze een olympisch ticket op zak. En wie denkt dat Savelkouls daarmee genoegen neemt, komt bedrogen uit. De we reldtopper wil een wederopstan ding op de Spelen. In Japan dus, de bakermat van de judosport. Mooier kan eigenlijk niet. ,,Ik ben superblij met deze selectie, maar ik ga niet naar Tokio om leuk mee te doen. Ik wil er iets laten zien. Mijn doel is nog niet behaald", zegt ze. ,,Maar ik heb wel al laten zien dat ik meer kan dan mensen denken." Savelkouls straalt. De noodlot- tige zondag in Parijs ligt ver achter haar. Op 9 februari 2020 gaat in de Franse hoofdstad alles mis voor de judoka uit Appeltern (Gelder land). Bij een worp van de Fran- ^aise Romane Dicko blijft haar on derbeen staan terwijl de rest van haar lichaam door beweegt. Zo schiet haar knie uit de kom. Per brancard verlaat ze de tatami. Een operatie van acht uur volgt. Maar pas bij een mri-scan weken later komt de zenuwscheur aan het licht. ,,Plots was judo onbe langrijk. De Spelen boeiden me niet meer. Ik moest eerst maar eens gezond worden. Ik kon niet eens lopen. Mijn been zat in een stellage en later vast in een brace." Zo kampt ze met een klapvoet. Lange tijd kan ze alleen haar tenen bewegen, behalve dan als ze in een brace loopt. ,,Ik was in de kracht Belisol. Meer dan 40 jaar kozijnen en deuren zonder zorgen. BELISOL zaterdag 3 juli 2021 Een wonder op de Olympische Spelen -Tessie Savelkouls (29) Dominique Pichel Arnhem M Februari 2020, in duel met Romane Dicko (l) ging het fout voor Savelkouls. Een zware knieblessure en een scheur in een zenuw brach ten haar car rière in ge vaar. FOTO EPA Wilt u graag nieuwe kozijnen en deuren, maar ziet u op tegen de verbouwing? Met Belisol is dat niet nodig. Onze vakmannen zijn gespecialiseerd in het plaatsen van kozijnen en deuren en doen dit met de uiterste zorg. Wij geloven in het ontzorgen van onze klanten en daarom geven we ook nog eens 20 jaar garantie op onze producten. Meer vreten? Maak een afspraak op belisol.nl Belisol Goes, Nobelweg 2-24, 4462 GK Goes, T 0113-211 811

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 78