0 1 Alle wegen leiden nu naar Wembley 9 finale van EK Voorspelling van de dag Penaltyexperts? Topscorers Assists Maar het belangrijkste goede nieuws was uiteraard dat De Bruyne net op tijd was opgelapt. De Bruyne was na een interessante openingsfase ook de eerste Belg die een flits van grote klasse etaleerde. Het schot van de Manchester City middenvelder - ingeleid door een heerlijke versnelling - werd schit terend gekeerd door de Italiaanse doelman Gianluigi Donnarumma. Bij die kans werd de kracht van de Belgen nog eens onderstreept: de ploeg is op z'n best in de omschake ling als De Bruyne een metertje vrijheid krijgt en aan een demar rage kan beginnen. Genadeloos Na iets meer dan een half uur spe len ontbrandde het duel in alle he vigheid. De reden was de voor sprong van Italië. Nicolo Barella werd in het strafschopgebied net iets te veel ruimte gegund en daar profiteerde de middenvelder van Inter genadeloos van: 0-1. België was aangeslagen, de Itali anen kregen vleugels en vlak voor rust verdubbelden ze de marge. En hoe. Lorenzo Insigne dribbelde vanaf de linkerkant met zijn rech tervoet naar binnen en krulde ver volgens de bal majestueus in de verre hoek, alsof hij de hele dag doelpunten van Arjen Robben had bestudeerd: 0-2. De gedachte dat de wedstrijd toen al was gespeeld, duurde wel geteld een minuut. Na een onhan dige - maar ook vrij onschuldige duw - van de verdediger Giovanni di Lorenzo in de rug van Doku, mocht Lukaku de fel betwiste straf schop binnenschieten: 1-2. Italië, met de ij zersterke J orginho als controleur, bleef na rust lange tijd de betere ploeg. België wachtte af en miste flair, maar na een uur kreeg Lukaku wel een kans die niet te missen leek, maar wel bleek. Van dichtbij kreeg hij de bal niet in het doel. Pas in de eindfase, met het mes op de keel, trok België meer naar voren, maar het was te laat. Pijnlijk voor Italië was wel het uitvallen van de krachtbron op links Leo nardo Spinazzola, die met een ham stringblessure van het veld werd gedragen. Normaal gesproken zit voor hem het EK erop. SPEELSCHEMA Uitslagen Programma Mirror Sport had afgelopen week de mooiste krantenkop, direct na de Engelse winst op Duitsland. 'It's coming Rome' stond er in dikgedrukte letters. Uiteraard een knipoog naar het nog altijd immens populaire voetbalnum mer It's coming home uit 1996 van de Lightning Seeds en David Baddiel en Frank Skinner. Even naar Rome voor een niemendalletje met Oekraïne en dan volgende week de klus af maken op Wembley, dat is het gevoel dat leeft in Engeland. Dat 'even naar Rome' blijkt echter al lastig genoeg. Als je vanuit Enge land moet komen, is dat door de oplaaiende deltavariant van het coronavirus eigenlijk al onmoge lijk. De Italiaanse autoriteiten hebben de UEFA gevraagd om maatregelen te nemen om ervoor te voorkomen dat inwoners van het Verenigd Koninkrijk de qua- rantainevereisten bij het binnen komen van Italië omzeilen. Con creet: alle tickets die vanaf 28 juni aan inwoners van het VK zijn verkocht worden geannuleerd. Maar dan nog. Winnen van Oekraïne en dan doordenderen op het eigen Wembley om na 1966 eindelijk weer eens een groot toernooi te winnen. Dat is hoe het zal gaan, is de teneur in Engeland. Bondscoach Gareth Southgate zag wat bleekjes van dat zelfvertrouwen in het land in aanloop naar deze kwartfinale. ,,Er is de perceptie dat we alleen nog maar hoeven op te komen dagen in Rome en dat we dan al door zijn'', verzuchtte Southgate. Goede gevoel De zege op de Duitsers (2-0) heeft het goede gevoel van de Engelse voetbalsupporters tot grote hoogte gestuwd. Engeland dat nog geen enkele tegentreffer incasseerde. Engeland dat op de bank nog een paar geweldige spelers heeft in het geval het on verhoopt een keer wat langer duurt om de wedstrijd te beslis sen. En Engeland waar Jack Grea- lish van Aston Villa inmiddels zo populair is dat hij het land zou mogen besturen, als het aan de Engelse voetbalfans ligt. Southgate deed er de laatste dagen nog alles aan om de eufo rie enigszins te temperen. Zo vertelde hij dat zijn spelers veel minder weten van Oekraïne dan van de Duitsers. En dat hij vooral bezig is om te voorkomen dat zijn selectie al verder kijkt dan de ontmoeting met Oekraïne. ,,Dat is nu wel dé grootste uitdaging voor ons'', zegt Southgate. Maar eigenlijk niemand die het wilde horen. In Engeland wordt Wembley al in gereedheid ge bracht. 40.000 fans zullen daar straks klaar zitten om de halve finale te bekijken. En vervolgens hetzelfde recept in de finale, volgend weekend. t 'Even naar Rome' en vervolgens de klus afmaken in Londen, dat gevoel leeft nu in Engeland Maar wat nou als Oekraïne net zo taai blijkt als afgelopen week tegen Zweden? Southgate heeft veel creativiteit uit zijn ploeg ge haald en kiest voor degelijkheid. Kunnen de Engelsen het verschil wel maken? Het angstbeeld dat een penaltyreeks moet bepalen wie er naar de halve finale gaat, moet toch wel voor zenuwen zorgen. West-Duitsland (1990), Duitsland (1996), Argentinië (1998), Portugal (2004 en 2006) en Italië (2012): zes verloren straf- schoppenseries werden samen één gigantisch nationaal trauma. Maar de Engelse fans halen hun schouders op. Southgate, die zelf in 1996 zo pijnlijk miste, heeft toch jaren aan penalty's ge werkt met zijn spelers? En de laatste twee gelegenheden, Co lombia (2018) en Zwitserland (2019, Nations League), werden gewonnen. Nee, Wembley kan de eigen nationale ploeg woens dag gewoon verwachten. Rome is een noodzakelijk tussendoor tje, of Southgate nu wil of niet. zaterdag 3 juli 2021 GO Geen Oranje in Bakoe vandaag, wel Tsjechië en Denemarken. De Denen schrijven sinds het drama met Christian Eriksen aan een modern voetbalsprookje. Bar9a-aanvaller Martin Braithwaite wordt deze keer de held. Met de zege op Zwitserland heeft Spanje vier van zijn vijf penaltyseries op EK's gewon nen. Geen enkel ander land komt aan dat aantal. 1. Ronaldo (Portugal) 5 1. Zuber (Zwitserland) 2. Benzema (Frankrijk) 4 Forsberg (Zweden) 4 Schick (Tsjechië) 4 2. H0jbjerg (Denemarken) 3 3. Malen, Memphis (Nederland) en nog 17 spelers met 2 zonder prijs hx V-Üi-Ij A.' VANAF KWARTFINALE Kwartfinales, gisteren Zwitserland - Spanje 1-1 Spanje wns België - Italië 1-2 Kwartfinales, vandaag 18.00 uur Tsjechië - Denemarken 21.00 uur Oekraïne - Engeland Halve finales, dinsdag/woensdag 21.00 uur Italië - Spanje 21.00 uur Oek/Eng - Tsj/Den Finale, zondag 11 juli 21.00 uur Op Wembley, Londen Engeland speelt voor het eerst dit EK niet voor eigen publiek. Maar terwijl Oekraïne in Rome nog moet worden verslagen, wordt alles al in gereedheid gebracht om de ploeg weer thuis te verwelkomen voor de halve finale op woensdag. Of bondscoach Gareth Southgate nu op de rem trapt of niet. Mikos Gouka Rotterdam/Rome De Engelse bondscoach Gareth Southgate. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 77