Adrie Van der Poel al lang niet meer onberoerd 5 Mohoric flikt het weer Voorspelling: Alaphilippe Pogacar Finishplaats COLUMN LAURENS TEN DAM ,,Mathieu van der Poupou.'' Het is eruit voor Céline Rousseaux er erg in heeft. Na de etappes vangt de presentatrice samen met ex-prof en gekkebekkentrekker Thomas Voe- ckler de renners op voor het tv-pro- gramma Vélo Club. Dus ook Van der Poel in zijn gele trui. „Bonjour Mathieu.'' Waarna hij in vloeiend Frans miljoenen huiskamers bin nenkomt. Elke dag met stralende ogen, zijn lach dringt door het gele mondkapje. De verwijzingen zijn overal, ook Van der Poel zelf ziet het gele bord langs de weg. 'Regarde Poupou. Il est en jaune.' ('Kijk Poupou. Hij rijdt in het geel'). Voor sportkrant L'Équipe is Van der Poel een godsge schenk. Wielrennen is in Frankrijk al lang niet meer de volkssport van weleer. Elke dag zes of zeven Tour pagina's in de krant, maar eerst héél veel voetbal. Met de kleinzoon van Poupou op de fiets in Frankrijk doet de Tour er weer even écht toe. Eén dagje had Van der Poel vorige week nodig om te acclimatiseren aan het grootste wielercircus. In de openingsetappe komt hij tekort en eindigt op een anonieme 20ste plek. Ploeggenoot en trainingsmaat Jo nas Rickaert voorvoelde al zoiets. ,,Hij had enorm veel stress. Maar na die eerste finish was hij niet ont goocheld, maar direct mopkes aan het maken. Toen voelden we dat er iets speciaals aankwam. In het be gin besefte hij het nog niet, maar nu trekt hij die trui met heel veel ple zier aan. Alles moet piekfijn in orde zijn. Zijn brilleke in het geel, alles. Hij is er wel mee bezig. De Tour doet echt iets met hem.'' Parijs - Tokio Van der Poel heeft altijd voorge houden dat het onwaarschijnlijk is dat hij doorrijdt tot Parijs. Vooral omdat een week later in Tokio de olympische mountainbikewed strijd is. De vraag is hoe diep hij in de bergen zal gaan om in het geel te blijven. ,,Ik wil mijn goede conditie behouden voor de Spelen en niet al les in de prullenbak gooien, maar ik zal het proberen. Het is duidelijk dat ik hier niet ben voor het klasse- ment.'' Al is na deze week in de Tour niemand meer te vinden die met zekerheid durft te stellen dat Van der Poel na het weekend in de Alpen zijn gele trui kwijt zal zijn. Voorzichtig dient de vraag zich aan of Van der Poel de Tour niet kan winnen. Niet die van 2021, maar in de jaren die komen. De vraag is vooral of hij het wil. Anders doet Van der Poel het niet. Misschien dat het multitalent zich er serieus op toe wil leggen als hij tegen de 30 loopt en zijn andere doelen bereikt zijn. Maar dat hij terugkomt naar de Tour is nu wel zeker. Jarenlang bleef Van der Poel koel en afstandelijk terwijl de grootste wielerwedstrijd ter wereld naar hem lonkte. Maar na een week heeft de ronde ook het hart van Van der Poel veroverd. Podium V|/* Ul> Geel Zachtjes telde hij: 'een, twee, drie', enzo voort. Bij tien kwam het peloton over de meet en draaide Adrie zich om. 'Geel', zei hij tri omfantelijk en hij liep weg over het stukje gras waar hij de laatste minuten had lopen ijsberen. Op de finishlijn van de Mür-de-Bretagne duurde het lang voordat alles en iedereen iedereen, inclu sief de tijdswaarneming, doorhad welke truc Ma- thieu van der Poel had uitgehaald. Enkele kilome ters verderop stond Adrie van der Poel, en die wist het binnen een fractie van een seconde. Zijn zoon pakte de gele trui en het woord trappen gaf aan dat hij vond dat Mathieu te vroeg was begonnen met juichen. Elke seconde telde. Adrie is een van mijn favoriete wielerpapa's. Ik ken niemand die zo 'koers ademt' als hij. Zijn ana lyses zijn vlijmscherp. Over iedere renner in het peloton heeft hij een goed onderbouwde mening. Scouten zit in zijn bloed: Mathieu rijdt niet voor niks in een uitgebalanceerde ploeg en over tactiek hoef je senior al helemaal niks wijs te maken. Op de vraag of lange ritten wel in een grote ronde thuishoorden, zei hij: ,,Ik denk het wel, ze putten renners uit. Je hoeft ze natuurlijk niet van start tot finish te kijken. Als ik de mensen een ad vies mag geven, werk lek ker in de tuin tot een uur of drie en zet dan je tv aan voor de finale." Hier valt natuurlijk geen speld tus sen te krijgen. En of de renners gisteren zijn uitgeput. Van start tot finish heb ik op het puntje van mijn stoel gezeten. Die tuin moest maar een dag wachten. De gele trui zat mee in een grote kopgroep, waardoor de ploeg van Tourwinnaar Tadej Pogacar gedwongen werd tot ach tervolgen. Primoz Roglic viel ondertussen nog eens en is zijn kans op de Tourzege kwijt. Werk lekker in je tuin tot een uur of drie en zet dan je tv aan voor de finale Na vijfenhalf uur vol gas rijden zag ik alleen maar bleke koppies over de meet komen. Deze etappe hakt er enorm in en dat neemt iedereen, van gele trui tot de rode lantaarn, mee naar dit weekend, met zijn zware Alpenetappes. Herstel is cruciaal. De top van het klassement ziet er na een week uit als de uitslag van de Ronde van Vlaanderen, met de laatste twee winnaars op 1 en 3 en een sterke Wout van Aert ertussen. Nog nooit vertoond in de moderne wielergeschiedenis. Bij het bestuderen van datzelfde klassement zie ik dat de eerste rasklimmer van het stel, Pogacar, nu op bijna 4 minuten van de gele trui staat. En opeens herinner ik me wat Adrie van der Poel zich ergens begin dit jaar in een podcast liet ontvallen. ,,Als Mathieu ooit de Tour wil winnen, dan doet hij dat maar het beste bij zijn eerste deelname: als ze hem nog onderschatten." zaterdag 3 juli 2021 GO Le Grand-Bornand was vier keer eerder finishplaats, met Arm strong, Gerdemann, Frank Schleck en Rui Costa als winnaars. op bij 'MVDP' 108STE EDITIE TOT EN MET 18 JULI TV NPO 1/SPORZA/EUROSPORT De Sloveen Matej Mohoric van Bahrain-Victori ous kwam in de rit van Vierzon naar Le Creusot na 249,1 kilometer solo aan en won na een rit in de Giro en in de Vuelta ook een Touretappe. ,,De ritten in Giro en Vuelta waren ook de langste rit ten in de ronde, blijkbaar ligt dat me wel.'' @laurenstendam Van der Poel vermaakt zich duidelijk in de kopgroep, met zijn eeuwige rivaal Wout van Aert. foto cor vos TOUR DE FRANCE 2021 Voor actuele video's, al het Tour-nieuws 1. Mohoric (SLV/TBV) 2. Stuyven (BEL/TFS) 3. Cort Nielsen (DEN/EFN) 1. Van der Poel (NED/AFC) 2. Van Aert (BEL/TJV) 3. Asgreen (DEN/DQT) en verslagen zie onze site Trappen, prevelde hij, en toen begon het. De eerste Alpenrit finisht niet bergop, maar na de afdaling van de Col de la Colombière in Le Grand- Bornand. En dalen kan Julian Alaphilippe wel. We schrijven de wereldkampioen op. Morgen is het pas echt raak. De streep ligt in skioord Tignes: Tadej Pogacar toont daar dat hij deze Tour de beste is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73