7 Van gele coup op de Mur-de-Bretagne tot stunt in langste etappe: de Tour laat Leven lacht Mohoric weer toe 4 WIELRENNEN 2019: modder op weg naar Tignes Lang hield Mathieu van der Poel vol dat de Tour de France hem koud liet. Maar bij zijn debuut moet hij al na een week zijn mening herzien. Zoals hij deze ronde in vuur en vlam zet, zo is de liefde andersom ook overgeslagen op 'MVDP'. TOUR DE FRANCE 2021 DAAN HAKKENBERG j De langste Touretappe is als een museumstuk. Met Mathieu van der Poel in zijn gele trui als initiator van de grote kopgroep zet hij de boel hoogstpersoonlijk op zijn kop. Met Wout van Aert, zijn eeuwige rivaal, drijft hij topfavoriet Tadej Pogacar voor even tot wanhoop, al maalt de titelverdediger uiteindelijk niet om zijn achterstand in het klassement van ruim drieënhalve minuut. ,,Een loodzware dag. Maar het was niet mijn idee'', haast Van der Poel zich te zeggen. „Iedereen wilde mee in de vlucht. Het is mijn eerste grote ronde, maar ik heb er al veel op televisie gezien. Maar dit heb ik nog niet vaak gezien.'' In een week tijd laat Van der Poel keer op keer zien hoe uniek hij is. Van der Poel zegt vaak dat hij vooral plezier wil maken op de fiets en tot nu toe leeft hij zich in de Tour naar hartenlust uit. 'MVDP' is bezig met een veroveringstocht in Frankrijk. Hij steelt de harten van het publiek langs de weg en op televisie. Waar Van der Poel altijd heeft volgehou den dat hij 'niet warm of koud wordt' van de Tour is de liefde in middels wederzijds. ,,De trui gaf me vleugels. Het was heel speciaal om in deze trui door de drukte van 8ste etappe de Franse toeschouwers te rijden'', zegt hij na zijn indrukwekkende tijdrit op woensdag. Na Nederland en België wordt Van der Poel nu ook in Frankrijk op handen gedragen vanwege zijn aanvalslust. Het is door zijn toe- 9e etappe doen dat deze eerste Tourweek in vuur en vlam staat. Achter het po dium in Chateauroux verandert Mark Cavendish donderdag na zijn 32ste ritzege in de Tour in een klein kind als de geletruidrager passeert. 'Cav', die al Tourritten won in de tijden van Armstrong en Contador, wil niets liever dan even met Van der Poel op de foto. Dus slaat de Ne derlander een arm om de Britse sprinter. Weer iemand blij. Maar er is meer. Iets veel groters. Van der Poel heeft in Frankrijk het ongelooflijke maar waargebeurde verhaal geschreven waar zijn twee jaar geleden overleden opa Ray mond Poulidor in veertien Tour deelnames nooit aan toekwam. Drie keer tweede, vijf keer derde, zeven Touretappes gewonnen, maar Poulidor droeg nooit het geel. Dus is eerste gele trui van Van der Poel er eentje voor 'Papi'. De prie mende wij svinger van Van der Poel naar de hemel op de Mür-de-Bre- tagne wordt stante pede bijgezet in de Franse wielercanon. Hij is na af loop in tranen. Zoekend naar en zich verslikkend in woorden kijkt iedereen recht in zijn hart. ,,Ik heb zoveel gehuild. Die eerste dagen waren echt zwaar'', zegt Co- rinne Poulidor, moeder van Ma- thieu en dochter van Raymond. ,,Ik ben voor het eerst in twee jaar weer in het Village Départ. Dit is de plek waar mijn vader altijd was. Hij hoorde hier thuis.'' Na een paar da gen is de rust teruggekeerd in het LANGEADEM hoofd van moeder Van der Poel. Ze geniet er dubbel van dat haar jong ste zoon in Frankrijk in de voetspo ren treedt van haar vader, een van de grootste Franse publiekslievelin gen. ,,Mathieu wordt steeds popu lairder. Nog niet zo populair als Ju lian Alaphilippe, maar de mensen genieten van hem.'' zaterdag 3 juli 2021 GO Morgen is Tignes, een vast trainingsoord voor onder anderen de renners van Jumbo-Visma, aankomstplaats in de Tour. De vorige keer had moeten zijn in 2019, maar toen gooiden hagel, modder stromen en aardverschuivingen roet in het eten en werd de race voor tijdig stilgelegd. Julian Alaphilippe verspeelde daardoor de gele trui aan Egan Bernal, die hem vervolgens ook naar Parijs bracht. Gele liefde bloeit alsnog $0 @daanhakkenberg LeCreusot Hoogtepunten in de eerste Tourweek van Mathieu van der Poel: winnend in etappe 2 en verrassend sterk in de tijdrit (vijfde). "fesatsm -- - - r In het middelpunt van de aandacht, ook gisteren voor het vertrek in Vierzon, tussen de andere truidragers. foto's anp 3 juli - 150,8 km Oyonnax FRA .w, Mont--, Romme Cluses FRANKRIJK II Saxonnex 122km 104km 33km Saisies 49km Pre 81km Frangy 45km 150,8km Le Grand- Bornand Bourg-St-Maurice-Montee les-Arcs 112km de Tignes Tignes (j 1 144,9km ITA Colombiere 136km 20km| Hoogteverschil en moeilijkheidsgraad hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Le Grand Bornand 922m Colombiere 1618m Romme Mont- 1297m Saxonnex x i h 960 cCopponex o 731m 0km 150,8km Saisies C. de Roselend 1968m Tignes o 1650mPré I 2107m >omancy I 1748m A M°ntée 810m 0^ de Tignes 0km 144,9km LE CREUSOT De Sloveen Matej Mohoric wist dat hij een goede kans maakte, gisteren in de langste etappe in deze Tour de France. De renner van Bahrain- Victorious kwam in de rit van Vierzon naar Le Creusot na 249,1 kilometer solo aan en won zo na een rit in de Giro en in de Vuelta ook een Touretappe. ,,Die ritten in de Giro en Vuelta waren ook de langste ritten in de ronde, blijkbaar kan ik heel lang een goed tempo volhouden'', zei de geëmotioneerde Mohoric. Hij kwam eerder dit jaar in de Giro hard ten val, waarbij zijn helm naar eigen zeggen zijn leven redde. Gisteren lachte het leven hem weer toe. ,,Ik kwam in de vlucht, maar zag daar zo veel supersterke renners. Ik had niet gedacht dat ik zou kunnen win nen", zei de Sloveen. ,,Ik sprintte voor de punten van de bergtrui en had een gaatje en dacht waarom zou ik niet doorrijden. Ik heb alles gegeven tot aan de streep en kan niet geloven dat het is gelukt.'' Mocht Mathieu van der Poel er toch voor kiezen deze Tour uit te rijden, dan zitten er acht dagen tussen de aankomst in Parijs en zijn olympische mountainbikerace in Tokio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72