Mario en Luigi zijn nu ook Lego-broertjes Verkoeling in Barcelona Deze televisie mag buitenspelen HOE GA JE HYGIËNISCH NAAR EEN OPENBAAR TOILET? 19 HEBBEDINGEN ,,Onze ontlasting bestaat voor de helft uit micro ben: kleine organismen - vooral bacteriën - die in je darmen leven. In je dar men zijn die beestjes ont zettend belangrijk voor je gezondheid. De beruchte E. coliebacterie is bijvoor beeld onmisbaar voor de aanmaak van vitamine K, die ervoor zorgt dat je bloed kan stollen. Maar wanneer darmbacteriën ergens anders belanden, bijvoorbeeld op je handen en gezicht, zou je ziek kunnen worden. Op het toilet kunnen microben zich over de hele ruimte verspreiden omdat er bij het doortrek ken een mist van water druppeltjes opstijgt. Het zou dan ook een hoop schelen als iedereen voor het doortrekken de klep dichtdoet. Sommige men sen leggen ook wat velle tjes wc-papier op de bril, of blijven er met hun bil- len boven zweven. Fijn voor je eigen gemoeds rust, maar tegen microben heeft het weinig nut. Die zitten eerder op de deur knop dan op de bril. Of ze worden door de automati sche handendroger in het rond geblazen. Het klinkt saai, maar voor goede hygiëne moet je doen wat ze je op de kleuterschool al leerden: handen wassen met warm water en afvegen met een papieren doekje. Zelfs zeep is niet per se nodig; de meeste zeep doodt bacte riën nauwelijks. maar we zijn, zeker sinds corona, een beetje te bang geworden. Openbare toi letten horen bij de best schoongemaakte ruimtes waar je zult komen. Op je telefoon zitten veel meer microben.'' K MICROBEN ZITTEN EERDER OP DE DEURKNOP DAN OP DE BRIL I! De kortste weg van A naar B is niet altijd de meest vergevings gezinde voor de huid. Hoe baan je jezelf een weg door het zonover goten Barcelona zon der factor 50 te blijven smeren? Met de web applicatie Cool Walks. Deze routeplanner presenteert een pad op basis van jouw voorkeur: de meest Jij gaat lekker op vakantie, maar je hond wordt misselijk in de auto en je cavia kan niet tegen de warmte. Vaak is het praktischer je huisdier thuis te laten. Hoe vind je een oppas? Misschien is OOPOEH (Opa's en Oma's Passen Op Een Huisdier) iets voor je. Deze stichting zet zich in voor een actief verzetje voor senioren door ze te koppelen aan mensen in de buurt die een oppas voor hun viervoeter zoeken. ,,Familie, vrienden of diervriende lijke buren zijn natuurlijk de ideale oppas'', zegt Dik Nagtegaal van de Dierenbescherming. ,,Voor de meeste kleine dieren is een dagelijks bezoekje voor schoon water en een beetje voer voldoende. Maar katten, honden of bijvoorbeeld papegaaien hebben meer nodig dan die tien minuten per dag. Een oppas in huis, een logeeradres of een pension zijn dan betere oplossingen." ,,Regel een pension op tijd'', waar schuwt Nagtegaal. ,,De dieren mogen alleen ingeënt en vlooienvrij naar binnen en de meeste pensions zitten vol in de vakantie.'' Een pension in de buurt kun je zoeken op dieren- pensioninfo.nl of googelen met je woonplaats erbij. Nagtegaal: ,,Ook een aantal van onze dierenasielen biedt vakantie-opvang. Of het nu 'huisdierencentrum', 'dierencrèche' of 'dierenvakantieboerderij' heet: meestal bestaat dit type opvang uit een geluidsgeïsoleerde ruimte met hokken erin, waar de die ren op goed schoon te maken vloeren de dag doorbrengen, af en toe onderbroken door wan delen of uitrazen op een speelveld.'' in jouw huis te komen wonen of jouw huisdier te logeren nemen, of je neefje voor een vergoeding laten oppassen. Op huizenoppassite.nl, holidaylink.com of TrustedHouse- sitters.nl bieden onbekenden zich aan om op je huis (-dier) te passen. Specifiekere opties biedt de app Pawshake. Of de website Huisdie- renoppas.nl. ,,Dat is een online platform waar je gemakkelijk en snel een persoonlijke huisdie- renoppas in de buurt kunt vinden'', licht oprichter Sophie Vinken toe. ,,Je kunt hier iemand zoeken die bij jouw type huisdier, jouw opvang- voorkeuren en omstandigheden past.'' Ook hier geldt: begin op tijd met zoeken. ,,Kijk dan naar kleinschalige op vang'', zegt Nagtegaal. ,,Veel hon dentrimmers of -uitlaatservices bieden ook opvang aan een stuk of zes honden of katten. Voordeel is dan dat je huisdier het logeeradres al kent. Ook is de omgeving huise lijker. Je huisdier moet wel over weg kunnen met andere dieren.'' Je kunt ook vrienden vragen om 'Het is een groot voor deel als je huisdier het logeeradres al kent' GO ZATERDAG 3 JULI 2021 Je huisdier uit logeren of een oppas aan huis Microbioloog Jasper Buikx van weten schapsmuseum Artis Micropia: ,,Doe voor het doortrekken de klep dicht, daarmee voorkom je een mist van microben door de hele ruimte.'' Hygiëne is belangrijk, - Matthijs Meeuwsen Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste voor de zomer. Lego bracht vorig jaar een interactieve Super Mario-set op de markt. Dat werd meteen een van de populairste lan ceringen van de Deense speelgoedfabrikant. Nu krijgt Mario versterking in de vorm van zijn groe ne, net iets grotere broer Luigi. Ook Luigi kan zijn ogen laten knipperen, geluidjes afspelen en via het lcd-schermpje op zijn buik laten zien dat hij muntjes binnensleept. Maar nog leuker is dat met zijn komst de uit Lego-blokjes opgetrok ken speellevels opeens multiplayer worden. Beide broertjes zijn via bluetooth aan elkaar te koppelen en reageren dan op elkaars capriolen. Solo spelen kan nog steeds, maar samen is echt dubbele pret. Nóg leuker zou het zijn als Prinses Peach, ook een personage uit de Mario-games, haar op wachting zou maken. Dus Lego... Lego Luigi Starterset €59 directe weg, een lom merrijke die net wat langer duurt, en de 'vampier'-modus die elke zonnestraaltje probeert te vermijden. Ook wijst deze app je naar de dichtstbij zijnde waterpunten. Slim idee, welke an dere steden volgen? Cool Walks-planner www2.bcnregional. com Met het oog op een lange (sport)zomer waarin we liever in de tuin dan in de woonkamer hangen, lanceerde Samsung een opmerkelijk tv-toestel. The Terrace is namelijk specifiek bedoeld voor gebruik buitenshuis. Omdat het 4K QLED- scherm een behoorlijke bak licht uitstraalt moet zelfs een felle zon geen roet in het eten gooien. Een regenbui evenmin, want dankzij de IP55-keuring heet het scherm 'weerbestendig' te zijn. En denk je nu 'beetje zonde, een scherm waarin je alleen in de zomer van kan genieten': de tv functio neert ook nog als het kwik naar min 31 graden is gezakt. Vraag is dan wel of de ingebouwde speakers het klappertanden nog kunnen overstemmen. The Terrace vanaf €4000 (55 inch) FOTO GETTY IMAGES MIRJAM VAN ZELST Kan het ook niet-commercieel? Hoe kies je een pension? En als je iets persoonlijkers zoekt? - DIK NAGTEGAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63