Een kleine tuin vraagt óók om reus van een plant EIGEN TUIN EERST 17 ROMKE VAN DER KAA Schoonmaken Voorkom dat je de boel na je kook- beurt nog urenlang moet schoon- poetsen. Dus ofje nu een buitenkeu ken van roestvrij staal, marmer en hout hebt: ,,Zorg dat alle naden goed zijn gekit, zodat er geen vet en troep in richels en randen gaat zitten'', al dus Jaspers. Zelf heeft hij in zijn buitenkeuken een stalen plaat met spatscherm, die makkelijk afwasbaar is. Jaspers: ,,De buitenlucht zélf kan ook viezigheid achterlaten. Denk aan uitlaatgassen, fijnstof en regenwater. Maak de boel regelmatig schoon.'' Zorg voor (ver)koeling Een kleine koelkast mag eigenlijk niet ontbreken in de buitenkeuken, vindt Jaspers. ,,Je gaat misschien al om vier uur met je kipfilet naar bui ten, om die pas om zeven uur op de grill te gooien. Zo lang kun je kip niet buiten een koelkast bewaren. Dat geldt ook voor garnalen en vis. Ook tere groenten als sla en witlof kun je niet langer dan een uur in de warmte laten liggen. Koop een tafelmodel koelkast die je gemakkelijk ergens onder schuift. Ze zijn niet duur en je hebt meteen een plek om water en wijn te koelen.'' Maak een afdakje Een dakje boven de buitenkeuken is een must, zegt Jaspers. Bij slecht weer worden je eten en kookgerei niet nat en blijf je zelf droog. En onder de felle zomerzon is een dakje ook prettig, dan heb je direct wat schaduw. Bouw je buitenkeuken zelf Wie geld wil besparen of een buiten keuken naar eigen wens wil samen stellen, kan met een beetje handig heid er zelf één in elkaar zetten. Op internet staan stappenplannen voor het maken van een buitenkeuken van steigerhout of het maken van een ombouw voor een (gas)barbecue, in clusief tips voor het betegelen van je buitenkeukenvloer. De natuurlijke neiging van veel mensen - ook die van mij - is om een kleine tuin vol te zetten met kleine planten. Begrijpelijk, maar zo schep je wel een plantaardig Ma- durodam. Nu wil ik niet beweren dat je in een kleine tuin ceders, kastanje bomen of andere woudreuzen moet planten. Toch denk ik dat je in een kleine tuin vaak meer effect behaalt met drie grote planten dan met dertig kleine. Niveauverschil maakt een tuin interessanter. Dat kun je bereiken door een deel van de tuin op te hogen of te verlagen, je kunt ook kiezen voor planten van ver schillende hoogtes. En let erop dat je planten kiest die verschillen in vorm en groeiwijze, want ook dat is essentieel. Nu heerst er onder tuiniers een zekere hoogtevrees. Kwekers weten dit, dus op etiketten en in catalogi ronden ze de hoogte van een plant altijd naar beneden af. Maar vanwaar die hoogtevrees? Ja, hoge planten vangen veel wind en het is tijd rovend om planten altijd te moeten stutten. Echter, dat laatste is hele maal niet nodig, er zijn genoeg hoge planten die ook zonder steun over eind blijven staan. sant blad, schermen vol leuke kogel ronde bloemknopjes, reusachtige zuurstokroze bloemen, en na de bloei nog weken mooi. Het is een van de weinige planten die ervan lijken te houden in de drup te staan. Laat dus maar lekken, die dakgoot. Rudbeckia's bloeien met okergele bloemen met een bruin hart. Lelijke Rudbeckia's zijn er niet, maar de meest gedistingeerde soort is Rud- beckia maxima: ruim een meter hoog met staalblauw blad en grote bloe men met afhangende bloemblaadjes en een reusachtige donkerbruine kegel in het midden van de bloem. Het is een plant vol karakter, maar hij houdt niet van concurrentie. Als andere planten hem insluiten kwijnt hij weg, een gedrag dat ook de nauw verwante zonnehoed, Echinacea, vertoont. Neem de pluimpapa- ver, Macleaya, een manshoge vaste plant met karakteristiek ge lobd, blauwgrijs blad en een pluim van pluizige bloempjes van een on bestemd oranjeachtig beige. De plant woekert - niet zo erg als een Japanse duizendknoop - maar angsthazen kun nen hem eventueel binnen een rhizoom- begrenzer planten: een cirkelvormig stuk hard plastic datje kunt ingra ven om bamboe binnen de perken te houden. anderhalve meter hoge, maar stevige plant die aan alle crite ria voor een goede tuin plant voldoet: interes- die ik wil noemen is de laatbloeiende Vernonia crinita, een plant die stram als een schildwacht in de houding staat en die met diep paarse schermen hordes vlinders trekt, in oktober, lang nadat de laatste vlinderstruik is uit gebloeid. De Neder landse naam is ijzerkruid, maar die heb ik nog nooit iemand horen ge bruiken. Er be staan honder den soorten, maar dit ijzer kruid is een van de grootste en wordt ruim twee meter hoog. GO ZATERDAG 3 JULI 2021 Doe-het-zelfpakket Boretti Robusto Filipendula rubra 'Magnifica' is een Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Een laatste reus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61