Ziekenhuizen zien graag een betere vaccinregistratie Tot 40% korting Slachthuis Epe dicht om dierenmishandeling 5 reizigers die weken geleden geprikt zijn hebben toegang zonder test. Wie korter geleden gevaccineerd is, moet alsnog een negatieve test la ten zien. Kamerleden zijn eveneens kritisch, PvdA-parlementariër Attje Kuiken meldt: „Nederland doet het anders dan andere lan den.'' De Jonge verdedigt het vrije toe gangsbeleid: ,,Er is een verstandige afweging gemaakt tussen het ge zondheidsrisico en wat praktisch doenlijk is'', zei hij gistermiddag na afloop van de ministerraad. Er is in derdaad een besmettingsrisico, maar dat is acceptabel, vindt hij. Het OMT heeft hierover overigens niet specifiek geadviseerd. ,,Maar we doen het nu op deze manier in de context van een lage besmet- tingsgraad. Dan kun je je een klein risico veroorloven. Als die besmet tingsgraad stijgt, kan je je dat min der goed veroorloven.'' Bovendien is directe toegang vol gens De Jonge juist ook 'een reden voor heel veel mensen' om zich snel te laten vaccineren, en dat is winst voor bescherming op de lange ter mijn. Daarbij is het systeem so- Als je 's middags ingeënt wordt, ben je niet 's avonds beschermd, echt niet wieso niet helemaal waterdicht, stelt een woordvoerder in aanvul ling: ,,Een negatieve test is niet 100 procent zeker, een herstelbewijs is ook niet 100 procent waterdicht." Momenteel telt Nederland naar schatting een kleine 18.000 mensen die besmettelijk zijn, gemiddeld testen dagelijks 5 per 100.000 inwo ners positief op het coronavirus. Op de piek van de derde golf in april waren er 185.000 besmettelijke mensen. De gevreesde deltavariant veroorzaakt inmiddels de helft van de besmettingen. Het dagelijkse aantal infecties loopt ook weer wat op. Door snelle vaccinaties hoeft dit niet te leiden tot flink meer zieken huisopnames, denken kenners. Maar De Jonge vindt wel dat 'waak zaamheid' geboden is. Peter van der Voort, hoofd inten sive care van het UMCG in Gro ningen, pleitte er eerder dit jaar onder collega-intensivisten al voor om wel werk te maken van een landelijke registratie. ,,Maar ik kreeg daar toen geen steun voor. Volgens mij is het niet veel extra moeite. Patiënten krijgen tijdens hun anamnese (intake met de arts, red.) standaard de vraag of ze zijn gevaccineerd, dat wordt ook in hun patiëntendossier geno teerd.'' Dave Dongelmans, voorzitter van de Stichting Nationale Inten sive Care Evaluatie (Nice) die de ziekenhuiscijfers in Nederland bijhoudt, zegt dat het centraal re gistreren van de vaccinatiestatus van patiënten 'zeker interessant zou kunnen zijn'. ,,Maar in Neder land is er tot dusver niet voor ge kozen.'' Volgens Van der Voort is het niet te laat om de registratie als nog op te tuigen. ,,We weten van de studies voorafgaand aan de goedkeuring natuurlijk dat de vaccins effectief zijn, en in het buitenland worden ook onder zoeken gedaan naar het effect van de inentingscampagnes. Maar het is jammer dat we dat in Nederland niet doen. Je wil graag weten wat vaccinatie concreet betekent voor de zorgvraag in de ziekenhuizen. Vooral in het najaar, als mensen al langer gevaccineerd zijn en er misschien weer nieuwe varianten opduiken." Volgens de Groningse intensivist is het RIVM de aange- wezen partij om de registratie als nog op poten te zetten. ,,Zij heb ben er zelf ook belang bij." Susan van den Hof, epidemio loog bij het RIVM, bevestigt dat de vaccinatiestatus van patiënten in Nederland niet centraal geregis treerd wordt. ,,De GGD vraagt wel de vaccinatiestatus na, dus ook bij patiënten waarvan zij weten dat deze in het ziekenhuis zijn opge nomen'', mailt Van den Hof op vragen van deze krant. ,,Wij mo nitoren dit uiteraard.'' De GGD-gegevens waar ze naar verwijst, zijn echter onvolledig. Tussen januari en april van dit jaar registreerde de GGD ruim de helft minder ziekenhuisopnames van coronapatiënten dan de stichting W Het coronavirus is op terugtocht, maar dat betekent niet dat er geen zorgen zijn Nice, die de ziekenhuiscijfers bij houdt. Op basis van de beschik bare informatie concludeerde het RIVM vorige maand dat het Pfi- zer-vaccin 75-plussers voor 94 procent beschermt tegen zieken huisopname. De laatste tijd is het coronavirus in Nederland aan een stevige te rugtocht bezig. In de ziekenhui zen lagen gisteren nog 278 patiën ten. Rond de jaarwisseling waren dat er bijna drieduizend. Dat bete kent niet dat er geen zorgen zijn. In verschillende landen worden de teugels weer aangetrokken vanwege de opkomst van de del tavariant, die ook in ons land aan terrein wint. Het RIVM schat dat de helft van de nieuwe besmettin gen hierdoor wordt veroorzaakt. Deskundigen houden er reke ning mee dat de variant in het na jaar, als het weer kouder wordt, kan zorgen voor corona-uitbraken onder niet-gevaccineerden. ,,Veel landen zien dat risico en nemen nu preventief maatregelen", stelde viroloog Ab Osterhaus. Meer dan 50 topmerken voor een voordelig wonen slapen interieur* De Tweede Kamer drong eerder deze week aan op sluiting van het slachthuis, nadat op videobeelden te zien was hoe dieren werden mishandeld door medewerkers. Actiegroep Varkens in Nood sloeg maandag alarm over Gosschalk. De NVWA heeft een deel van de beelden geanalyseerd en daar- bij overtredingen geconstateerd. Sindsdien hebben inspecteurs ter plaatse vastgesteld dat bij de slachterij nog meer mis is met het dierenwelzijn. Daarop is besloten per direct de erkenning van het slachthuis te schorsen. Het bedrijf gaat voor onbepaalde tijd dicht. Gosschalk moet met een 'gede gen' plan van aanpak komen om te zorgen dat dieren er voortaan wel fatsoenlijk worden behandeld. Pas daarna mag het bedrijf met de NVWA komen praten over her opening. Ook strafrechtelijke ver volging is nog altijd 'nadrukkelijk in beeld', meldde Schouten. De minister noemde de sluiting een signaal aan de gehele sector. zaterdag 3 juli 2021 GO -Ab Osterhaus, viroloog Uit een rondgang langs zieken huizen door deze krant blijkt dat van de opgenomen corona patiënten er de laatste weken geen tot weinig gevaccineer- den bij zaten. Artsen pleiten voor een betere registratie, omdat dit een goed beeld geeft van het effect van de corona vaccinaties.' Chris van Mersbergen Utrecht Artifbrt Bb treca Cassina fS~) de sede anm; auping §olux Q Molteni&C momms pastoe vitra. jjgj£ Sale *Vraag naar de voorwaarden. Slachthuis Gosschalk in Epe moet van toezichthouder NVWA voorlopig de deuren sluiten. Dat meldde landbouw minister Carola Schouten gis teren. Simone van Zwienen Den Haag Ook op zondag geopend van 12:00-18:00 Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl 15.000 m2 design topmerken Slapen, Koreman Home en Siematic keukenstudio op de 1" verdieping Berden interieur Voor veel jongeren geldt: na een prik met het Jans- sen-vaccin gelijk uitgaan, maar echt beschermd zijn ze nog niet. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5