'Ja, ik ben bang geweest dat Chelsea iets zou overkomen. Na 'We hebben keer op keer gezegd: de ex-president in het boek is niet Bill Clinton' Er zijn ruimtes in het Witte Huis waar de First Family zich kan verbergen 12 worden, vertelt haar vader. Er zijn bijvoorbeeld een paar geheime ruimtes in het Witte Huis voor het geval de First Family zich moet kunnen verbergen, en kinderen moeten ook weten waar die zijn. ,,Nou, het korte antwoord is ja. Want na 9/11 had Bin Laden nog steeds een fatwa tegen mij staan, tot de dag dat hij gedood werd, denk ik. Als je uit functie bent, realiseer je je dat jij of je familie nog steeds doelwit kunnen zijn vanwege dingen die je als presi dent hebt gedaan. Je hebt minder beveiliging, je familie nog minder, maar boosheid kan voortduren. Dat is een probleem. We wonen in een wereld waar afstand geen bar rière meer is. Dus daar maak je je zorgen om." Patterson: ,,Een van de redenen dat mensen zich kunnen identifi ceren met de boeken is dat we ons allemaal zorgen maken om die dingen. Mijn zoon is nu 23, en vo rig weekend reed hij naar Massa chusetts. Zodra hij daar is, wil je horen: ik ben er, het is gelukt." Clinton: ,,Elke ouder in de we reld voelt zorgen, en je stopt niet ze te voelen als ze 18 worden, of 40. ,,De jonge vrouw is uiteindelijk de heldin van het boek, want ze weigert een slachtoffer te worden. Ik vind dat belangrijk. We probe ren boeken met sterke vrouwelijke personages te schrijven. We geven ze positieve en negatieve krachten, maar ze zijn mensen die als men sen behandeld worden. Ik vind het belangrijk om vrouwen niet neer te zetten als feeksen dan wel hul peloze wezens." Patterson onderbreekt: ,,Niet op dat vlak!'' (In het verhaal zijn minder jarigen in het spel, Clinton is be schuldigd van verkrachting van volwassen vrouwen en had een af faire met een stagiaire, red.) Clinton begint over de plot, en waarom daar een seksschandaal 'logisch' in past: ,,Het is in die sterdam - als hij aan Nederland denkt, dan denkt Bill Clinton aan de Postcodeloterij. ,,We hadden de afgelopen twin tig jaar niet zoveel levens kunnen redden als de Postcodeloterij er niet was'', zegt hij, met 'we' doe lend op zijn stichting, de Clinton Foundation. Sinds hij twintig jaar geleden het Witte Huis verliet, is Clinton behalve adjudant van zijn vrouw Hillary vooral filantroop geweest. De Postcodeloterij do neerde sinds 2005 33,2 miljoen euro aan zijn Clinton Foundation. „Nederland zou er trots op moe ten zijn. Ze hebben een model voor massa-filantropie gevonden dat niet voldoende gekopieerd is, maar het is schitterend. Gewoon geweldig'', vindt hij. ,,Het is een heel democratische loterij. Niet zoals in Amerika, waar één per soon een fortuin wint; iedereen in het postcodegebied deelt mee. Dat is uniek, wij hebben zoiets niet. Het betekent dat je misschien geen miljardair wordt, maar'' - hier moet hij lachen, om de egalitaire natuur van Nederlanders, vermoe delijk - „iedereen krijgt een va kantie.'' Clinton: ,,We hebben veel discus sie gehad, maar nooit echt ruzie. We begonnen met een opzet waar we samen aan werkten. Jim zei dan bijvoorbeeld: hier houdt de president een speech, en ik wil dat jij hem schrijft. Ik vertrouw erop dat het zo dan in het echt ook zou gebeuren. Jim schreef de eerste twee hoofdstukken, en ik kreeg een lange lijst van kwesties en vra gen waar ik op moest antwoorden om het boek zo authentiek moge lijk te maken.'' Patterson: ,,Als je een algemene thriller schrijft, kun je met heel veel detectives praten om het ver haal authentiek te maken. Maar als je over een president schrijft, is dat moeilijk, de meeste presidenten praten niet met je. De geheime dienst ook niet. Dat is wat dit boek onderscheidt van andere thrillers: de authenticiteit. Als het echt ge beurd zou zijn, is dit hoe het zou gaan. Dit is wat de geheime dienst wel en niet kan, welke connecties een voormalig president kan heb ben. Het is deels ook non-fictie, dat is heel ongebruikelijk en ik denk dat deze boeken daarom zo populair zijn." Reken overigens niet op smeuïge staatsgeheimen - gevoelige of ver rassende informatie over de Ame rikaanse macht geeft het boek niet prijs. Mel, de presidentsdochter in het verhaal, herinnert zich wel de lessen van de geheim agenten uit haar Witte Huis-jaren. Zo leerde Chelsea Clinton ook wat de 'basis regels' waren in het geval ze op enige manier aangevallen zou ZATERDAG 3 JULI 2021 GO Bent u bang geweest dat uw dochter Chelsea iets zou overko men, zoals de presidentsdochter in het boek? In het boek krijgt de zittende vrouwelijke president te maken met beschamende videobeelden van haar man, een potentieel seksschandaal. U bent zelf be schuldigd van misbruik op dat vlak... op seksueel vlak, natuurlijk zijn er verschillen. Maar waarom die verhaallijn? Zinspeelt u daar op uw eigen problemen? Clinton met stagiaire Monica Lewinsky in 1996. Hun affaire heeft geen link met het seksschandaal in het boek, zeggen de auteurs. foto getty VERVOLG VAN PAGINA 11 Als een van de succesvolste au teurs ter wereld en een voormalig president van de VS samenwer ken, wie beslist dan bij een ver schil van mening? De First Family stapt uit het pre sidentiële vliegtuig in Riga, voor een staatsbezoek aan Letland in 1994. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56