Lale Gül Hazes als ideale hulp voor de integratie Dierenmens Wisseltruc met de gieren m Gieren leggen massaal het loodje door stropers 10 Dat hij een gevoelige snaar raakt, vinden zelfs immigranten die de taal amper machtig zijn Lale Gül vervangt tijdelijk Saskia Noort. Ze schrijft over nieuws dat haar raakt. Sommige waarheden zijn in steen gebeiteld. Ischa Meijer was de beste interviewer, Maradona was de beste voetballer, Frank de Boer is de slechtste bondscoach en André Hazes was de beste Nederlandse zanger. Afgelopen 30 juni zou de koning van het levenslied 70 zijn geworden, daarom her denken we hem massaal, ieder op zijn manier. In Amsterdam is er een geel-zwart Lego-beeld met zijn kenmerkende zwarte pak, zonnebril, hoed en microfoon geplaatst op de Dam. De Lidl heeft een kledinglijn gelanceerd ter nagedachtenis van de volksheld. Vorig jaar had Ma dame Tussauds hem op zijn sterfdag vereeuwigd met een wassen beeld. Eén ding is daarom zeker: we zijn hem nog lang niet vergeten. En over vijftig jaar nog steeds niet. En terecht, want dat hij als geen ander de gevoelige snaar weet te raken, vinden zelfs immigranten die de taal nauwelijks machtig zijn. Je hoeft hem niet woord voor woord te begrijpen om te voelen dat hij zijn liederen niet zingt, maar belichaamt. Ik weet nog goed dat ik als klein meisje geregeld in de lokale Turkse supermarkt kwam in Bos en Lommer, waar men Turkse melancholi sche muziek draaide, afgewisseld met Nederlandse. De man achter de kassa zong ijverig mee met het Hazes-nummer Het zal nooit meer gebeuren. ,,Het zal nóóit meer gebeuren... ('dat is dan zes vijfenne gentig, alsjeblieft'). Veel te snel sloot ik de deuren, zo kon zij me nooit bereiken...('tasje eromheen?').'' Het staat me ook bij dat ik diezelfde man vroeg waarom hij geen cursus Ne derlands ging volgen, aangezien hij zich vaak beklaagde omdat hij de post nooit begreep. ,,Hoeft niet, ik leer de taal van Hazes en van reclames'', antwoordde hij. Zo helpt de volkszanger dus onbedoeld mee aan de integratie. Want behalve de supermarktman zijn veel Turken hier dol op de liedjes van Hazes. Ik ben niet snel emotioneel, en al hele maal niet wat betreft films en muziek, maar bij het zien van de film Bloed, zweet en tranen en bij het concert Holland zingt Hazes waarbij zijn kinderen met het ho logram van hun vader meezongen, moest ik toch een traantje wegpinken. Die liefde en dat ontzag voor deze zan ger is makkelijk te verklaren. Zoals de meeste mensen heb ik een zwak voor au thenticiteit en oprechtheid in combinatie met veel talent. En vooral dat laatste is iets waar we onverdeeld over zijn: zijn stem en muziek zijn tijdloos, uniek en ongekunsteld. En dat terwijl de Nederlandse taal zich mijns inziens niet per se uitstekend leent voor bluesachtige muziek. Je hebt talen waarbij elke zin als een gedicht klinkt, neem het Frans, Spaans of Ita liaans. 'L'amour vainc tout' kinkt mooier dan 'liefde overwint alles'. Toch wist deze gekwelde ziel als geen ander de diepste sentimenten en beroering te vatten in taal en klank. Het is de man die een arm slaat om elke Nederlander die door een zware tijd is gegaan en gaat. Ook ik heb zijn Ik leef mijn eigen leven grijsgedraaid, omdat het een ode is aan het individualisme, de vrij heid en tolerantie. Nederlandser dan die drie waarden wordt het niet. Ik stel daarom voor dat we een Canon van Nederlandse muziek ma ken en dit lied daarin opnemen. Want Hazes, maar met name ook dit lied, is dé Nederlandse identiteit ten voeten uit. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Stel je voor: je hebt als gier een ei gelegd, gaat een stukje vliegen en als je te rugkomt, zit er een kant en-klaar kuiken in je nest. Dan kijk je toch raar op. Maar een Rotterdamse gier doet niet moeilijk en be gint gewoon voedsel op te braken en het jong te poet sen. Zelfs als dat kleintje een heel andere kleur dons heeft dan je had verwacht. Bij Diergaarde Blijdorp hebben ze een filmpje van dit voorval. Sterker: de me dewerkers hebben het vo rig jaar zelf geregisseerd. Wat de gier niet wist, was dat terwijl hij dat rondje vloog, een mens het ei uit het nest griste en er een in de broedmachine uitge broed kuiken voor in de plaats zette. 'De wissel truc', noemen ze het. Het teruggeplaatste kui ken was niet van dezelfde soort (witruggier), maar van een verwante Rüppells gier. Die heeft een ge streept verendek. Alle vier giersoorten in de uit de kluiten gewassen volière van Blijdorp maken deel uit van een door mensen aangestuurd fokpro- gramma. Zo'n actieplan is nodig omdat de 5 kilo zware aaseters in Afrika in een alarmerend tempo dreigen uit te sterven. De laatste vijftien jaar nam de wilde populatie met 90 tot 95 procent af. In Nederland was een lammergier eind mei even wereldnieuws, nadat hij zich te pletter was gevlo gen tegen een windmolen. Ook deze roofvogel was met hulp van mensen grootgebracht. Hij kroop op 21 februari 2020 uit het ei in een Tsjechische die rentuin en werd vervol gens, voorzien van een gps-tracker, uitgezet in Frankrijk. Op 26 mei om 9.27 uur kreeg hij een fatale klap van de molen in de Wieringermeer. Lammer gieren waren in de jaren 70 bijna uitgestorven in Eu ropa als gevolg van de jacht, nu zijn er weer twee honderd broedpaartjes. De hoop is dat de popu latie Afrikaanse Rüppells gieren op termijn ook weer zal groeien. Op dit mo ment leggen ze nog mas saal het loodje door toe doen van stropers. Ze wor den vergiftigd omdat ze anders de illegale praktij ken van de criminelen ver raden. Want wat doen gie ren? Juist, die cirkelen bo ven een neergeschoten neushoorn, ofwel de plaats delict. Alsof ze naar de parkwachters seinen: hier moet je zijn, stropers ac tief! Het uitroeien van gieren in Afrika is dramatisch. Niet alleen voor de soort, maar ook voor de mens. Gieren hebben een functie in het ecosysteem. Ze rui men karkassen op en daar mee voorkomen ze de ver spreiding van ziektes. Vogeldeskundige Maar ten Vis, werkzaam bij Blij- dorp, beheert het stam boek van alle 124 Afri kaanse Rüppells gieren in Europese dierentuinen. ,,Ik weet welke vogels waar zit ten en doe aanbevelingen wie aan wie gekoppeld kan worden'', vertelt hij in de Rotterdams volière. ,,Het is belangrijk dat we de die rentuinpopulatie gene tisch gezond houden.'' Dat betekent: gierenincest voorkomen. Vis overlegt dus met zijn Europese collega's waar de jongen het beste kunnen worden geplaatst. Een gie- renei doet voor de vogel verzorgers qua kostbaar heid niet onder voor een Fabergé-ei. Als er eentje in de dierentuin is bevrucht, halen ze het soms weg bij de ouders in de hoop dat de moeder een tweede ei legt. Dan zijn er opeens twee potentiële nieuwe gieren in de maak. Sowieso halen de Blij- dorpers bevruchte eieren liever uit het nest om ze in de broedmachine uit te broeden. De kans op over leving is dan groter. Vis: ,,We voeren de kuikens de eerste 55 dagen stukjes vlees met een pincet. Als ze niet meer zo kwetsbaar zijn, plaatsen we ze terug.'' Afgelopen voorjaar de den de vogelverzorgers nog zo'n wisseltruc tussen twee soorten. De witrug- gieren - eveneens bedreigd - hadden een ei gelegd dat linea recta in de broedma chine verdween. Toen het kuiken sterk genoeg was, legden de mensen het te rug bij de ouders, maar die keken er niet naar om. Een ervaren koppel Rüppells gieren had geen levensvat baar ei. Vis zag kansen voor het witruggiertje en ver ving het ei in het nest door het piepende kuiken. De pleegouders toonden zich aangenaam verrast. Het kleintje is nu drie maan den en zijn grijze kop steekt al boven het nest in de volière uit. Zaak is wel het jong straks te plaatsen bij een groep van zijn eigen soort, omdat hij anders kan den ken dat hij een Rüppells gier is. Op gieren met een identiteitscrisis zit nie mand te wachten. Lale Gül (23) is auteur van de bestsellerroman Ik ga leven en studeert af op Multatuli aan de VU. ZATERDAG 3 JULI 2021 GO FOTO DIERGAARDE BLIJDORP Soort: Rüppells gier Woonplaats: Rotterdam Bijzonderheid: hoogst vliegende vogel ter wereld, tot 11 kilometer hoogte Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54