•---ij*'m^ÊsSQ'-''- - Ü6fej*<82r :'-• v' r 'Ik rust straks in een eenvoudig graf aan hetzelfde Kerkpad in Nieuw-Namen als waar ik altijd heb gewoond' 7 PASPOORT 4 V - ÉÈ^di'é - ïSBB'^SÖEE7. *if. -• het gidsen door Het Verdronken Land van Saeftinghe." ,,Het was mooi om kinderen de natuur te leren ontdekken en hun kleine wondertjes te laten zien. Ze waren altijd onder de indruk van een demonstratie met schijnspurrie, een klein plantje dat tijdens vloed soms onder water komt te staan. Dat plantje sluit zijn bloem blaadjes als het water opkomt en houdt stam per en meeldraden droog. Mensen kunnen dat niet, dus die moeten nooit te ver het schor op gaan. We moeten spelen met het water, maar we mogen het water nooit met ons laten spe len, zeg ik altijd. Die waarschuwing kwam nog beter over als ik het verhaal vertelde van Jo, die op zijn elfde verjaardag met zijn oom ging vis sen in Saeftinghe. Ze hielden geen rekening met springtij. Jo en zijn oom verdronken. Na dat verhaal was de drukste klas altijd wel even stil." ,,Ik loop niet meer zo soepel, struinen door Saeftinghe gaat dus niet meer. En in de groeve kom ik ook niet meer zo vaak. Feitelijk mag ik er helemaal niet in. Ik moest mijn sleutel afge ven aan Staatsbosbeheer toen ik stopte als gids. Maar die sleutel kregen ze niet. Ik wil naar de groeve kunnen als ik het wil. Af en toe leid ik nog een paar belangstellenden rond of ga ik kij ken hoe de groeve erbij ligt. Maar ik zei al dat ik daar een beetje mistroostig van word." ,,Of alles goed komt, weet ik niet. De ontwik keling van Grenspark Groot Saeftinghe juich ik toe, zeker als mensen er mogen wandelen en fietsen. En voor de groeve heb ik mijn hoop op de provincie gesteld. De projectleider voor Grenspark Groot Saeftinghe en de provinciaal archivaris zijn betrokken mensen, die de bij zondere waarde van de groeve zien. Ze hebben mij beloofd zich voor het behoud in te zetten. Ook de burgemeester van Hulst, Jan-Frans Mulder, heeft hart voor de groeve. En het blijft natuurlijk interessant voor wetenschappers én toeristen. Het zou mooi zijn als er een toeris tisch fietspad langs de grens komt, over de Ko- ningsdijk, waarbij de groeve een interessante aanlegplek kan zijn. Omkijken in wrok is niet nodig, er zijn ook veel mooie dingen om op te rug te kijken." ,,Ik heb me vaak een roepende in de woestijn gevoeld, iemand die meer als lastpak werd ge zien dan als vrijwilliger die het beste met ons erfgoed voor heeft. Maar ik heb de culturele prijs van de gemeente Hulst en een koninklijke onderscheiding gekregen. Ook werd ik uitver koren om als bekende Zeeuw tijdens het 250- jarig bestaan van de PZC koningin Beatrix te ontmoeten. En dat boekje van de provincie is verschenen en al door drieduizend mensen ge lezen, hoorde ik onlangs. Dat is toch ongeloof lijk." Richard staat op uit zijn zetel en loopt naar een wand achter in de kamer waar zeven grote por tretfoto's hangen. ,,Mijn kleinkinderen. Uitein delijk gaat het toch om liefde en familie: uw vrouw kinderen, kleinkinderen, achterklein kinderen. Daar ben ik trots op. En ik ben heel blij met het contact met een verloren dochter. Voor ik mijn vrouw leerde kennen, vree ik met een ander meisje. Die maakte het uit, omdat haar ouders mij niet goed genoeg vonden. Ze vertelde mij niet dat ze zwanger was. Tot ze vijftien jaar geleden ineens op de stoep stond, wist ik niet dat ik nog een extra dochter had. Mijn vrouw realiseerde zich dat het meisje ge boren was voor wij elkaar kenden en heeft haar opgenomen in de familie. Dat maakt een mens gelukkig." ,,Belangstelling en begrip voor het verleden is nodig. Om lessen uit te leren voor nu en de toe komst. Maar liefde is het belangrijkst. Geld en rijkdom hebben me nooit iets gezegd. Het gaat hem om de kleine dingen. Het gekwaak van een rugstreeppad, een kamsalamander in een poel, een bloem, een vlinder, de glimlach van een kind. Mensen die daar oog voor hebben, zijn gelukkig en rijk." ,,Ik kijk er niet naar uit, maar ik heb er ook geen vrees voor. Als ik over het kerkhof loop, zie ik de meeste schoolkameraden al liggen. Ik heb zelf ook al een plek, op het graf van mijn groot moeder. Zij wees me vroeger altijd waar de he mel was. Het geloof in die hemel ben ik door kwezelende pastoors kwijtgeraakt, maar ik rust straks in een eenvoudig graf, aan hetzelfde Kerkpad in Nieuw-Namen als waar ik altijd heb gewoond." GO ZATERDAG 3 JULI 2021 dochter maakt mij blij' - Richard Bleijen- berg (1936) is geboren en geto gen aan het Kerkpad in Nieuw-Namen. School was niet aan hem be steed, hij ging vroeg varen. Eerst op een vis sersboot, vervol gens op een baggerschip en later op een peil- boot van Rijks waterstaat. In de groeve, aanvankelijk nog deels in de tuin van zijn vader, kwam Bleijen- berg van jongs af aan. En ook Het Verdronken Land trok sterk aan hem. Toen Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap eige naren werden, was het logisch dat hij beheerder van de groeve en gids van Saef- tinghe werd om zijn liefdes - waarin hij, al dan niet met anderen, vele spraakma kende vondsten deed - te kunnen blijven beminnen. Richard is al meer dan zestig jaar getrouwd met Juliana de Maayer, met wie hij vier kinderen, zeven kleinkinde ren en vijf ('en enkele op komst') achter kleinkinderen heeft. U vergat tijdens het gidsen nooit te waar schuwen voor de gevaren van het water. Ze ker als u met een schoolklas het schor in ging. Trekt u nog steeds over de schorren van Saeftinghe en komt u nog veel in de groeve? Kijkt u om in wrok of vertrouwt u er nog op dat alles goed komt? Noem er eens een paar. Zijn er nog dingen waar u vrolijk van wordt? Geluk zit hem meer in mensen dan in oude stenen, aardlagen en artefacten? U geniet nog steeds van dat geluk en die rijkdom. Maakt dat u bang voor het einde?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51