Richard Bleijenberg, leven tussen Saeftinghe en Nieuw-Namen 6 Natuurliefhebber én verklaard luis in de pels van 'de groene jongens'. Goedmoedige Kauterkabouter én eigenzinnige criticaster van instituten als Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap. Ongeschoolde schorrenprofessor én onuitputtelijke vraagbaak voor hordes wetenschappers. ichard Bleijenberg is, of was, het allemaal. Dit voorjaar ver- I scheen het boekje Van Saef tinghe tot Nieuw-Namen, een uitgave van de provincie Zee land vooruitlopend op de L komst van het Grenspark Groot Saeftinghe. In het geschrift zijn verhalen van Bleijenberg opgetekend. Verhalen over Het Verdronken Land en de Meester Van der Heij- dengroeve. En verhalen over zijn jeugd, het le ven in een arm grensdorp en de bijzonderhe den van Nieuw-Namen, de enige plek in Ne derland waar aardlagen aan de oppervlakte ko men, die drie miljoen jaar geologische geschie denis laten zien. Op 85-jarige leeftijd blikt Richard - 'Riesjaar' voor vrienden, bekenden en dorpsgenoten - Bleijenberg terug. Zijn bewegingsvrijheid is beperkt door parkinson en af en toe valt er even een gat in zijn geheugen. Maar hij maakt zich meer zorgen over de toekomst van de groeve. ,,Dat dacht ik ook toen de vuilnisbelt bij de groeve werd afgegraven en er een toeristische attractie van werd gemaakt. Maar Staatsbosbe heer doet niets aan onderhoud. De groeve dreigt zelfs op diverse plaatsen in te storten. En er is een stevig plankier neergelegd, maar dat is op sommige plaatsen vermolmd en wordt ge vaarlijk voor bezoekers. Bezoekers die ik overi gens al tijden niet heb gezien, omdat het toe gangshek dicht blijft." ,,Ik heb allerlei plannen gehoord over dure gla zen of plastic overkappingen. Maar het blijft angstvallig stil. En waarom zouden ze zo'n le lijk dak maken als de grond bovenaan de groeve ook eenvoudig kan worden vastgezet met natuurlijke materialen van hout en aarde? Het moet snel gebeuren, want de groeve is op verschillende plaatsen aan het verzakken." ,,Een deel van de groeve lag in de tuin van mijn ouderlijk huis. Mijn vader verkocht die tuin in 1953, wel met de voorwaarde dat ik er mocht blijven komen. Nieuw-Namen heette eerder de Kauter, een hooggelegen plaats. Die hoogte is een zandrug, waar vroeger flink in werd gegra ven. Als kleine jongen heb ik nog gezien hoe het zand met wagens vol werd afgegraven, vaak om als fundering voor wegen te dienen. Bij het afgraven kwamen aardlagen die in drie miljoen jaar tijd zijn gevormd, tevoorschijn. De meeste mensen interesseerde dat niet, maar ik wilde alles weten over het Tertiair, het Plioceen en het Pleistoceen." ,,Ik kon niet zo goed leren, maar ik had wel al tijd belangstelling voor alles om me heen. Eerst voor beestjes en planten, later voor potten en scherven die ik in de grond vond. Ik ben vroeg gaan werken en heb tijdens mijn werk als vis serman en later bij Rijkswaterstaat van alles ge leerd. Niet door wetenschappelijke studie, maar gewoon door dingen te vragen en te doen. Zo leerde ik niet alleen over de getijden en stromingen, maar ook allerlei navigatietech- nieken. In Saeftinghe ging het precies het zelfde. Ik kwam er vaak als jongetje, maar leerde nog veel meer van mijn schoonvader: Gustaaf de Maayer, in de streek beter bekend als Staf de Sterke. De zaken die ik tijdens mijn werk had opgestoken en die Staf me bijbracht, heb ik later veel gebruikt als verhalen tijdens ZATERDAG 3 JULI 2021 GO 'Contact met verloren RENÉ HOONHORST De Meester Van der Heijdengroeve heeft, mede door uw inspanningen, de status van monument gekregen. Met die erkenning is het voortbestaan toch gewaarborgd? Er zou een soort dak boven de groeve ko men? De provincie sleepte vorig najaar bijna zeven ton als Erfgoed Deal binnen, subsidie voor een overkapping met zonnepanelen Waarom gaat die groeve u zo aan het hart? Waar kwam die belangstelling en nieuwsgie righeid vandaan? Richard Bleijenberg in 'zijn' Meester Van der Heijdengroeve in Nieuw-Namen. De zichtbare aardlagen daar zijn miljoenen jaren oud. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE A ■jSbcJ*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50