Kenners bezorgd Boeren zijn rit naar Den Haag beu, nu protest in regio 4 In de bijsluiter van het Janssen-vaccin staat het zwart-op-wit: pas na circa veertien dagen begint de bescherming. Maar Nederlanders kunnen de eerste avond na de prik al de club of de kroeg in. Kenners zijn kritisch. ,,Je bent nog helemaal niet beschermd.'' Demissionair minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA) houdt vol dat het liberale toegangs beleid, waarbij jongeren met een Janssen-vaccin of negatief testbe- wijs naar evenementen mogen en kunnen stappen zonder 1,5 meter aan te houden, door de beugel kan. Experts zijn bezorgd na meldingen over mogelijke 'superspread- events' in het eerste weekend dat binnen-horeca weer open ging. Op de officieuze Bevrijdingsdag afgelopen zaterdag ging het in En schede al mis: die avond raakten ze ker tientallen 'en mogelijk meer' jongeren besmet in een discotheek. Die ging uit voorzorg op slot, de GGD roept alle zeshonderd bezoe kers op om zich te laten testen. Er wordt gespeculeerd over gesjoemel met QR-codes, onduidelijk is of er ook gevaccineerden onder de geïn fecteerde personen waren. Antistoffen Het Nederlandse protocol roept vragen op onder kenners en Ka merleden. De eerste dagen na de inenting zijn de antistoffen nog niet op peil, maar je krijgt wel met een na de Janssen-prik een QR- code waarmee je naar een 1,5 me ter-vrij evenement kan. Veel twin tigers en dertigers maakten gretig gebruik van deze kortste route naar een 'vrije' zomer, door De Jonge en thousiast aangeprezen onder de noemer 'dansen met Janssen'. Alle ruim 200.000 prikken waren snel vergeven en worden nu gezet. ,,Maar het duurt gewoon een week tot twee weken totdat je be schermd bent'', reageert viroloog Ab Osterhaus. ,,Pas dan heb je ge noeg antistoffen. Dus als je 's mid dags ingeënt wordt, ben je niet 's avonds beschermd, echt niet.'' Ook zijn collega-viroloog Bert Niesters (UMCG) is verbijsterd: ,,Volstrekte onzin. Als je een beetje verstand hebt van vaccinatie, dan weet je dat je na één dag nog hele maal niet beschermd bent. Wie dat toch heeft bedacht, heeft het echt niet begrepen. Ik ben hier echt boos over. Wacht nou gewoon even. Hoe moeilijk kan het zijn!?'' Veel landen hanteren een 'wachttijd' na de eerste inenting: De achterban wil niet opnieuw honderden kilometers reizen, meldt voorman Mark van den Oe ver in een filmpje aan zijn club. ,,Dat was een veel gehoord argu ment. Niet meer met zijn allen naar Den Haag. Die gebeden zijn ver hoord.'' Actievoeren terwijl het tijd is om te melken, is ook uit den boze; het wordt 's morgens om 09.00 uur verzamelen en aan het einde van de middag is iedereen weer thuis. Knikkebollend Op 16 oktober 2019 was het eerste grote boerenprotest van FDF, waar bij duizenden trekkers op weg naar Den Haag de snelwegen verstop ten. Boeren uit het noorden en zui den vertrokken in het holst van de nacht en kwamen een etmaal later weer knikkebollend thuis. Dat leidde soms tot gevaarlijke toestan den. Afgelopen week had het bestuur van Farmers Defence Force overleg met de leiders van grote trekker- groepen. Daar zijn nu plannen ge smeed voor protesten in de regio. Van den Oever: ,,We willen jullie niet in gevaar brengen.'' In het noorden verzamelen de boeren bij Thialf in Heerenveen. De protestlocatie ligt op anderhalf uur rijden. Wat er precies op stapel staat, blijft nog even ongewis. ,,Dan is het effect weg.'' De boeren komen in het geweer tegen het stikstofbeleid van het ka binet. Ze zijn tegen de dreigende uitkoop van boeren in het Groene Hart en de Gelderse Vallei. ,,We gaan er allemaal aan'', waarschuwt Van den Oever, die rept van 'een knetterhard en bikkelgoed' protest. zaterdag 3 juli 2021 Meteen na de prik dansen met Janssen' is riskant Niels Klaassen Den Haag Met een negatieve coronatest kun je naar evenementen waar 1,5 meter afstand houden niet meer vereist is. foto dingena mol De actieboeren van Farmers De fence Force(FDF) zijn het beu om nog een keer in een lange stoet helemaal naar Den Haag te rijden op de trekker. De pro testgroep geeft daarmee ge hoor aan de wens van de achter ban, die lange actiedagen niet ziet zitten. Woensdag blijft het daarom bij regionale protesten. Saskia van Westhreenen Assen Er komen geen massademonstraties van boeren in Den Haag meer. foto Hollandse hoogte anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4