Jan Vantoortelboom Het leven is een doolhof van niet-begrijpen In het nieuws Uit het nieuws Vlissingen zwaait strandlopers uit 'Lof is mooi, maar steun nog veel beter' DEZE WEEK IN Z 'Onze wandelaars zijn razend enthousiast 'Die netten zijn niet van mij, is kortzichtig 2 6 'RIESJAAR' 10 BLIJDORP 11 CLINTONS WEET ALLES NEPT GIEREN THRILLER OVER SCHOR OM SOORT TE GAAT NIET ENZAND REDDEN OVERHEM Ik spurtte naar binnen, daarbij struikelend over een paar kippen e denkprocessen van sommigen zijn werkelijk labyrintisch. Ik las afgelopen week het volgende bericht: TERHOLE - Een 25-jarige automobilist uit Nij megen toonde zich in de nacht van maandag op dinsdag in Terhole wel heel hardleers. Hij werd voor de derde keer aan gehouden zonder rijbewijs en moest zijn auto inleveren. Voor de derde keer en hij vertelde er gelijk maar bij dat hij een dag eerder ook al was bekeurd voor dezelfde overtre ding. Dus werd de auto in beslag genomen. Bijna 120 kilometer wandelen in vijf dagen, meestal over het strand en soms over de verharde weg. Dit jaar kunnen wandelaars weer uit waaien en lekker wandelen van Vlissingen naar Rockanje in Zuid Holland. Onderweg kamperen ze in Domburg, Kamperland, Scha- rendijke en Stellendam. Bedenker en organisator Peer Claessens (71, foto) rekent op 5 juli op iets meer dan driehonderd deelnemers dit jaar. ,,Onze wandelaars zijn razend enthousiast, het merendeel liep al meerdere keren mee." In 2020 kon de tocht niet doorgaan in verband met corona. ,,Nu zijn we het eerste wandelevenement met overnach tingen dat weer mag starten." De vijfdaagse-organisatie heeft zich terdege voorbereid op alle corona protocollen. De bagage van de deelnemers wordt vervoerd. Dus al is het lopen op strandzand soms zwaar, de last is licht. Een tent hoef je zelf niet te sjouwen. Strandvijfdaagsewande- laars kamperen samen, op terrei nen van voetbalverenigingen als Voetbalclub Domburg, Voetbal club Stellendam, De Bevelanders en ZSC '62 Het wandelevenement is een traditie, die teruggaat naar 2001. Toen bedacht Peer Claessens de 'Zeeuws-Zuid-Hollandse-Strand- loop' die voerde van Vlissingen naar Hellevoetsluis. Twee jaar later kreeg de loop de naam 'Strandvijf- daagse'. Sindsdien is de finish- plaats Rockanje. Ben Stiefelhagen (foto) van Stich ting Duik De Noordzee Schoon is blij met alle bijval voor zijn op- ruimacties op zee. Met een duik team haalt hij regelmatig duizen den kilo's afval uit zee, recent nog voor de Zeeuwse kust. ,,Maar als we vervolgens zelf moeten betalen voor de afvoer van vele bigbags vol troep, dan houdt het snel op." Gemeentes of de Ne derlandse of Belgische overheid zouden een hand kunnen toeste ken voor het schoonmaken van de zee. Stiefelhagen zou het fijn vin den ook andere sponsoren en steun te vinden voor de activitei ten van duikdenoordzeeschoon.nl. Stiefelhagen stoort zich eraan dat sommige vissers lijken weg te duiken voor hun verantwoorde- lijkheid. ,,We halen vooral oude, kapotte visnetten uit zee, het is viervijfde van wat we opvissen. Die spooknetten zomaar laten slingeren op zee, is niet goed. Ze zijn een bron van microplastics en de netten brengen dieren schade toe." Stiefelhagen wijst erop dat ont zettend veel vissen, kreeften en krabben verstrikt raken. ,,De die ren komen om door honger of ver stikking en dat overkomt soms ook zeehonden." Als vissers reage ren met 'dat type netten gebruiken we al tientallen jaren niet meer' of met 'ze zijn niet van mij', vindt hij dat kortzichtig. De netten liggen vaak bij oude scheepswrakken en Stiefelhagen noemt dat 'de kraam kamers van de zee'. En blijkbaar is dat labyrintische en onontwarbare ge dachtekluwen niet alleen voorbehouden aan de mens. Al een dag of drie vliegt er een kraai tegen mijn raam. Wel tien keer na elkaar, tot bloedens toe. Ik heb de opgedroogde bloedvegen al twee keer van dat raam moeten wassen. Wat heeft dat beest opeens? Een oncontroleerbare woede? Een territoriale drift omdat hij abusievelijk zijn wazige spiegel beeld voor een indringer houdt? Of gewoon mesjogge? Als het maar geen collectieve gekte wordt, want straks vliegt hier een kolonie door het glas. Zoals in de horrorfilm The Birds van Alfred Hitchcock. Ook mijn kriekenboom moest een collectieve gekte ondergaan toen hij op slechts een dag tijd kaal werd geplukt door een zwerm kwetterende en van culinair genot in het rond schijtende spreeuwen. Het is een knotsgekke week. Zou het door het plakkerige en broeierige weer komen? Ik nam het zekere voor het onzekere toen de imker zei dat ik, als ik thuis was gekomen, de ducttape van de ingang van de bijenkast moest trekken en wegwezen. Dat wegwezen nam ik serieus, dus spurtte ik naar binnen, daarbij evenwel struikelend over een paar kippen die bijge volg een dag van de leg waren. Maar de bijtjes bewaarden de kalmte. Iemand moet het doen. Het leven is inderdaad een doolhof van niet-begrijpen en hoe langer ik leef, hoe beter ik dat begin te begrijpen. Langzaam leven. 10 Lale Gül KIEK! P8 André Hazes helpt bij integratie Volslagen onbegrijpelijk denk ik dan. Maar dat was nog niet alles: het was niet eens zijn eigen auto, maar die van een kennis. Hierbij schoot ik in een onbedwingbare lach- stuip, was er bijna een plastisch chirurg voor nodig om de lachkramp uit mijn lippen te krijgen. Die onwettelijke au tomobilist was dus niet de enige in zijn kring met een raadselachtige gedachte gang, zijn kennis was daar blijkbaar ook mee behept. Duolabyrintische tandem- gekte? Waait er iets over? Fe romonen? De cyclus van de maan? Net zoals de nonnen in het klooster die gezamen lijk gaan menstrueren? Het zal misschien aan mij liggen dat ik in het leven mensen af en toe niet begrijp, al is Phi lip Roth daar in zijn Ameri kaanse pastorale wel redelijk helder in: 'Het blijft trouwens een feit dat het leven niet gaat over het begrijpen van mensen. Het niet-begrijpen is het leven, mensen niet begrijpen en ein deloos niets van ze begrijpen en dan, na zorgvuldige herover weging, weer niets van ze be grijpen. Op die manier weten we dat we leven: we begrijpen er niets van. Het zou misschien het beste zijn om er niet meer over na te denken of je iets van mensen begrijpt of niet, en ge woon je gang te gaan. Maar als je dat kunt - nou, dan bof je' Het probleem zit er, mijns inziens, ook in dat mensen zichzelf niet eens begrijpen. ZATERDAG 3 JULI 2021 GO D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46