O O) CD O Inhaalrace Vader wordt niet beloond 12 ZEELAND TMZ rijdt op plek van25.000auto's Toppers van start op nieuw terrein Tom Boere mag nummer 9 houden Wat is wijsheid voor de voetbalclubs in aanloop naar het nieuwe seizoen: een traditionele voorbereiding in één blok of de voorbereiding in twee delen splitsen? Serooskerke doet het één, Zeelandia Middelburg het andere. Je moet het zien als een soort alarmbel.'' VOETBAL VOORBEREIDING Ondanks een mooie inhaalrace is mountain- biker Milan Vader er gisteravond niet in ge slaagd om een plek op de eerste startrij van de World Cup van morgen te veroveren. De Mid delburger finishte in de short race na een mi serabele start als elfde. Vader was slecht weg in Les Gets. In de Franse Alpen lag hij meteen buiten de top 20. Daarna herstelde hij zich. Hij moest bij de beste acht komen om zondag van voren te mogen vertrekken, maar slaagde daar net niet in. Bij de vorige World Cup, in het Oostenrijkse Leogang, werd de Tokio-ganger nog derde. De uit Zierikzee afkomstige Anne Terpstra had een teleurstellende short race. Zij kwam slechts als 26ste over de meet. De Zeeuwse wielerorganisatie TMZ verzorgt in de maand juli zes wedstrijden op het ter rein van C.RO Ports (beter bekend als Cobel- fret) in Vlissingen-Oost. Te beginnen met vandaag. Op dat terrein - ter grootte van meer dan 50 voetbalvelden - staan normaal 25.000 auto's voor export, maar is nu helemaal leeg. Er is een parkoers van 3700 meter uitgezet, dat elke zaterdag tot en met 7 augustus het strijd toneel wordt voor de renners van TMZ. Op het terrein wordt geen publiek toegelaten, maar buiten het hek is de koers ook te volgen. Vorig jaar reed TMZ vrijwel al zijn wedstrijd op een parkoers bij Hoedekenskerke. De Zeeuwse motorcrosstoppers Mark Boot (Kamperland), Gian Scheele (Zaamslag), Ke vin Spruijt (Meliskerke) en Casper Ovaa (Oost-Souburg) staan in de startblokken voor de eerste clubwedstrijd in Vlissingen-Oost. De Superklasse 500cc lijkt daarmee de kroon te worden op de dag waarop Motorsportver eniging De Uitlaat de rijders voor het eerst sinds de tweede lockdown verwelkomt. Het terrein heeft kort daarvoor een metamorfose ondergaan, die nu officieel publiek wordt. De trainingen beginnen rond 10.00 uur; de aanvang van de wedstrijden is 12.00 uur. Tom Boere heeft bij zijn nieuwe club SC Cam- buur zijn vertrouwde rugnummer 9 gekregen. Dat nummer draagt hij al sinds 2016. Bij SC Cambuur was het nummer vacant omdat de nummer 9 Maarten Pouwels vertrokken is naar Almere City FC. Boere begon zijn in Bel- gie met rugnummer 12. Dat droeg hij zowel bij AA Gent als bij Hoogstraten. Toen hij in 2014 naar FC Eindhoven verkaste, speelde hij met nummer 10. Bij zijn overstap naar FC Oss in 2016 kreeg hij rugnummer 9. Dat nummer hield hij vervolgens bij FC Twente, KFC Uer- dingen, Türkgücü München en SV Meppen. Eventing Voetbal Veel voetbalvelden ble ven de afgelopen maanden akelig leeg. Dat was niet het geval voor die van Seroos- kerke en Zeelandia Middelburg. Zij trainden door. Toch kiezen beide clubs voor een andere indeling van de voorbereiding op het nieuwe seizoen. De één deelt de voorberei ding in tweeen, de ander begint 'gewoon' in augustus. Over het hoe en waarom. Zeelandia Middelburg trainde onder leiding van Nick Corré al die tijd gewoon door. De afgelopen we ken stond hij met de nieuwe groep op het veld. Een bewuste keuze. ,,Vooral om te kijken hoe we er fy siek voor staan. Niet iedereen heeft doorgetraind, daardoor krijg je enorme verschillen binnen een team." Een voorbereiding in twee delen dus, want na vier weken vrij, begint eind juli het tweede deel. ,,Je moet het ook zien als een soort alarmbel. Jongens die nu gemerkt hebben dat ze conditioneel aan de bak moeten, zullen niet een maand lang op de bank moeten gaan lig gen.'' Adaptief Bij tweedeklasser Serooskerke kiest zijn collega Wesley Visser juist voor een traditionele voorbereiding. Hij won informatie in bij Niels Kok, in spanningsfysioloog bij AZ. ,,Als we al die tijd niks hadden gedaan, wa ren we natuurlijk eerder begonnen. Nu zie ik daar wat betreft periodi sering geen reden toe. Dat advies gaf hij mij ook." Hij besloot na gesprekken met zijn spelers om de groep pas begin augustus weer bij elkaar te roepen en nu eerst het 'koppie leeg te ma ken'. ,,We hebben steeds twee keer in de week getraind, de laatste tijd speelden we op zaterdag een onder linge wedstrijd. Je merkte bij die gasten een soort mentale moeheid, ze waren er wel een beetje klaar mee." Ruben Deij, speler van Oostburg maar vooral al zes seizoenen ver bonden aan Hoek als fysiothera peut, laat zijn licht schijnen over de kwestie. ,,Vooropgesteld, er is niet echt een goed of fout. Naar mijn mening is in twee delen de beste optie, omdat het qua belasting een positiever effect heeft op het li chaam." Hij vervolgt. ,,Het lichaam is adaptief, zowel negatief als posi tief. Het past zich aan. Als je veel traint, wordt het lichaam sterker. Maar als je langere tijd niks doet, is je lichaam niet meer gewend aan die inspanning." Niet alleen het conditionele as pect speelt een We spelen ook bewust de eerste weken geen wedstrijden, puur om de kans op blessures te verminderen - Wesley Visser, trainer Serooskerke rol, heeft Corré de afgelopen weken gemerkt. ,,Het klinkt misschien gek, maar wat is voetballen nou? Daarom hebben we vooral veel din gen met een bal gedaan." Zo gek klinkt dat echter helemaal niet, re ageert Deij. ,,Een duw in je rug, du els spelen of het verliezen van je ba lans. Ongemerkt ben je daar enorm mee bezig, dat gevoel ben je kwijt." De manier van voorbereiden is vol gens de fysiotherapeut belangrijker dan ooit. ,,Bij een 'normale' voorbe reiding heb je het nadeel dat je een lange tijd stil hebt gelegen. Je kan er niet van uitgaan dat ze volledig fit gaan raken." Als speler van Oost burg weet hij maar al te goed hoe het werkt. ,,Je hebt op een lager ni veau gewoon heel veel jongens die buitenom het voetbal weinig doen, dan wordt de kans op blessures gi gantisch." Daar is wat hem betreft een taak weggelegd voor de trainers. ,,De eerste paar weken zal je puur moe ten trainen op het uithoudingsver mogen, een langzame opbouw. De belastbaarheid per individu aan voelen, want de verschillen binnen een groep zul len er zeker zijn." Waarom een voorbereiding in twee delen zijn voorkeur geniet, legt hij nog maar L eens uit. „Voet bal is niet na te bootsen. Wenden, keren, draaien en springen. Daar moet je lichaam weer aan wennen, helemaal aan de in tensiteit van een wedstrijd." Toch voorziet hij, als er zoals in het geval van Serooskerke doorgetraind is, niet per se een probleem. ,,Het be langrijkste is de indeling van trai ningen. Het aanpassingsvermogen van spelers en trainers zal een nog veel belangrijkere rol spelen, ver wacht ik." Langere voorbereiding Voor sommige jongens zullen de alarmbellen zijn afgegaan, denkt Nick Corré. ,,Er zullen erbij zijn ge weest die dachten: Ik moet flink aanpoten. Het verschil mag aan het begin van de voorbereiding niet op nieuw zo groot zijn, dan ga je force ren." Een groot verschil met de fit- zaterdag 3 juli 2021 MOUNTAINBIKEN WIELRENNEN Het TMZ-peloton reed vorige zomer zijn wedstrijden in en om Hoedekenskerke. foto ROELAND VAN VLIET MOTORCROSS VOETBAL GO Kato de Smidt uit Eede is op genomen in de selectie voor het Europees kampioen schap eventing voor pony's. De 15-jarige Zeeuws- Vlaamse is met Orchid's Tiger- sun één van de zes combina ties die Neder land van 10 tot en met 15 au gustus mogen vertegenwoor digen in Polen. Bondscoach Mans Buurman mag zes com binaties mee nemen, maar uiteindelijk zul len vier combi naties deel uit maken van het EK-team en twee combina ties individueel van start gaan. 1-3 Vitesse heeft het Zeeuwse trainingskamp gisteren afge sloten met een 3-1-nederlaag tegen Lokomo- tiva Zagreb. De ploeg speelde dat duel in Ou denbosch, op de terugweg naar Arnhem. Zes dagen ge leden won Za greb met 2-5 van het Schouws elftal. 'Een goede voorbereiding is het halve werk' Daniel Wissel Vlissingen a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36