Uit het dagboek van Jilly van den Ameele Nieuwe kans voor islamitische school Kernen, k [let pdrK al f? 5 mer c/at jU'ie Vor'j" v ./laarhof h<t D" Me heb ik het mgftwrui ir 1" ""9 VeelJ Analyse INZENDING Cl orden. IK vïNoi 5cboo/..,, '■7f Tlnn y Waarom het archief dat sinds vo rig jaar allemaal verzamelt? ,,We hebben de taak om de samenle ving te documenteren. Kijk, wij krijgen bijvoorbeeld de archieven van de gemeenten en de provincie. Daarin vind je stukken over bij voorbeeld het instellen van een noodverordening. Maar als je al leen daarnaar kijkt, krijg je een eenzijdig beeld van de geschiede nis. We zitten nu middenin een crisis en we willen ook voor het nageslacht bewaren hoe de inwo ners die crisis hebben doorstaan, hoe ze die hebben beleefd. Wat je in deze tijd snel hoort is dat deze crisis, een historische gebeurtenis is. Dat kunnen we pas in de toe komst bepalen. Wel weten we dat het heel veel impact heeft ge had op de samenleving." Wie de toekomstige inwo ners van Zeeland ook wil laten zien hoe het was in coronatijd, kan nog foto's, filmpjes of tek sten insturen. De Ridder: ,,Zo hopen we dat mensen erva ringen insturen over vaccine ren en testen, zodat we ook dat voor het nageslacht kunnen vastleggen." Half maart kondigde het einde van de vismijn in Breskens zich aan. Om de vis- en garnalenveiling in Zeeland rendabel te houden, stelde de Hol ding Zeeuwse Visveilingen voor alle activiteiten te concentreren in Vlissingen. De gemeente Vlissin- gen stemde voor, Sluis tegen. Om dat Vlissingen een meerderheids aandeel van 65 procent heeft, te genover 35 procent van Sluis, viel het doek voor Breskens. Sluis ging niet zonder slag of stoot akkoord. Mede onder druk van een deel van de gemeenteraad, wellicht om tijdens de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar extra Bressiaanse stemmen te winnen, zocht de gemeente een reddingsboei. Het besluit werd aangevochten bij de rechtbank in Amsterdam. Volgens Sluis had zo'n ingrijpende beslissing una niem genomen moeten worden. De rechter veegde het verweer deze week van tafel. Daardoor is de kleine overwinning die Sluis on langs boekte in de Bredase recht bank, die besloot dat de garnalen- zeef voorlopig niet van Breskens naar Vlissingen mag verhuizen, in één klap niets waard. Veel emoties Dat maakt veel emoties los bij de doorgaans zo nuchtere Bressiaan- ders. En je kunt je ook afvragen wat Sluis dacht met de rechtszaak te winnen. Het einde van Breskens als volwaardig vissersdorp dient zich namelijk al jaren aan. De ene na de andere visser is vertrokken, de vloot bestaat nog uit welgeteld één boot. De afslag waar vis ver handeld wordt, moet het hebben van schepen uit Yerseke, Tholen en Zeebrugge. Klaas Puul leek twee jaar geleden de reddende en gel te zijn, maar nadat de Volen- damse garnalengigant werd over genomen, verdween ook het plan de Breskense vismijn te kopen. Heel vreemd is het dus niet dat de Holding Zeeuwse Visveilingen alle activiteiten in Vlissingen wil concentreren. Het Sluise college van burge meester en wethouders verkon digde aanvankelijk een soortge lijke boodschap richting de ge meenteraad. In een brief schreven B en W dat 'concentratie van de bedrijfsactiviteiten in Vlissingen de beste keuze is, dat het in stand houden van twee locaties ten koste gaat van het bedrijfsresultaat en concentratie in Breskens niet realistisch is'. Dat Sluis daarna als nog in de rechtbank de verhuizing probeerde tegen te houden, is dus hoogst opmerkelijk. Strijd voor de bühne Het lijkt er dan ook op dat Sluis de strijd voor de bühne is aangegaan. Uiteindelijk is het er niets mee op geschoten. De vismijn van Bres- kens verdwijnt en de relatie met de Holding Zeeuwse Visveilingen lijkt verstoord. De Holding had eerder toegezegd te willen mee werken aan de Visserij Experience, met daarin een museum en toeris tische vismarkt. Holding-direc teur Foort Lokerse zei donderdag niet te weten of hij daar nog zin in heeft, na alles wat er is gebeurd. Dat is voor Sluis een bit tere bijvangst. De Stichting Islamitisch Primair Onderwijs probeerde het een paar jaar geleden ook al eens, maar werd toen tegengehouden door de Vlis- singse gemeenteraad. Die geloofde namelijk niet dat de stichting kon aantonen dat er binnen vijf jaar 242 leerlingen zouden zijn en dat de school dat leerlingaantal ook vijf tien jaar kan volhouden. Bovendien werd gevreesd voor leegloop van bestaande scholen. Afwijzing De islamitische scholenkoepel ging in beroep, maar het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap gaf Vlissingen gelijk. De afwijzing was terecht. Maar in middels is de wetgeving veran derd. Een aanvraag voor het op richten van een nieuwe school dien je niet langer in bij de ge meente, maar bij het Rijk. De Stichting Islamitisch Primair On derwijs is gelijk in de pen geklom men. ,,In de islamitische gemeen schap van Vlissingen en daarbui ten bestaat een sterke behoefte aan een islamitische basisschool", legt Mohammed Talbi van de scholen koepel uit. ,,Ik denk zeker dat we Er is ook aandacht voor onze godsdienst en voor islamitische feesten aan het vereiste leerlingenaantal zullen komen. Dat kunnen we aantonen door het verzamelen van ouderverklaringen." De Stichting Islamitisch Primair Onderwijs heeft inmiddels vier basisscholen, tussen Tilburg en Bergen op Zoom. Ze komen voor 90 procent overeen met regulier onderwijs, stelt Talbi. ,,We geven gewoon rekenen, Nederlandse taal, aardrijkskunde, geschiedenis, noem maar op. Alleen is er ook aandacht voor onze godsdienst en voor islamitische feesten. Boven dien leren kinderen bij ons al een beetje bidden." Twee jaar geleden kwamen isla mitische scholen, waaronder die van de scholenkoepel die in Vlis- singen wil neerstrijken, in het nieuws door een omstreden on derwijsmethode die homoseksua liteit zou veroordelen. Die com motie was onterecht, aldus Talbi. ,,De lesmethode is niet homofo bisch. De islam heeft wel het hu welijk tussen man en vrouw als uitgangspunt, maar dat is bij an dere grote wereldgodsdiensten niet anders. Bovendien leren wij kinderen niet te oordelen over an deren en op te komen voor wie wordt lastiggevallen." Integratie De oprichting van de jongste isla mitische school, in Roosendaal, verliep volgens Talbi heel soepel. ,,Natuurlijk zijn er altijd mensen die denken dat een islamistische basisschool niet bijdraagt aan de integratie. Maar die mensen nodi gen we uit en laten we zien dat het tegendeel waar is. Het is een stukje onbekendheid. Uit alle onderzoe ken blijkt dat onze leerlingen goed doorstromen naar het voortgezet onderwijs." zaterdag 3 juli 2021 GO Woensdag 8 april 2020 Het hoeft geen betoog dat ook het hele sociale leven in feite stil ligt. Wie had een maand geleden kunnen bedenken dat een situatie zou kunnen ont staan zoals waarin we nu zit ten? Niemand. Geen bezoek aan naasten in het ziekenhuis, verpleeghuis en alle andere in richtingen. Veel verscholen leed daardoor. Geen verjaar dagsfeestjes, geen barbecue met het mooie weer. Geen af scheid kunnen nemen van overledenen en begrafenissen met slechts enkele naaste fa milieleden. Geen kerkdiensten, ook niet met Pasen. Grootou ders zien hun kleinkinderen niet. Geen burenbezoek en noem maar alles op. Woensdag 8 april 2020 Vandaag is Stan jarig dus heb ik naar Chicago gebeld. Hij be stookt me met e-mails met al lerlei complottheorieën in ver band met corona. Hij gelooft daar heilig in en wordt bijna Kees de Ridder van het Zeeuws Archief met het dagboek van Jilly uit Ter- neuzen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA boos als ik hem daarin geen 100 procent gelijk geef. Van meer mensen hoor je complot theorieën en sommigen vinden me naïef om hen niet te gelo ven. De polarisatie is in de VS nooit zo ernstig geweest als de laatste jaren. ij i Bijdragen kun je sturen naar: info@zeeuwsarchief.nl. Kijk op de site bij /video Bittere bijvangst voor Sluis: een verstoorde relatie De gemeente Sluis gooide afgelopen week haar hengel uit in de rechtszaal in de hoop de vismijn in Breskens te behouden. Die poging is mislukt. De bijvangst is bit ter: Breskens verliest zijn garnalenhaven en de relatie met de Holding Zeeuwse Visveilingen is verstoord. Bob Maes De kans bestaat dat er nu toch echt een islamitische basis school in Vlissingen gaat komen. Dat is dan de eerste in Zeeland. En dankzij nieuwe wetgeving kan de gemeenteraad het plan dit keer niet laten afketsen. Wendy Wagenmakers Vlissingen - Mohammed Talbi, Stichting Islamitisch Primair Onderwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29