Grote zorgen in Staten over vuile grond ZEELAND 3 ■■BI De Zeeuwse politiek zit met de thermisch ge reinigde grond (TGG) in haar maag. Het dagelijks provinciebestuur onderzoekt of desnoods alleen in Zeeland strengere voorwaarden kun nen worden gesteld aan op slag en gebruik. Naar aanleiding van de TGG in de nieuwe zeedijk bij Perkpolder, waaruit schade lijke stoffen lekken in het grondwater, hebben politieke partijen het provinciebestuur gevraagd waar in Zeeland nog meer TGG is gebruikt of op geslagen. Door het antwoord is hun bezorgdheid bepaald niet afgenomen. Naadje van de kous In een brief geeft het provin ciebestuur aan niet alle loca ties precies te weten. Tot en met vorig jaar hielden ge meenten dat afzonderlijk bij, waardoor de Zeeuwse milieu dienst RUD nog geen com pleet overzicht heeft. ,,Dat kun je niet met een paar drukken op de knop tevoor schijn toveren", zei gedepu teerde Dick van der Velde (VVD, milieu) gisteren. Hij beloofde de Staten, na een spervuur van vragen, nog voor het zomerreces duide- lijkheid. ,,We willen het naadje van de kous weten. Waar is het opgeslagen? On der welke condities? Wat moeten we er in de toekomst mee? Die vragen heb ik bij de RUD neergelegd." De SGP wil dat het grond water en de lucht in de buurt van locaties waar TGG ligt re gelmatig worden gemeten. ,,Vinden we de landelijke wetgeving voldoende of moe ten we daar in Zeeland meer van vinden?", vroeg Joan van Burg (SGP). Zowel landelijk als Europees zitten er nog ga ten in de regels, antwoordde Van der Velde. ,,We moeten proberen regionaal die gaten dicht te lopen." Er zijn grote zorgen over de enorme hoeveelheid TGG die afvalverwerker ATM heeft op geslagen bij Ovet in Vlissin- gen-Oost. Een derde daarvan is vervuild met PFAS. Over ui terlijk negen maanden moet de ruim 500.000 ton die daar sinds 2018 is opgeslagen, weg zijn. De Staten zijn bang dat er voor de grond met PFAS geen oplossing wordt gevonden. Volgens gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, toezicht en handhaving) heeft de RUD 'goed in het snotje' waar die precies ligt. ,,Als er niet ge noeg wordt afgevoerd zullen we niet schromen lik op stuk te geven." verder, rekent hij voor. ,,Daarnaast gaat er nog deze zomer een civiele dagvaarding de deur uit. Daarin wordt uiteengezet dat Hulst en Rijkswaterstaat aansprakelijk zijn voor de schade die mijn cliënten, vijf landbouwers uit de omgeving, hebben geleden of dreigen te lijden. Rijk en gemeente hebben te weinig toezicht gehouden", betoogt Hörchner. Voor deze zaak is een lange adem nodig, voorziet de ad vocaat. ,,Voor we een vonnis heb ben zijn we wel een jaartje verder." Tergend traag Overigens onderzoekt ook Rijks waterstaat 'in bredere zin' de aan sprakelijkheid, laat de woordvoer der weten. Te denken valt aan Van Oord, het aannemingsbedrijf dat de dijk heeft aangelegd, en afvalwerker ATM, dat de grond heeft geleverd. Tegen ATM loopt nog een straf rechtelijk onderzoek over ther misch gereinigde grond. Hörchner heeft daar weinig vertrouwen in. ,,Aan het Openbaar Ministerie heb je zo weinig. Dit gaat ook weer ter gend traag." Ondertussen gebeurt er nóg van alles in het gebied. Ongeacht wat er wel of niet met de zeedijk gebeurt, staat er een bouwplan op stapel: 450 huizen, een jachthaven, hotel restaurant en natuurlandschap. Plan Perkpolder staat los van de zeedijk, zegt de Hulster wethouder René Ruissen. De zeedijk en Plan Perkpolder worden vaak in één adem genoemd en dat klopt vol gens de wethouder niet helemaal: ,,De dijkvlakken waar het om gaat, liggen buiten het ontwikkelge- bied. Ruissen denkt dat de maatre gelen, die eventueel genomen moe- ten worden voor de dijk, Plan Perk- polder niet beïnvloeden. ,,Maar na tuurlijk volgen we het onderzoek van Rijkswaterstaat nauwgezet." Sinds het verdwijnen van het veer in 2003 wordt er al gesproken over het plan: 450 huizen, een jachthaven, hotel, restaurant en golfbaan. Die laatste moest dé pu bliekstrekker worden. Vanaf een met industriegrond opgehoogde baan moest je tijdens het golfen over de Schelde kunnen kijken. In 2018 zag Hulst van de ophoging met industriegrond af, er moest schone grond gebruikt worden. Onlangs liet ontwikkelaar Waterzande we ten dat vier miljoen kuub schone grond vinden en betalen niet haal baar is, op korte termijn. In plaats daarvan komt er een na tuurlandschap met 'recreatieve mogelijkheden', die nog uitgewerkt worden. De Hulster politiek re ageerde deze week opgelucht op de nieuwe versie van Plan Perkpolder: eindelijk gaat er wat gebeuren. De eerste 85 woningen gaan in de voorverkoop. Er lopen nog juridi sche procedures, zoals een handha- vingsverzoek tegen de bouw van de eerste woningen aan de zuidkant van het veerplein, omdat het Na- tura 2000-gebied is. Rechteroever Er wordt nog grond aangevoerd, voor het ophogen van het strand dorp in wording. Deze week maakte de wethouder bekend dat het om een miljoen kuub schone grond gaat, afkomstig van Ant werpse rechteroever. Het Hulster college heeft daar al mee inge stemd, met als voorwaarde dat mi lieudienst RUD een uitgebreid con troleprogramma maakt. Ruissen wil dat er geen zorgen over komen: ,,Niet nog een keer. We gaan uitge breid bemonsteren, aantonen en controleren." opleggen." Gebeurt dat niet, dan stapt hij naar de bestuursrechter. Voor het zover is, zijn we wel een half jaar zaterdag 3 juli 2021 Uit de nieuwe zeedijk bij Perkpolder lekken schadelijke stoffen. Die zijn afkomstig uit de thermisch door ver hitting) gereinigde grond (TGG) die in 2015 is gebruikt om de dijk aan te leggen. Volgens experts zijn er geen risico's voor de volksgezondheid, maar omwonenden zijn ongerust. In Bunschoten wordt de steunberm van een dijk waarvoor vijf jaar geleden ook TGG is gebruikt over een lengte van 2,1 kilometer afgegraven om de vervuilde grond weer af te voeren. In een serie verha len besteden we deze week aandacht aan TGG. Vandaag het slot: hoe gaat het nu verder in Perkpol der? nu verder met Perkpolder? Ernst Jan Rozendaal Middelburg De zeedijk in Perkpolder met het stukje nieuwe natuur op de achtergrond. foto camile schelstraete Gedeputeerde Anita Pijpelink: ,,We zitten niet in een crisissitu atie, gelukkig." Advocaat Rogier Hörchner: ,,Op dit moment wordt geen pe pernoot aan verontreiniging te gengehouden." Wethouder René Ruissen: ,,We gaan uitgebreid bemonsteren, aantonen en controleren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27