s? Onrust in de polder Belgen naar Middelburg voor spoedoverleg PFAS Kermiskoers liZ 2 Ambtelijke molens malen langzaam. Ergens in 2022 moet duidelijk zijn wat er gebeurt met de vervuilde grond in de zeedijk bij Perkpolder, denkt de provincie. Dat gaat de advocaat van vijf boeren in de buurt niet snel genoeg. Zijn eis om haast te maken valt volgende week bij de gemeente Hulst op de mat. Commentaar Politici debatteren erover, onderzoeksbureaus onderzoe ken het en juristen vliegen elkaar in de haren. De proble men met thermisch gereinigde grond (TGG) houden de gemoederen bezig. Het einde is nog niet in zicht. De kans is groot dat pas volgend jaar een knoop wordt doorgehakt over de dijk bij Perkpolder. Wordt hij afgegraven, zoals nu in Bun schoten gebeurt? Daar kost het tientallen miljoenen euro's. In Perkpolder staat het Rijk aan de lat, al zal geprobeerd worden de rekening te leggen bij de bouwers van dijk of de leverancier van de grond. Wanneer voor een minder ingrijpende oplossing wordt ge kozen, moet die wel de omwonenden geruststellen, zegt de provincie. Daarvoor is volledige openheid nodig, iets waar het tot voor kort nogal aan schortte. Mist hangt er nog steeds rond andere Zeeuwse locaties waar TGG is gebruikt of opgeslagen. Ze zijn niet eens allemaal in beeld. Landelijke regels schieten tekort om overal permanent te kunnen monitoren wat het ef fect is op lucht en grondwater. En het is nog volstrekt onduide lijk wat gaat gebeuren met de PFAS-houdende grond die in enorme hoeveelheden is opgeslagen in Vlissingen-Oost. Dat alles voedt de onrust in de polder. Onder die noemer wijdde de PZC de afgelopen week een serie verhalen aan TGG in Zeeland. Een optimist zou zeggen dat die duidelijk maakt dat overheden inmiddels zijn wakker ge schrokken. De conclusie van een pessimist luidt eerder dat de put weer eens gedempt wordt nadat het kalf is verdronken. Daarvoor is volledige openheid nodig, iets waar het tot voor kort nogal aan schortte Recente rapporten over hoge con centraties van PFAS in het water en in vissen, zijn voor de provincie Zeeland aanleiding geweest om be trokken Nederlandse en Belgische instanties uit te nodigen voor spoedoverleg. Uitwisseling Het gaat in eerste instantie om het uitwisselen van informatie op ambtelijk niveau. Er zitten bij het overleg dus geen politieke bestuur ders. Naast de provincie Zeeland en de VVM komen ambtenaren van de ALMANAK ministeries van I&W (Infrastruc tuur en Waterstaat) en LNV (Land bouw, Natuur en Voedselveilig heid), het RIVM, Rijkswaterstaat, de GGD, onderzoeksinstituut Del- tares, waterschap Scheldestromen en Zeeuwse gemeenten naar Mid- Een bak vol vragen over de zware verontreiniging met PFAS delburg om de PFAS-problematiek te bespreken. Dagelijks provinciebestuurder Dick van der Velde zei vorige week 'een bak vol vragen' over de PFAS- verontreiniging te hebben. De pro vincie wil zo snel mogelijk weten wat precies aan de hand is. De vrouw uit Vogelwaarde heeft nooit veel met fietsen gehad. Ze leerde het pas op haar zesde en pas op haar tiende verjaardag verdwenen de zijwieltjes. De oranje vlag zelfs nog later. Het is dus niet verwonderlijk dat wiel rennen haar geen zier interes seert. Deze week werd dat nog eens duidelijk. Haar collega's raakten niet uitgesproken over de prestaties van Mathieu van der Poel. Zij hoorde het aan en liet zich niet kennen. Ze stapte op de collega's af en pochte: ,,Van der Poel, die ken ik wel. Die heeft toch de kermiskoers in Sint Jans teen gewonnen?" Tweede single jongens van MEN Mensje van Keulen naar Koperen Tuin Vandaag komen twee schrijvers naar de winkel om te signeren. Het gaat om Elle van Rijn (De crè che) en Joyce Sylvester (Bent u de burgemees ter?). Ze zijn vanaf res pectievelijk 10.30 en 15.00 uur in de Koperen Tuin. Van Rijn is vanaf 13.00 ook nog te vinden in Paard van Troje. KOUDEKERKE Auto brandt uit Üi Hoe moet het nu verder met Perk- polder? Gedeputeerde Anita Pijpe- link (PvdA) snapt het ongeduld van de omwonenden. Zij zijn ongerust, zolang er uit de thermisch gerei nigde grond (TGG) in de dijk zou ten en metalen het grondwater in stromen. ,,Ik ben pas tevreden als de bewoners vertrouwen hebben in de maatregelen die we nemen en niet meer met buikpijn op die dijk staan", zegt Pijpelink. ,,Mijn zorgen zijn weg als hun zorgen weg zijn. Ik kan me voorstellen dat zij zeggen: weg met die grond. Zo ver is het nog niet. Het staat vast dat die TGG niet voldoet aan de normen. Onze taak is toe te zien dat Rijkswaterstaat nu zijn rol pakt. Die neemt dit serieus en snapt dat boven de bewoners een zwaard van Damocles hangt." Na de zomer wordt een rapport verwacht van Royal Haskoning, waarin mogelijke oplossingen wor den gepresenteerd. Pijpelink hoopt dat dan 'een grote stap' wordt ge maakt, maar ze waarschuwt dat nog enig geduld nodig is. ,,Dat betekent geen radiostilte. We moeten de mensen in elke stap meenemen." Medio 2022 verwacht ze dat de knoop wordt doorgehakt over de oplossing. Daarmee duurt de onze kerheid van de omwonenden voort, erkent ze. ,,De gegevens zijn nu niet zodanig dat er grote acute zorgen zijn over het lekken van de stoffen uit de dijk. We kunnen tijd nemen om zorgvuldig te bepalen wat er moet gebeuren. We zitten niet in een crisissituatie, gelukkig." Politieagent Advocaat Rogier Hörchner is hele maal niet te spreken over de manier waarop de provincie omgaat met het dossier Perkpolder. ,,Er wordt op dit moment geen pepernoot aan verontreiniging tegengehouden. Het is eigenlijk schandalig." Ko mende week stuurt hij een handha- vingsverzoek naar de gemeente. ,,Rijkswaterstaat is in overtreding. Hulst kun je beschouwen als de po litieagent die ervoor moet zorgen dat het stopt. Zij kunnen een bevel geven en een last onder dwangsom Mijn zorgen zijn weg als hun zorgen weg zijn zaterdag 3 juli 2021 Bij het overleg over de PFAS- verontreiniging in de Wester- schelde en het Kanaal Gent-Ter- neuzen is volgende week ook de Vlaamse Milieumaatschappij (VVM) aanwezig. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Met hun eerste single Come dancing trokken de jongens van MEN meteen landelijke aandacht; ze waren even te zien bij het tv-programma Jinek. Van daag verschijnt de tweede single van de Middelburgse band: Wai ting for the sun. MEN - gemiddelde leeftijd 12 jaar - heeft het nummer zelf geschreven in de laatste periode van de lockdown. Het vrolijke rocknummer vertolkt het verlangen naar een zon nige, zorgeloze zomer waarin 'alles weer mag'. In de videoclip speelt de band het nummer op het strand. GOES De bekende schrijfster Mensje van Keulen komt morgen naar boekwinkel De Koperen Tuin in Goes. Ze wordt geïnterviewd door Hein van Kemenade. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Vooraf re serveren bij de winkel is verplicht. In Koudekerke is in de nacht van donderdag op vrijdag een auto volledig uitgebrand. Rond 02.30 uur werd de autobrand ontdekt aan de Evert- senstraat. Op de oprit bij een woning stond het voertuig bij aankomst van de brandweer volle dig in brand. Deze schaalde dan ook op naar een middelbrand omdat het in eerste in stantie mogelijk om een elektrische of hybride auto ging. Ook stond de auto dicht bij de woning. Om 03.20 uur kon de brandweer het sein brandmeester geven. Het bleek om een benzi neauto te gaan. Hoe gaat 't f/ Ernst Jan Rozendaal Sophie Stockman Perkpolder - Anita Pijpelink, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26