meert aan om Zeeuwse politiek wil strengere straffen voor vervuiling De Ark van Noach voer gisterochtend door het Kanaal door Walcheren naar Vlissingen. De enige echte replica van 'de ark' - 70 meter lang en 13 meter hoog - meerde af aan de Eerste Binnenhaven. Daar is het verhalenschip vanaf volgende week zaterdag te bezichtigen. De afgelopen tien jaar heeft de ark in meer dan vijftig havens gelegen. „Nadat we het in 2010 hadden gekocht, hebben we het met mensen uit de theater- en Disneywereld omgebouwd tot een verhalenschip", vertelt televisie- en theatermaker Aad Peters. Met dieren? ,,Nee, maar wel met houtgesneden figuren en de boom des levens. In anderhalf, twee uur tijd loop je door de verhalen van Adam en Eva en Noach. Het is niet ingestoken op religie. Wat je met de verhalen doet, laten we aan jezelf over." - K-*'1 V v--_: In anderhalf, twee uur tijd loop je door de verhalen van Adam en Eva en Noach De Statencommissie ruimte debat teerde gisteren de hele ochtend over milieuzaken. Diverse partijen constateerden dat het aantal over tredingen in Zeeland is toegeno men. Ze twijfelen of bedrijven vol doende worden geprikkeld om hun leven te beteren. Boetes hebben te weinig effect. ,,Op een gegeven moment gaan bedrijven gewoon incalculeren dat ze gecontroleerd worden, dat er een dwangsom wordt opgelegd en so be it", stelde Eddy Heerschop (PvdA). ,,J e neemt het op in de begroting en je kan ondertussen verder gaan, maar daar is de Zeeuwse burger niet mee gebaat. Die is gebaat bij een schoon en veilig milieu." Hij haakte in op opmerkingen van GroenLinks, SGP en VVD. ,,Dwangsommen lossen niets op voor de veiligheid van medewer kers of voor de omgeving", zei Ha rold van de Velde (SGP). ,,We heb ben geen cijfers over de naleving van maatregelen, terwijl dat juist het enige zou moeten zijn waarop we moeten sturen." Hans van Gees- bergen (VVD) pleitte voor hogere boetes. ,,Van het overtreden van de milieuregels moet je geen econo misch voordeel hebben. Dat moet We moeten nu met de bedrijven zorgen dat de naleving beter wordt tot uiting komen in de hoogte van de dwangsommen." De meeste bedrijven zijn goed willend, merkte Vooijs op, 'maar een klein deel volgt de logica van criminele organisaties'. ,,Hoe groot is de pakkans? Wat levert het op? Is ons systeem van toezicht en hand having voldoende ingericht op het type bedrijven dat een andere lo gica volgt?" Diverse Statenleden verwezen naar het rapport Handhaven in het duister, dat deze week door de lan delijke Rekenkamer werd gepubli ceerd. Daarin wordt gesteld dat de aanpak van milieucriminaliteit en milieuovertredingen weinig effec tief is. Boetes maken weinig indruk, hercontroles wel. Zelden worden bedrijven stilgelegd. Dat het aantal overtredingen in Zeeland is toegenomen, zegt niks over de zwaarte, reageerde gedepu teerde Harry van der Maas (SGP, toezicht en handhaving milieu). Hij wees erop dat de milieudiensten RUD en DCMR al meer en strenger zijn gaan controleren. Deels ver klaart dat het hogere aantal overtre dingen. ,,We doen niet af en toe zo", zei hij, terwijl hij het gebaar maakte alsof er dingen door de vingers worden gezien. ,,Wij hebben heel erg een lik-op-stuk-beleid. Een be drijf vindt een dwangsom niet leuk. Dat is gewoon imagoschade." Op de vingers getikt Tegelijkertijd moest hij toegeven dat controles bij bedrijven die op de vingers zijn getikt te vaak uitwijzen dat hun gedrag niet is veranderd. ,,Men houdt oude processen in stand. Zit het voldoende in de ge nen om veilig te werken? We moe ten nu met de bedrijven zorgen dat de naleving beter wordt. Daar zie ik nog wel een grote opgave in Zee land."» ZEELAND 2 I zaterdag 3 juli 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Ark van Noach in Vlissingen - IB". - - - 1 yt - - - Aad Peters, televisie- en theatermaker Bedrijven hebben lak aan milieu Er moet veel harder worden op getreden tegen bedrijven die het milieu vervuilen. Boetes moeten hoger en er moet strenger wor den gecontroleerd. ,,We hebben het over grote risico's voor Zee land", zegt steunlid Eelko Vooijs van de Statenfractie van Groen Links. ,,Wat moet een bedrijf hier doen om zijn vergunning kwijt te raken?" Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Harry van der Maas, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25