hh m plus tv gids I MEDIA CULTUUR 19 In alle stilte begraven •P! Exact vijftig jaar geleden overleed Jim Morrison, zanger van The Doors. Wat weten we over zijn dood, over hoe het kwam dat hij toetrad tot de betreurde club van artiesten die op 27-jarige leeftijd het leven lieten? PARIJS ok in 1971 valt 3 juli op een zaterdag. Frankrijk is zoals gebruikelijk in juli in de ban van de Tour de France, waarin klassementsleider Eddy Merckx die dag in een plaatsje onder Calais geniet van de eer ste rustdag. Zo'n 250 kilometer zuidelijker speelt zich in alle vroegte een persoonlijk drama af dat wereldnieuws is, maar het die dag nog niet wordt. Zelfs George en Clara Morrison horen thuis in de Verenigde Staten niet wat er in Parijs is gebeurd met hun oudste kind. Wanneer de veelvuldig gedecoreerde militair George op vrijdag 2 juli een toespraak houdt bij de ontmanteling van het oorlogsschip waarop hij leidinggaf, heeft hij geen flauw idee van het noodlot dat zijn zoon de volgende avond zal treffen. Niet dat de band tussen James Douglas Morrison en zijn ouders zo hecht is. George, gesteld op mili taire discipline, heeft in tegenstelling tot zijn oud ste niets met poëzie en vindt The Doors niet om aan te horen. Wanneer hij in 1967 hun debuut album beluistert, adviseert hij zijn zoon in een brief een ander carrièrepad te kiezen wegens 'een compleet gebrek aan talent'. Die zoon is in 1971 inmiddels een veelbesproken rockster die iets te veel doet waar hij zin in heeft. Hij raakt in de VS tot afgrijzen van zijn ouders in opspraak met provocerende teksten en obsceen gedrag op het podium, waarvoor hij zelfs wordt opgepakt. In Parijs zoekt hij in het voorjaar van 1971 rust en inspiratie. Wanneer de zanger in maart landt in Parijs, ziet hij er slecht uit. Hij is flink aange komen, heeft een onverzorgde baard en kampt met verslavingen aan drugs en alcohol. Ook artis tiek zit Morrison in een slechte fase, er komt weinig tot niets uit zijn handen. In Parijs zoekt hij het gezelschap van zijn Ameri kaanse vriendin Pamela Courson, die hem aller minst vooruithelpt. Courson is zelf verslaafd aan heroïne en verkeert in een van drugs vergeven sociaal milieu. Na een kort verblijf in hotels huren ze een appartement in de wijk Le Marais. Ze wonen aan 17 Rue Beautreillis, drie hoog in een statig gebouw met typisch Franse balkonnetjes. Ze maken gretig gebruik van de restaurants en kunstenaarscafés in de wijk, maar trekken ook graag naar Saint-Germain-des-Prés, aan de overkant van de Seine. Daar eten en drinken ze geregeld met gelijkgestemde zielen. Morrison, die astma heeft, rekent alcohol en drugs nog steeds tot zijn beste vrienden. Wie zelf destructief leeft, kan wachten op de voltooiing van die vernietiging. Toch rekent begin juli niemand erop dat Morrison zo snel zal overlijden. Voortekenen Voortekenen zijn er wel op zijn laatste dag, vrijdag 2 juli. Zijn vriend Alain Ronay komt op bezoek en treft Morrison in een met luiken afgesloten donkere kamer achter een filmprojector. Hij is gedeprimeerd en hoest veel. Ronay, die pas lang na Morrisons dood zijn herinneringen publiceert, haalt hem over tot W Wanneer hij The Doors hoort, zegt Morrisons vader hem dat hij beter een andere carrière kan kiezen W Begin juli rekent niemand erop dat de zanger zo snel zal overlijden W Morrison neemt nog meer drugs en gaat in bad, het laatste dat hij zal doen een wandeling door de wijk en probeert zijn vriend op te vrolijken. In de Rue des Rosières koopt Morrison bij een oud juwelierszaakje een hangertje voor Pamela Courson, een davidster van rood glas. Fysiek is Morrison niet in orde. Hij krijgt een heftige hikaanval en haalt moeilijk adem. Ronay wil hem naar het ziekenhuis brengen, maar dat wuift hij weg. In plaats daarvan eten ze bij Ma Bourgogne aan de Place des Vosges. Morrison bestelt biefstuk, friet en wijn. Na de lunch bezoeken de twee een schoenmaker die voor Morrison een paar laarzen wijder maakt, maar daar nog niet mee klaar is. Op straat krijgt de zanger opnieuw een vreemde aanval - het lijkt op de hik - waarbij hij schokt en het kwijl uit zijn mond komt. Hij loopt naar huis, waar hij nog een paar houtblokken voor de open haard naar boven sjouwt. Boven aan de trap moet hij uitpuffen voordat hij de deur kan openen. Morrison brengt zijn laatste avond door met Courson. Eerst gaan ze naar de film Pursued van regisseur Raoul Walsh, daarna eten ze wat in een Chinees restaurant aan de Rue Saint-Antoine. Tegen enen zijn ze terug in het appartement, waar de rusteloze Jim na de biertjes van eerder op de avond whisky drinkt uit de fles. Courson verzorgt de heroïne die ermee gepaard gaat. Met de projector speelt Morrison wazige film pjes af van hun recente tripjes naar Spanje, Corsica en Marokko. Tot diep in de nacht draait Jim platen van The Doors, ook het toepasselijke lied The End. Wanneer zijn vriendin gaat slapen, blijft Morri son spoken. Hij vindt geen rust, neemt nog meer drugs en gaat in bad; het laatste dat hij ooit zal doen. Wanneer Courson rond zes uur in de och tend ontwaakt, treft ze Morrison levenloos in de badkuip. Alleen het water is nog warm. zaterdag 3 juli 2021 GO Media&Cultuu r Alexander van Eenennaam Op het lichaam van Jim Morrison is nooit autopsie gepleegd. Partner Pamela Courson en vriend Alain Ronay waren bang voor de gevolgen als drugsgebruik zou worden aangetoond. Mor risons lichaam werd verpakt in plastic en droogijs en lag nog drie dagen in de badkuip. Een arts stelde als doodsoorzaak een hartaanval vast. Courson en Ronay regelden in alle stilte dat Douglas James Morrison als dichter werd be graven op Père-Lachaise in Parijs. Zijn voornamen werden omgedraaid om herkenning te voorkomen. Zijn overlijden werd zelfs voor zijn ouders stilgehouden tot na de uit vaart, waar op woensdag 7 juli slechts vijf mensen bij waren. m Voor dit verhaal is geput uit buitenlandse publicaties, memoires en boeken over de dood van Jim Morrison.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19