Hee kom op, niet piekeren, doen! intermediair "M'n werk is te gek, maar of het nuttig is? Misschien moet ik er vrijwilligerswerk bij gaan doen.../' intermediair.nl/ ambitie voor jouw opties. 18 ECONOMIE DNB WAARSCHUWING Grote techbedrijven zoals Google, Apple en Amazon zijn steeds actiever in de financiële dienstverlening. Dat kan een bedreiging worden voor de Nederlandse financiële sector, waarschuwt De Nederlandsche Bank. De banken zelf worden niet zenuwachtig. Grip op je ambitie Kijk op Recent publiceerde De Nederlandsche Bank (DNB), de toezicht houder voor de finan ciële sector, een rap port over de toenemende invloed van Big Tech en de gevaren en kansen die dat oplevert voor de financiële instellingen in Neder land. 'Banken, let op uw saeck' is de korte samenvatting. Hoe de toekomst eruit kan zien leert China. Daar hebben tech bedrijven zoals Alipay en Tencent al grote delen van de financiële dienstverlening in handen. Ze ver zorgen betalingsverkeer, geven krediet en verkopen verzekeringen. Voor techbedrijven zijn vooral de data interessant. Alipay is on derdeel van webwinkel Alibaba. Via de webwinkel verzamelt het bedrijf al veel data van klanten, daar komen nog financiële data bij. Die stellen de bedrijven in staat nog gerichtere aanbiedingen te doen aan klanten, en nieuwe pro ducten te ontwikkelen. Meer en betere producten leiden weer tot meer klanten die op hun beurt meer data opleveren. Het verhaal gaat ook op voor de Amerikaanse concurrenten. Google wil in samenwerking met de Amerikaanse Citibank betaal rekeningen aanbieden aan parti culieren. Webwinkel Amazon ver strekt al kredieten aan bedrijven die actief zijn op hun platform. In Duitsland loopt dat via ING. In Italië werkt Google samen met Generali aan een proef om men sen met een rustige rijstijl te belo nen met een lagere premie voor hun autoverzekering. Het gevaar is dat banken hun hoofd in een strop steken. Door samen te werken met Big Tech creëren ze juist een concurrent. Waarom gaat een bank als ING in zee met Amazon in Duitsland? Simpel: ,,De potentiële klanten zitten op het platform van Ama zon. Door daar actief te worden kunnen we hen bereiken'', zegt Olivier Guillaumond, hoofd Inno vation Labs and Fintech bij ING. Het liefst ziet ING de klanten op het eigen platform, maar Big Tech heeft nu eenmaal een sterke posi tie op dit gebied. ,,We bekijken het geval voor geval. De ene keer werk je samen, de andere keer ben je concurrenten.'' In Duitsland gaat het nu om kredietverstrekking, maar koppel verkoop is ook een optie, bijvoor beeld een reisverzekering bij een geboekte vakantie. DNB waar schuwt voor die ontwikkeling. Big Tech krijgt op deze manier de beschikking over meer data, dus betere producten en meer klanten. Uiteindelijk kunnen ze zo de rol van de banken overnemen. Dataprivacy Guillaumond wijst erop dat Big Tech niet zomaar over de data van klanten kan beschikken. ,,Data mogen alleen gedeeld worden na toestemming van de klant. Die heeft vertrouwen in de bank en dat vertrouwen staat bij ons bo venaan. Dataprivacy is niet onder handelbaar.'' Big Tech groeit ook aan de ach terdeur. Financiële instellingen doen steeds meer in de cloud, en clouddiensten zijn grotendeels in handen van Amazon, Google en Microsoft. Zo worden de instel lingen ook afhankelijk van de techbedrijven, waarschuwt DNB. De Nederlandse banken zijn des ondanks heel relaxed. ,,Een situa tie als in China verwachten we hier niet'', zegt Edwin van Bom mel, verantwoordelijk voor de digitale strategie bij ABN Amro. ,,Daar liepen de banken ver achter W Financiële data stellen webwinkels in staat gerichtere aanbiedingen te doen als het gaat om gebruiksgemak en digitalisering. Hier zijn de banken veel verder.'' Nederland hoort zeker bij de kopgroep als het om digitalisering gaat. De meeste klanten bankieren via de app, die steeds meer kan. De kracht van Big Tech is juist de focus op gebruiksgemak voor de klant, maar op dat gebied valt in Nederland niet veel te halen. ,,We werken ook samen met techbedrijven'', zegt Van Bommel. ,,Met beeldbankieren bijvoor beeld.'' Ook bij de ontwikkeling van nieuwe producten en diensten wordt gekeken of samenwerking nuttig is. ,,Dat kan met een klein fintechbedrijf én met Big Tech.'' Van Bommel is niet bang dat techbedrijven de macht over nemen. Ook hij wijst op de strenge privacywetten die de data van klanten beschermen tegen ongewenst gebruik. ,,En ze zien dat bankieren best complex en duur is. Als ze willen bankieren moeten ze aan dezelfde strenge eisen voldoen en kapitaalbuffers aanhouden.'' Geld dat Big Tech liever besteedt aan uitbreiding van hun markt. zaterdag 3 juli 2021 Banken zijn niet bang voor de invloed van Big Tech Peet Vogels Amsterdam Techbedrijven nemen steeds meer betalingsverkeer voor hun rekening. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18