Ouderen terug in supermarkt, aandeel online daalt II UGOUD ECONOMIE 17 |E"DNING5 Online boodschappen bestellen zat al in de lift, maar door de corona- uitbraak steeg het marktaandeel van online supermarkten van 4,3 procent in maart 2020 naar 7,6 procent een jaar later. ,,Maar sinds april zien we een daling'', zegt GfK-onderzoeker Nor man Buysse. ,,Het marktaandeel van online is inmiddels 7 procent. Dat is een fors verschil in zo'n korte tijd.'' GfK keek voor een verklaring van de daling naar het klantprofiel. ,,De uit komst is helder: vooral de groep van 50 jaar en ouder keert terug naar de supermarkt.'' De marktonderzoeker vermoedt dat ouderen weer naar bui ten gaan omdat ze zijn gevaccineerd en het aantal besmettingen terug loopt. ,,Wij gaan ervan uit dat per soonlijke veiligheid de motivatie was van ouderen om tijdens de crisis boodschappen online te doen. Nu ko men ze weer terug'', aldus Buysse. „Jongeren en gezinnen blijven wel online bestellen, zij zijn gewend ge raakt aan het gemak en de tijdwinst.'' Albert Heijn herkent de uitkomsten van het onderzoek. Vorig jaar moest de grootste supermarktketen van Neder land geregeld nee verkopen aan nieuwe klanten. Ook was het lastig tijdslots voor bezorgtijden te reserve ren. Daar heeft AH nu geen last meer van. ,,Dat komt ook doordat we door uitbreiding van onze capaciteit al vol doende mogelijkheden hadden om online boodschappen te bestellen'', vertelt een woordvoerder. ,,De grote piek ligt achter ons, maar we krijgen nog steeds elke week nieuwe klanten.'' Ook bij andere supermarkten mer ken ze dat de grote druk op de bezorg diensten minder wordt. Michiel Mul ler, mede-eigenaar van onlinesuper- markt Picnic, verwacht dat de toeloop minder massaal wordt, maar geeft meteen aan dat zijn bedrijf nog steeds behoorlijk lange wachtlijsten heeft. in Groningen, hun lobby was aanvankelijk ook veel minder vo caal. Als het gasveld onder Zuid Holland had gelegen, was er on getwijfeld véél sneller actie on dernomen vanuit Den Haag.'' ,,Dat is een puur politiek verhaal. PvdA en VVD spraken in de na sleep van de financiële crisis tientallen miljarden aan bezuini gingen af, de gaskraan ook nog dichtdraaien zou vrijwel zeker het einde van Rutte II hebben be tekend. Toenmalig minister Henk Kamp (Economische Za ken) besefte dat en koos voor dé beproefde Haagse tactiek: uitstel. Terwijl de oorzaak al lang duide lijk was, kondigde hij een nieuwe serie onderzoeken naar de bevin gen aan." ,,In feite maakte hij een klinische rekensom. De economie draaide weer goed, het Groninger gasveld raakte leeg en de maatschappe lijke onrust was groot. Financieel hoefde het kabinet bijna geen veer te laten.'' ,,Mijn boek trekt het gordijn weg en laat zien dat het leed van de Groningers weliswaar een factor is, maar dat wat aan de andere kant op de weegschaal ligt - de geopolitieke belangen, het geld - vele malen zwaarder weegt." ,,Niet als het modern sprookje dat het tientallen jaren leek. Voor het gras moest alles wijken, ook de Groningers. Het verhaal is overigens niet af: duizenden Gro ningers wachten nog op compen satie voor de schade aan hun wo ning. De ruzie tussen bewoners en de NAM over compensatie is ondertussen verworden tot een gevecht tussen de staat en Shell over wie betaalt voor de beëindi ging van de gaswinning. Decen nia lang waren dat twee handen op één buik, maar nu is Shell er helemaal klaar mee." daarbij nadrukkelijk oog voor het vrouwelijk schoon boven de grond, met de nodige gestrande huwelijken tot gevolg. ,,Het is grotendeels aan één man, Esso-ingenieur Douglas Stewart, te danken. Hij werd in 1960 door de Esso-top naar Holland ge stuurd na geruchten over een grote gasvondst in Groningen. Stewart had in Texas gezien hoe lucratief de gasverkoop aan con sumenten is. Shell, dat samen met Esso het recht bezat om in Nederland naar olie en gas te zoeken, zag gas als bijvangst van olie en wilde het snel verkopen. Stewart wist Shell ervan te over tuigen dat huis aan huis gas leve ren profijtelijker was.'' ,,Nederland heeft de door de staat gedomineerde gasmarkt in Eu ropa uitgevonden. Rusland heeft dat kapitalistische marktmodel gekopieerd. Tot eind jaren 70 ex porteerden Nederland en de Sov jet-Unie ongeveer evenveel gas naar West-Europa." ,,Nederland hoopte als rotonde voor Russisch gas te fungeren dat via de Nord Stream-pijpleidin- ,,In mijn jeugd waren er nog geen aardbevingen, die werden pas vanaf de jaren 90 frequenter. Gaswinning is in vergelijking met steenkool bovendien minder vervuilend. Zodra de buizen in de grond zitten, merk je er wei nig meer van." ,,De hoop was dat de gaswinning extra banen en goedkoop gas voor de eigen inwoners zou ople veren, net zoals Limburgers pro fiteerden van goedkope kolen uit de mijnen. Het kabinet stak daar echter een stokje voor.'' ,,Met de gasbaten is de welvaarts staat vanaf de jaren 60 verder op getuigd en zijn allerlei infra structurele projecten voltooid. Daar hebben de Groningers mede van geprofiteerd. Tegelijk leverde het gas niet de beoogde extra banen op, Shell stuurde vooral werknemers vanuit de Randstad naar het Noorden. Gas unie weigerde aanvankelijk zelfs zijn hoofdkantoor in Groningen te zetten. De bevolkingskrimp in Noordoost-Groningen is ook ge woon doorgegaan.'' ,,Er wonen maar weinig mensen gen naar het Westen zou worden vervoerd. Het leidde tot talloze bezoeken van ministers en Gas unie-topmensen aan het Krem lin en Gazprom. Toen Poetin steeds autocratischer ging rege ren, kwamen de betrekkingen onder druk, al helemaal na de Russische annexatie van de Krim Rusland heeft de staatgedomineerde gasmarkt van Nederland gekopieerd en de ramp met MH17. Toch ble ven de banden, zij het functio neel. De gasrotonde moest er ko men, ondanks verzet van de VS en de Europese Commissie. Zo belangrijk was het gas." jtS^VET BOERSEMA zaterdag 3 juli 2021 De enorme opmars van online boodschappen doen is gestuit. Sinds april daalt het marktaandeel van online supermarkten weer, ziet marktonderzoeker GfK. De reden: ouderen doen weer 'echt' bood schappen. Sanne Schelfaut Amstelveen K Sinds april is het marktaandeel online van 7,6 naar 7 procent gegaan. ,,Een forse daling.'' Gronings Goud plaatst de gaswinning in internationaal perspectief. foto ambo/anthos Zelfs toen het kabinet de aard bevingen eindelijk serieus nam, ging de gaswinning niet om laag. Kamps opvolger Eric Wiebes besloot in 2018 de gaskraan wél dicht te draaien. Een histo risch besluit? Welk gevoel hou je aan het schrijven van dit boek over? Hoe zullen latere generaties te rugkijken op de gaswinning? Gasleidingen worden aangelegd in de jaren 60. Boersema schrijft onder meer over de 'gaskara- vaan' van buitenlandse bouwlieden, die door het land trok. fotos hollandse hoogte/anp Dat we onze acht miljoen hui zen met aardgas verwarmen, lijkt de normaalste zaak van de wereld. Dat is het geenszins. Nu is Rusland de gasmacht in Europa, dankzij Groningen was Nederland dat eerst. Als het Groninger veld leger raakt, proberen kabinetten en Gasunie enthousiast in het ge vlij van Rusland te komen. ning in je eigen provincie? Het anti-Randstadsentiment heerste begin jaren 60 al, schrijf je. Groningers vroegen zich af of zij zouden profiteren van het nieuwe gas. Is Groningen inderdaad een wingewest gebleken? Waarom duurde het zo lang voordat de Groningers hun zaak op de kaart kregen? -Wendelmoet Boersema, journalist Waarom wist je zelf aanvanke lijk zo weinig van de gaswin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17