huis IRENE VAN DEN BERG 16 ECONOMIE 1^ GASWINNINGBOEK Natuurlijk moeten kersverse papa's ook een paar weken vrij hebben na de geboorte van hun kind. Omdat het voor een pasgeboren baby belangrijk is zich te hechten aan beide ouders. Om dat het verzorgen van een pasgebo rene een 24-uurstaak is, die niet au tomatisch bij de vrouw terecht moet komen. En omdat de geboorte van een kind je leven op zijn kop zet, voor mannen net zo goed. Toch gaan veel Nederlandse vaders weer razendsnel aan het werk na de ge boorte van hun kind, bleek deze week uit onderzoek in opdracht van Women Inc. Tot voor kort leefde Nederland nog in de jaren 50 qua vaderschaps verlof. Tot 2019 hadden Neder landse mannen slechts twee dagen verlof als ze vader werden, eentje konden ze gebruiken om bij de be valling te zijn, een om de baby aan te geven bij de gemeente. Daarna kregen ze een schamele vijf dagen. Pas sinds 1 juli 2020 mogen vaders zes weken met kraamverlof bij de komst van een kindje. Daar zit wel een grote maar aan, want de laatste vijf weken krijgen ze slechts 70 pro cent van hun loon doorbetaald. Hierdoor neemt de helft van de kersverse vaders geen extra ou derschapsverlof op. Terwijl negen op de tien dat wel zouden doen wanneer ze 100 procent doorbe taald zouden krijgen, blijkt uit de enquête van Women Inc., een orga nisatie die zich inzet voor vrouwen emancipatie. Vooral vaders met een lager inkomen gaan nu sneller dan hen lief is aan het werk, omdat ze zich die 30 procent inkomensver lies niet kunnen permitteren. Die vijf weken extra verlof zijn bedoeld om de band tussen vader en kind te versterken, en te stimu leren dat zorgtaken eerlijker wor den verdeeld tussen mannen en vrouwen. Maar blijkbaar vindt de politiek dat alleen belangrijk voor gezinnen met een goedgevulde spaarrekening. De overheid wil graag dat werk gevers de 70 procent - die uit de UWV-pot wordt betaald - aanvul len tot 100. Maar ook werkgevers hebben een geëmancipeerde schop onder hun kont nodig. Minder dan de helft vult het loon aan. Dat vin den ze de verantwoordelijkheid van de overheid. En een derde van de werkgevers staat zelfs ronduit negatief tegenover het langere part nerverlof. Waardoor mannen zich bezwaard voelen het op te nemen, en hun partners er in de kraamtijd grotendeels alleen voor staan. Nederlandse moeders leveren na het krijgen van een kind een fors deel van hun inkomen in, bleek onlangs uit onderzoek van het Cen traal Planbureau. Tot zeven jaar na Vooral vaders met een lager inkomen gaan nu sneller dan hen lief is aan het werk de geboorte verdienen zij 46 pro cent minder dan seksegenoten zonder kinderen, terwijl het inko men bij mannen gelijk blijft. In het onderzoek van Women Inc. gaven werkgevers toe dat de doorgroei mogelijkheden van vrouwen vaker stilliggen na hun zwangerschaps verlof. Wie het belangrijk vindt dat mannen en vrouwen gelijke kansen krijgen op de werkvloer moet va ders stimuleren van begin af aan meer betrokken te zijn bij de zorg voor hun kinderen. Dat vrouwen volledig doorbetaald krijgen voor de verzorging van hun pasgeboren baby, en mannen slechts 70 pro cent, is daarbij een drempel die ongelijkheid in de hand werkt. ASMI ASML AkzoNobel Het Groningse gas bracht ons land welvaart, invloed op het wereldtoneel en een innige band met Rusland, beschrijft journalist Wendelmoet Boersema in het boek Gronings Goud. Groningen Aanvankelijk wilde journalist Wendel- moet Boersema (49), opgegroeid in de stad Groningen, een boek over de gaswinning schrijven dat vooral om het door de aardbevin gen veroorzaakte leed draaide. ,,Hoe kan het dat mijn geboorte provincie ineens zo in het nieuws was, waarom kende ik de risico's van de gaswinning niet?'' Later besloot ze de in 1959 ont dekte Groningse gasbel in een bre dere, internationale context te plaatsen. ,,Veel mensen weten niet dat het gas Nederland zeer in vloedrijk maakte in Europa. Gas is immers geld en geld is macht.'' Met name de rol van Rusland als concurrerende gasnatie kreeg meer soortelijk gewicht. De bre dere focus past bij Boersema, die slavische talen studeerde en voor Trouw correspondent in Moskou was. Tegelijk blijven Groningers en hun getroffen huizen centraal staan. Boersema lardeert haar re laas met anekdotes en aardige de tails, zoals over 'de gaskaravaan' van buitenlandse bouwlieden die begin jaren 60 duizenden kilome ters aan gasleidingen onder de Hollandse klei trok. Zij hielden ▼j ^0 @ivandenberg kersverse vaders Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 3 juli 2021 De toeleveran cier voor de chipindustrie liet weten meer orders te heb ben ontvangen dan verwacht. De fabrikant van chipmachines profiteerde van het positieve sentiment rond de sector. m Het chemie bedrijf was een van de grootste verlie zers in de AEX. Het aandeel van het biotech- bedrijf daalt al geruime tijd. a> E o 'Voor het gas moest alles wijken, ook de Groningers' David Bremmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16