II NIEUWS 15 zaterdag 3 juli 2021 Kinderen en twee paters op St. Michael's Indian Residential School in Duck Lake, in Saskatchewan. foto epa A Boven: Een meisjesklas, onder foto's uit het begin van de 20ste eeuw toen de 'culturele genocide' in volle gang was. foto Vancouver archives en epa eigen kerkhof voor de leerlingen. Het gebeurde ook dat schoolhoof den kinderen die ziek waren op de trein naar huis zetten zodat hun naam niet verbonden was aan de sterfgevallen." Meerdere generaties Canadese inheemsen worstelen nog altijd met hun ervaringen, zei Cadmus Delorme: ,,Maar we vragen geen Het onderliggende idee was de kinderen uit hun gemeenschap te halen -Vincent Veerbeek, amerikanist en historicus medelijden, we vragen begrip. We hebben tijd nodig te helen en het land moet daarbij naast ons staan. Onwetendheid en onopzettelijk racisme mogen niet in weg staan hoe hier is omgegaan met in heemse volken.'' Katholieke kerk zwijgt Vooral de opstelling van de katho lieke kerk doet pijn. Vanuit het Vaticaan zijn er nog geen geen ex cuses gekomen en ook het open stellen van archieven is problema tisch. Deze week werd bekend dat paus Franciscus dit jaar alsnog een inheemse delegatie zal ontvangen. Kerkhistoricus Peter Nissen ver wacht dan een gebaar van Rome. „Tenminste het uitspreken van spijt dat de katholieke kerk heeft meegewerkt aan het beroven van mensen van hun oorspronkelijke culturele tradities. Dat is niet nieuw, dat is in het jaar 2000 al ge daan door paus Johannes Paulus II. Tijdens een dienst in Rome is door hem spijt uitgesproken over een aantal verkeerde dingen die in de loop van de geschiedenis in naam van de kerk zijn gedaan. Een daar van was het gebrek aan respect voor inheemse culturen in de tijd van de missie.'' Ingewikkelder is dat niemand kan zeggen waardoor de inheemse kinderen in Canada om het leven zijn gekomen. Nissen: ,,Het is heel belangrijk dat precies wordt uitge zocht waar het mis is gegaan. Of er sprake was van ondervoeding of slechte hygiënische omstandighe den die tot zieken hebben kunnen lijden en noem maar op. Als con gregaties daarvoor verantwoorde lijk zijn moet dat gezegd worden. Probleem is dat het om verschil lende instituties binnen de katho lieke kerk gaat, die allemaal ook een zekere autonomie hebben. Daarbij zijn er ook kloosterordes verdwenen. Dat bemoeilijkt het uitzoeken van de verantwoorde lijkheden.'' Nissen wil dat de paus de con gregaties vraagt mee te werken aan het lopende onderzoek. ,,Het eerste gebaar is alle archieven openstellen voor onderzoek en niet krampachtig daarmee om gaan. Het eerste wat moet gebeu ren is waarheidsvinding. Ik ben blij om te horen dat de paters van de eerste school, de Oblaten van Maria, hebben besloten mee te werken. De Canadese overheid heeft al excuses aangeboden. De assimilatie was overheidsbeleid maar de katholieke scholen heb ben er wel aan meegewerkt en dat geeft dan ook een morele verant woordelijkheid.'' Boven en onder: mensen komen bijeen naast de vroegere Mari- val Indian Residential School in Saskatchewan, waar meer dan 750 anonieme graven zijn aangetroffen. fotos afp den stelde dat er sprake was ge weest van 'culturele genocide'. Goede scholen waren er ook, maar een uitzondering, aldus de Cana dese onderzoekscommissie. Amerikanist en historicus Vin cent Veerbeek specialiseerde zich in inheemse gemeenschappen in de Verenigde Staten. De nieuw bakken docent aan de universiteit van Helsinki bestudeerde de cul tuur van de Cherokee in de Ver enigde Staten. Parallellen met de Canadese situatie zijn er zeker, zegt hij. ,,Dit speelt vanaf het einde van de 19de eeuw. Het on derliggende idee was de kinderen uit hun eigen gemeenschap te ha len. In plaats van dat ze les kregen van hun familie en leerden over hun eigen cultuur gingen ze vanaf jonge leeftijd naar scholen waar ze Engels leerden en de standaard vakken kregen.'' In de praktijk kende Canada een wreed systeem waarbij kinderen van 3 jaar al van huis werden ge haald en gedwongen op internaten moesten verblijven. Contact met de ouders werd vrijwel verbroken. Als kinderen overleden wisten de ouders dat vaak niet. Zowel in de Verenigde Staten als in Canada daagde in de vorige eeuw het besef dat volledige assi milatie via kostscholen niet moge lijk was. Veerbeek: ,,De scholen kregen minder geld maar bleven wel functioneren. De omstandig heden werden slechter. Er was minder eten, kinderen werden be vattelijker voor ziektes en geweld was aanwezig. Er waren ook scho len waar kinderen gedwongen buiten sliepen terwijl het klimaat daar helemaal niet geschikt voor was. Veel scholen hadden een GO van Canada nu zichtbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15