4 dagen Duitse Rijn Warmtecamera als wapen 14 CANADA KINDERGRAVEN Bij nog eens vier voormalige katholieke internaten in Canada zijn onderzoeken aangekondigd naar ongemarkeerde graven van inheemse kinderen. Wie dacht dat Canada met het erkennen van de misstanden in 2015 in het reine is gekomen met het verleden, komt bedrogen uit. Ferry de Goeijen Vriezenveen Het is ergernis nummer 1, niet op geruimde hondenpoep, zegt burge meester Hans Broekhuizen (CDA) van de fusiegemeente Twenterand. Dus worden alle middelen ingezet. De eerste boetes zijn volgens de burgemeester al uitgeschreven. En er gaan er, zonder twijfel, nog veel meer volgen. Rond hotspots wordt namelijk intensiever gecontroleerd door de handhavers. „Deze camera is er gekomen op initiatief van de boa's'', zegt de bur gemeester. Tot voor kort kon er al leen beboet worden bij een heter daadje: handhavers moesten prak tisch naast de poepende hond staan om een boete uit te schrijven. Dat hoeft nu niet meer. Broekhuizen beschrijft hoe het er voorheen aan toeging, en hoe men sen nu worden betrapt: „Je moet je voorstellen dat je ergens loopt met je hond, die dan gaat poepen. Een handhaver die de straat in komt lo pen, kan van 100 meter afstand niet zien wat er precies gebeurt. Met 'hij was gewoon aan het snuffelen', kwamen mensen dan weg. Want dan is het geen heterdaadje. Maar met een warmtebeeldcamera is het voortaan wel een heterdaadje.'' Datzelfde is het geval als een hond gepoept heeft, kort voordat een boa de straat in komt lopen: de nog warme drol is goed te zien op de camera. De boete voor het niet opruimen van hondenpoep is 140 euro. Hondenspeelveld Waar de handhavingscapaciteit de afgelopen tijd, in opdracht van de gemeente, is opgeslokt rond de na leving van coronaregels, komt er nu meer tijd vrij om grote ergernissen aan te pakken. Volgens Broekhui zen wordt er met name intensief gecontroleerd op plekken waar veel klachten over hondenpoep zijn. Die zijn geïnventariseerd middels een peiling onder 1025 inwoners. De schok is bij elke ontdekking groot. Oude wonden worden opengereten bij oud-leerlingen en bij nabestaanden van de kin deren van inheemse stammen, de zogeheten First Nations. Dat leidt tot heftige reacties. Verschillende katholieke kerken zijn de afgelo pen dagen door onbekenden in brand gestoken. Hoewel de misstanden op de Canadese kostscholen in 2015 werden erkend door een Natio nale Waarheids- en Verzoenings commissie en er toen ook 94 ac tiepunten werden beloofd, blijft de pijn er niet minder om. In Winnipeg werden donderdag beelden omvergetrokken van ko ningin Victoria en van koningin Elizabeth II, terwijl demonstran ten scandeerden 'niet trots op ge nocide'. Premier Justin Trudeau riep zijn landgenoten deze week op dit alles samen te verwerken. Canada Day werd om die reden ingetogen gevierd, aldus de pre mier. Want er zal nog veel meer leed aan de oppervlakte komen over de 'residential schools'. Tus sen 1883 en 1997 kregen rond 150.000 inheemse kinderen daar les. In totaal waren er 139 van dat soort instellingen, de meeste ge rund door katholieke instanties. Veel leerlingen hielden daar slechte herinneringen aan over. In het kader van de toegezegde verzoening is inmiddels met 28.000 betrokkenen een finan ciële regeling getroffen. Daarvoor werd al twee miljard euro uitge trokken. Het doorzoeken van de grond rond de soms al afgebroken of omgebouwde kostscholen moest worden uitgesteld van wege corona, maar is nu in volle gang. Dat onderzoek wordt gefi nancierd door de Canadese over heid. 'Geen massagraven' ,,We wisten altijd dat er graven waren. Maar dit doet veel pijn'', zegt chief Cadmus Delorme die de inheemse volken Cree, Saul- teaux en Métis vertegenwoordigt in een video. Hij benadrukt - een vaak gehoord misverstand - dat er geen bewijs is dat er op grote schaal inheemse kinderen zou den zijn vermoord. ,,Er zijn geen massagraven zijn gevonden, wel ongemarkeerde graven.'' Veel grafstenen blijken in de ja ren zestig te zijn geruimd door toenmalige katholieke schoolbe stuurders en congregaties die lie ver niet wilden worden herin- nerd aan het pijnlijke verleden. Zo ook bij de Marieval Indian Re sidential School, waar 751 graven na onderzoek werden ontdekt. Hopen dat de herinnering weg zakt, het toenmalige Canadese Departement van Indiaanse Za ken deed in de jaren 40 niet an ders: 200.000 dossiers die te ma ken hadden met de gedwongen assimilatie werden vernietigd. Wat er in Canada met in heemse kinderen gebeurde paste in de opzet van toenmalige witte regeringen om kinderen van de inheemse bevolking gedwongen te laten assimileren. Het moesten witte Canadeesjes worden mid dels strenge religieuze scholen waar de kinderen niet hun eigen taal mochten spreken en soms met harde hand cultureel werden heropgevoed. Seksueel misbruik kwam regelmatig voor, ook wer den kinderen vaak als goedkope arbeidskrachten ingezet. Het sterftecijfer op die scholen was hoog. Op de allerslechtste kon tussen 30 en 60 procent van de leerlingen overlijden. De meesten door ondervoeding en ziekte, zoals tyfus. Sommigen sloegen de hand aan zichzelf. Het werd allemaal gedocumenteerd door de Waarheids- en Verzoe ningscommissie die zes jaar gele- www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg 4 dagen Brabant 3 dgn Zeeland diner Nu maar: zaterdag 3 juli 2021 Heterdaadje: verse drol op 100 meter Donkerste kant De boa's in de gemeente Twen- terand zijn tot de tanden toe be wapend in de strijd tegen hon denpoep. Sinds kort vinden ze de verse uitwerpselen (en de hondenbaasjes die in overtre ding zijn) met behulp van een warmtecamera. Bob van Huët Rotterdam/Ottawa Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Hondenuitlaatplaats in Vriezenveen. foto annina romita Bosrijke omgeving aan de voet van het Zevengebergte. Nabij Keulen en Bonn! 3* Hotel Am Markt, Bad Honnef am Rhein (8,0) 7 O 3 nachten inclusief uitgebreid ontbijtbuffet Inclusief toeristenbelasting, gratis wifi en parkeren Gratis annuleren tot 2 dagen voor aankomst 3* Hotel Vincents, Etten-Leur (8,0) 3* City Hotel Terneuzen (7,7) 3 nachten incl. ontbijt en gratis wifi 2 nachten incl. ontbijt en gratis wifi In het sfeervolle centrum Tip! Fietsroute Van Gogh lx diner (hoofdgerecht) Incl. wellness zusterhotel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14