VS schort uitvoering federale doodstraf op ONDERNEMERS GEZOCHT NIEUWS 13 www.kippie.nl/franchise De formatie is weer een tikkeltje ingewikkelder geworden. De helft van de partijen wil afspraken maken over excuses voor het slavernijverleden. De andere helft niet. VkippieP80 D66-leider Sigrid Kaag onder streepte het nog maar eens bij de herdenking van de afschaffing van de slavernij: Nederland moet excuses maken en Keti Koti moet een nationale feestdag worden. Daarmee herhaalde ze wat ze be gin dit jaar in de ministerraad zei. Toen bleek al dat de huidige vier regeringspartijen er diep verdeeld over zijn. Omdat duidelijk was dat Am sterdam excuses zou gaan aanbie den, werd in februari in het kabi net besproken of de landelijke overheid dat ook moest doen. D66 en ChristenUnie waren voor, maar legden het af tegen VVD en CDA. Premier Rutte zei dat hij bang was dat excuses de tegen stellingen in de samenleving al leen maar zouden vergroten. Tussen de partijen botsen twee visies. Alle partijen verafschuwen wat er in het verleden is gebeurd. Maar D66 en ChristenUnie (ge steund door linkse oppositiepar tijen als PvdA en GroenLinks) ge loven dat excuses en het uitroe pen van Keti Koti tot nationale feestdag onderling begrip kwe ken. Volgens Kaag 'zien we de ge volgen van ons slavernijverleden in hedendaags racisme'. Andere partijen zien dat anders. Volgens hen bestrijd je discrimi natie en racisme niet door je te focussen op het slavernijverle den. Zij zien slavernij als een zwarte bladzijde uit het verleden en zijn bang dat excuses de he dendaagse samenleving opdelen in slachtoffers en daders op basis van huidskleur. Rutte bena drukte in februari nog dat 'het gros van de Nederlanders destijds helemaal niets te zeggen had'. En CDA-leider Wopke Hoekstra noemde excuses 'obligaat'. ,,Dit is 150 jaar geleden beëindigd.'' Wel riep hij op tot dialoog. Schoolprogramma's Het kabinet heeft eerder wel spijt betuigd namens de overheid. Er kwam een jaarlijks bedrag voor de herdenking van de slavernij. En in schoolprogramma's is meer aandacht gekomen voor ons sla vernijverleden. Uit een onder zoek van het Historisch Nieuws blad vorig jaar bleek dat in schoolboeken nu zelfs twee keer zo veel aandacht is voor de slaver nij dan voor de Holocaust. Donderdag herhaalde de VVD nog maar eens dat ze bang is dat excuses ertoe leiden dat mensen in de samenleving verder tegen elkaar worden opgezet. Deze week nog bleek uit onderzoek van EenVandaag dat twee derde van de Nederlanders vindt dat zij niet verantwoordelijk kunnen worden gehouden voor iets waar zij part noch deel aan hadden. De voorstanders van excuses zijn ook in de Tweede Kamer niet in de meerderheid. De enige ma nier voor hen om iets te forceren, is de formatie. D66 en VVD moe ten de vastgelopen formatie vlot trekken deze zomer, maar den ken over dit onderwerp nog net zo verschillend als in februari. Al wil dat niet zeggen dat er niets gebeurt. Bijvoorbeeld over Keti Koti zegt de VVD dat het niet noodzakelijk is dat dan 'ie- W De VVD vreest dat mensen door excuses tegen elkaar worden opgezet dereen' vrij is. Nu al geven bedrij ven werknemers de mogelijkheid om een feestdag in te wisselen voor een andere dag naar keuze, bijvoorbeeld het Suikerfeest of Keti Koti. Over zo'n meer prag matische, landelijke regeling zijn makkelijk afspraken te maken. En voor officiële excuses van de regering voor de oorlog in Indo nesië was tot voor kort ook geen meerderheid. Maar vorig jaar deed de koning dat alsnog. En ook over excuses voor de bijdrage van de Nederlandse overheid aan de Jodenvervolging is lang gesteg geld. Uiteindelijk kwamen die er in 2020 alsnog. Al gaat de vergelij king niet helemaal op volgens Rutte, die in februari nog zei dat '75 jaar geleden toch minder lang geleden is dan de slavernij'. ,,Het ministerie van Justitie moet ervoor zorgen dat iedereen in het federale strafrechtsysteem niet al leen de rechten krijgt die de consti tutie en de wetten van de Ver enigde Staten waarborgen, maar ook eerlijk en humaan behandeld wordt'', zegt Garland. ,,Die ver plichting weegt extra zwaar in uit zonderlijk belangrijke zaken.'' De minister zei vorige maand al dat hij bezig was de procedures op zijn departement met betrekking tot de doodstraf onder de loep te nemen. In februari verklaarde hij in de hoorzitting voor zijn benoeming tegen de Senaat dat hij zorgen had om onschuldige mensen die geëxe cuteerd zouden worden en over de impact die de doodstraf heeft op zwarte Amerikanen. De doodstraf op federaal niveau werd lange tijd niet uitgevoerd, on der meer vanwege rechtszaken over het toedienen van dodelijke injec ties. Sinds vorig jaar is daar weer mee begonnen onder toenmalig president Donald Trump. Tussen juli 2020 en januari 2021 zijn dertien mensen ter dood gebracht. Huidig president Joe Biden is te genstander van de doodstraf. Tij dens de verkiezingscampagne be loofde hij wetgeving te zullen steu nen die een eind maakt aan de doodstraf. Het besluit van Garland betekent niet dat er geen executies meer plaatsvinden in de VS, want het strafrecht binnen sommige sta ten laat dat nog wel toe. VOOR NIEUWE KIPPIE-VESTIGINGEN Heb je interesse? Dan nodig ik je van harte uit op ons kantoor! zaterdag 3 juli 2021 Excuses slavernij verdelen politiek Hans van Soest Den Haag De Amerikaanse minister van Justitie Merrick Garland heeft alle federale executies opge schort en het ministerie de op dracht gegeven om de uitvoe ring van de doodstraf tegen het licht te houden. Dat heeft hij in een verklaring laten weten. ANP Washington Koning Willem-Alexander bood vorig jaar namens Nederland excuses aan voor het Nederlandse geweld in Indonesië, Rutte deed dat, ook in 2020, voor de bijdrage van ons land aan de Jodenvervol ging. Aan deze beide momenten ging een lange periode van discussie vooraf. fotos brunopress en anp "Wij zijn een franchise-organisatie met meer dan 55 winkels door heel Nederland. In onze winkels worden de kipproducten iedere dag vers gegrild en klaargemaakt. Waarden als kwaliteit en variatie staan centraal. Daarnaast speelt de Kippie- formule in op de gemakstrend. Het brede assortiment bestaat uit maaltijden, grillproducten en belegde broodjes. Om direct op te eten of om thuis op te warmen. Alles is vers, gemakkelijk en gezond." Vanwege de groei zijn wij op zoek naar ondernemers met een persoonlijke en betrokken instelling. Wij stellen onze jarenlange expertise ter beschikking en zullen de franchisenemer op elk vlak (blijvend) ondersteunen. Bij Kippie bestaat er geen typeprofiel waaraan een franchisenemer moet voldoen. Je moet niet bang zijn om zelfde handen uit de mouwen te steken." TEUSVLOT ACQUISITIE EN EXPANSIE BIJ KIPPIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13