II Terneuzen: 'Lever straffeloos wapens in' Samenwerking tussen Hulst Cultureel en Den Dullaert 7 OOIEVAARS NEST OP DAK FAMILIE FLIKWEERT Gemeente haalt zerken weg van graven in Hulst en Graauw Ook als het niet sneeuwt, ziet het dak van huize Flikweert in Sluis er soms behoorlijk wit uit. „Want ze poepen alles onder'', zegt bewoonster Lia. Maar om nou te zeggen dat ze last heeft van het ooievaarsgezin? Nee. ,,Het is bijzonder en we genieten ervan.'' De woning vlakbij de Damse Vaart is een soort toeristische at tractie geworden. „Mensen die voorbij lopen staan vaak even stil en ma ken veel foto's van het nest.'' Lia Flikweert is het inmiddels wel gewend. Het ooievaarsecht paar zit er nu al twee jaar. ,,Het be gon allemaal met een nest waar we vanuit huis zo tegenaan keken en alles konden volgen. Het was prachtig om te zien. Door een storm brak die boom af en werd een paal neergezet waar de ooi evaars een nieuw nest konden bouwen. Maar die vogels zagen die plek helemaal niet zitten en wil den liever een schoorsteen. Ze probeerden het eerst een paar keer bij de buren, maar die haalden het nest telkens weg. Vervolgens heb ik het na overleg met mijn man 'bij ons laten gebeuren'.'' Grote boog Ze vertelt bevlogen over het ge drag van de ooievaars. ,,Het zijn net vliegtuigen. Gaan vanuit de lucht niet rechtstreeks naar het nest, maar maken altijd een grote boog voordat ze landen. Vorig jaar werden er twee jongen geboren en dit jaar kwamen er drie nieuwe bij. Als één van de ouders het nest ver laat, blijft de andere altijd achter om te waken. Je kunt zien hoe de kleintjes gevoed worden, hoe ze groter worden en leren vliegen. Het is een schitterend schouw spel.'' Nadelen Ja, er zijn ook wel nadelen, bekent Lia Flikweert. „Overal liggen tak jes die ze hebben laten vallen en ze poepen alles onder. Om die reden hebben we een kap laten plaatsen op de airco die aan de buitenmuur hangt. Je moet die poep ook zeker niet op je auto laten liggen. Dat is Als één van de ouders het nest verlaat, blijft de andere altijd achter om te waken slecht voor de lak. Maar een ooi evaar bevuilt zijn eigen nest nou eenmaal niet, dus hoort dit erbij. Het is de natuur die het doet.'' Ooievaarsdorp Anders dan twee jaar jaar terug moet Flikweert haar huis uit om naar de ooievaars te kijken. Iets wat ze graag doet en blijft doen. De ooievaars zitten op een veilige plek en de schoorsteen wordt niet gebruikt. ,,We denken dat de vo gels vanuit Knokke, waar veel ooi evaars zaten, deze kant op zijn ge trokken, want je ziet er hier in Sluis wel meer rondvliegen. Soms wel zeven tegelijk. Wie weet wordt Sluis ooit nog wel een ooi evaarsdorp. Ooievaars zijn bijzon dere en prachtige vogels, waar wij vooral van genieten. En als je de vele voorbijgangers ziet stoppen, zijn wij niet de enigen.'' Guido van der Heijden Terneuzen CDA-fractievoorzitter Jos van Gin- neken vroeg begin vorige maand het Terneuzense college van burge meester en wethouders of Terneu- zen niet ook mee moest doen aan een actie waarbij inwoners de kans hebben wapens in te leveren zon der daarbij in de problemen te ko men. In het antwoord dat Van Gin- neken nu krijgt, zegt het college nu dus toe mee te zullen doen. Opwelling Met name maakt de CDA-voorman zich zorgen om wapenbezit bij steeds jongere kinderen. Hij signa leert via conciërges en docenten dat steeds meer kinderen messen bij zich hebben. Zijn zorg is dat de messen gebruikt worden bij ruzies. ,,Wat doet zo iemand in geval van een ruzie?" vraagt Van Ginneken zich af. ,,Grijpt ie in een opwelling naar zijn mes? Dat moet je zien te voorkomen. Je moet dat soort din gen gewoon niet bij je willen heb ben. Hoe meer er tijdens zo'n actie wordt ingeleverd, hoe beter het is." HULST Zerken van zo'n 170 graven worden weggehaald op de begraaf plaatsen aan de Dorpsstraat in Graauw en de Van der Maelstede- weg in Hulst. De rechten van de graven zijn verlopen. Alleen de zerken worden weggehaald. Het gaat om zo'n hon derd zerken in Hulst en zeventig in Graauw. De gemeente Hulst heeft eerst contact gezocht met nabestaanden. Gedenktekens worden weggehaald en nabestaanden mogen deze op halen. Bij graven waarvan geen contactpersoon bekend is, is een publicatiebord geplaatst. De stichtingen Hulst Cultu reel en Den Dullaert gaan sa menwerken. Er komt één ge zamenlijk programma met voorstellingen en concerten. Hulst Cultureel zorgt al jaren voor concerten in en om Hulst en Den Dullaert heeft een ei gen agenda met voorstellin gen. Die activiteiten versmel ten tot één programma. Voor zitter Hans Dujardin van Hulst Cultureel ziet alleen voordelen van de samenwerking. ,,We zijn net begonnen. Als bestuur zochten we een maand gele den contact om te praten over een mogelijke samenwerking." Den Dullaert heeft een thea terzaal en de noordhal, terwijl Hulst Cultureel voor elk optre den een locatie moest regelen. Niet alle evenementen komen voortaan in Den Dullaert; uit stapjes van Hulst Cultureel en Den Dullaert naar een andere plek blijven mogelijk: ,,We houden ook van de sfeervolle omgeving van een kerk, voor intieme concertjes." Hulst Cultureel wil met samenwer ken ook de continuïteit van het bestuur waarborgen. ,,We verouderen langzaam als be stuur. Door samenwerken krijg je een andere impuls." zaterdag 3 juli 2021 Eldridge Pentury Sluis van de familie Flikweert. foto camile schelstraete Het ooievaarsnest op de woning - Lia Flikweert Terneuzen haakt aan bij de lan delijke inleveractie voor steek wapens. In de week van 11 tot 17 oktober kunnen dus ook steek wapens ingeleverd worden zon der zorgen om vervolging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134