II Duivelandse voetbalclubs krijgen nieuw veld 7 TUTOR TAALVAARDIGHEID BASISSCHOLEN SCHOUWEN-DUIVELAND „Baken, bakken, bekken, beken, reken." Bij het woord 'kreken' twijfelt Vera de Bruine (8) even. „Kerreken", klinkt het. ,,Nog een keer", moedigt Mats Verhage (9) haar aan. Hij is haar tutor in taalvaardigheid. Vanaf september gaat dit fenomeen op alle 21 basisscholen op Schouwen-Duiveland van start. Die gaan zo de strijd aan met taalachterstanden bij leerlingen. Joannet Boer heeft nog nooit meegemaakt dat een kind de basisschool verliet zonder dat het goed kon lezen. Dat wil niet zeggen dat de intern begeleid ster van kindcentrum De Morgen ster in Kerkwerve geen kinderen met taalachterstanden treft. Scho lenkoepel Radar, waar de Morgen ster onder valt, zet sinds een aantal jaar het programma Bouw in om kinderen die daar moeite mee hebben te helpen met hun taal ontwikkeling. Thuis geen boeken in de kast hebben, ouders met een andere taal of gewoon moeite hebben met woorden: de oorzaken voor taal problematiek zijn divers. Volgens de stichting Lezen en Schrijven heeeft in Nederland een op de zes mensen moeite met lezen en schrijven. Met het programma Bouw wordt geprobeerd dat aantal omlaag te krijgen door vroeg te be ginnen: bij kinderen vanaf groep 2. Geen extra belasting Omdat uit onderzoek van de Uni versiteit van Amsterdam blijkt dat het programma effectief is, trekt de gemeente Schouwen-Duive land nu geld uit om alle 21 basis scholen in de gemeente met het programma Bouw te kunnen laten werken. Het is een online lespro gramma waarmee kinderen zowel op school als thuis met hun ou ders, aan de slag kunnen. Sterker nog, andere kinderen kunnen worden ingezet om te helpen. Dat gebeurt bij Radar. ,,Het fijne van dit programma is dat het geen ex- In groep 2 merk je al of kinderen moeite hebben met klanken of niet goed horen wat rijmt tra belasting is voor leerkrachten", zegt Boer. De intern begeleidster is en thousiast over het effect van het tutorschap op kinderen. ,,We vra gen aan de leerkrachten van de bo- venbouw om leerlingen aan te wijzen die als tutor kunnen die nen. Eerst kozen we voor kinderen die heel goed meekwamen in de lessen. Nu blijkt juist dat het ook heel goed werkt met dyslectische kinderen of kinderen die eerder zelf het programma Bouw hebben gevolgd. Het is echt fantastisch om te zien wat het met ze doet. Je geeft ze verantwoordelijkheid. Ze hebben altijd zelf hulp nodig ge had en nu mogen zij zelf hulp ge ven." Vier keer in de week Volgens Boer is Bouw alleen effec tief als er vier keer in de week een kwartier mee gewerkt wordt. Pro- jectleider Bouw en taaldeskundige bij Radar, Nelske van der Veer ver telt dat zij ervoor gekozen hebben het twee keer op school te doen en dat ouders de andere twee keer thuis met hun kind doen. Het pro gramma begint bij leerlingen in groep 2. ,,Je kunt dan al merken of kinderen moeite hebben met klan ken of niet goed horen wat rijmt", zegt Van der Veer. Bouw is vooral ook preventief bedoeld. Boer: ,,Het mooie van dit is juist te voorkomen dat kinderen een hekel krijgen aan taal, nog voordat ze er volledig mee aan de slag gaan in groep 3." Vol gens Vera, die in groep 4 zit, heeft het effect. ,,Snel lezen vond ik moeilijk. Nu gaat het wel beter." Een fusie tussen de twee Duive- landse voetbalclubs (een eerder voorkeursscenario van de ge meente) kwam er niet. Vandaar dat beide verenigingen een eigen pad zijn ingeslagen. s.v. Duiveland koos wat betreft de jeugd voor vol ledige samenwerking met Bruse Boys. SKNWK koos voor zichzelf en samenwerking binnen de eigen dorpskern: tussen voetbalclub, dorpsraad, scholen, sport, kerk en inwoners. 'Om elkaar te verster ken, faciliteiten gezamenlijk te ge bruiken en de leefbaarheid van Nieuwerkerk te vergroten. En om een positieve bijdrage te leveren aan de gemeentelijke en landelijke initiatieven in de strijd tegen obe- sitas', aldus de club. Een kunst grasveld en voetbalkooi zijn nodig om dit te bereiken. Unaniem De gemeenteraad was unaniem en gaf donderdagavond toestemming voor de plannen in beide dorpen. SKNWK-voorzitter Robbert van de Zande is blij. ,,Een nieuw kunstgrasveld en voetbalkooi zijn mooie aanwinsten voor het dorp en onze vereniging." SKNWK re kende uit dat de nieuwe facilitei ten permanent door 500 a 600 sporters en kinderen gebruikt gaan worden. Waar het kunstgras veld en de kooi precies komen, is nog niet bekend. Jeugd van Oosterland S.v. Duiveland-voorzitter Hans van der Have: ,,Het is de bedoeling een multifunctioneel veld neer te leggen waar buiten trainingsuren van ons, ook de jeugd van Ooster- land gebruik van kan maken. An dere verenigingen kunnen er ook van profiteren. Het initiatief ligt bij ons, maar we doen het sa men met de dorpsraad. s.v. Duive- land draagt zelf bij aan de investe ring." zaterdag 3 juli 2021 Kind helpt kind bij taalachterstand Valeska Nastaly Kerkwerve Mats Verhage (9) is tutor voor Vera de Bruine (8) bij het taalvaardiger worden. Op de achtergrond de andere teams van tutor met leerling voor het programma Bouw. Mats is een echte boekenworm. ,,Ik lees nu de serie De grijze jager." foto sandra schimmelpennink -Nelske van der Veer, projectleider Bouw Een multifunctionele speelkooi en kunstgrasveld voor SKNWK en Nieuwerkerk. Led-verlichting en een nieuw trainingsveld in Oosterland. De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft daarvoor groen licht gegeven. Daarmee krijgen twee dorpsver enigingen een enorme boost voor de toekomst. Gerrit van Loon Nieuwerkerk TIST'S IMPRESSION STEFAN VERMEER Een impressie van kunstgrasveld en voetbalkooi bij SKNWK. ar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130