Oude Lidl Zierikzee vanaf maandag testlocatie coronatoegangsbewijs 6 Zierikzeese winkel 'verrast' door plannen voor museum in het Gravensteen VAARTOER DE KIFT Marcel Modde Zierikzee De Wereldwinkel nam bijna tien jaar geleden z'n intrek in het monu mentale pand aan de Mol. Dat ge beurde op initiatief van de ge meente. Na het overbrengen van de collectie uit het opgeheven Mari tiem Museum naar het Stadhuis- De potentie van het Gravensteen als culturele publiekstrekker moet benut worden museum, kwam het Gravensteen in 2011 leeg te staan. Met de Wereld winkel wordt het gebouw toch nog zes dagen in de week gebruikt, ver warmd en kunnen klanten op de begane grond een kijkje binnen ne men. De cellencomplexen op de bo venste verdiepingen kunnen alleen worden bezocht onder begeleiding van een gids. Directeur Albert Scheffers van het Stadhuismuseum heeft het stof van zijn oude plan geblazen om het Gravensteen weer in z'n geheel een museale bestemming te geven. ,,Het opheffen van het toenmalig Martiem Museum is niet zo'n ver standig besluit geweest. Wereld wijd zie je dat de publieke belang stelling juist voor dit soort panden enorm groot is", zei Scheffers daar over in een interview met de PZC in 2016. Hij vindt daarvoor nu de steun bij verschillende raadsfrac ties. Publiekstrekker Op initiatief van coalitiepartij LSD, HvsD en de SP werd donderdag be sloten tot een verhuizing van de Wereldwinkel. ,,Wij vinden het van belang dat de potentie die het Gravensteen heeft om zich te ont wikkelen tot culturele publieks trekker benut moet worden. Dit kan echter niet zolang de Wereld winkel in het pand gevestigd is." Het voorste deel van Huis de Haene aan de Poststraat is volgens die frac ties een prima alternatieve locatie. De gemeente wil dat pand verko pen en is daarover in gesprek met de twee kandidaten. De Pagter voelt zich overvallen door dit plan, dat ze een week gele den onder ogen kreeg. De Wereld winkel voegt volgens haar juist iets toe aan het gebouw, door bezoekers Het mes kan aan twee kanten snijden. Dit pand heeft ook een maatschappelijke functie ook na te laten denken over de no den in de Derde Wereld. ,,Het mes kan aan twee kanten snijden. Zo heeft dit pand ook een maatschap- pelijke functie en laat de gemeente op deze wijze zien dat zij ook be gaan is met mensen in arme lan den." Meer zekerheid In een brief aan de gemeenteraad roept De Pagter op het huurcon tract in stand te houden en samen met het Stadhuismuseum te kijken hoe intensiever kan worden sa mengewerkt. CDA, D66 en PvdA zijn niet overtuigd van de noodzaak van een verhuizing en willen ook eerst meer zekerheid over een goed alternatief voor de Wereldwinkel. Ineens hingen ze er: de blauwe re clame-uitingen van Covid-testaf- nemer Hestia uit Losser. Niet be paald een Basic Fit, zoals veel men sen dachten nadat er een briefje op de ramen hing dat op 1 juli een de- pendance van de fitnessketen zou openen. Het was waarschijnlijk een ludieke actie. Dat er een testlocatie voor Covid-toegangstesten in Zie- rikzee zou openen, was sinds kort bekend. Alleen de datum nog niet. Ontzettend druk Een woordvoerster van Hestia laat weten dat het ontzettend druk is met het inrichten van nieuwe test locaties. ,,We weten zelf vaak pas een dag van tevoren wanneer een locatie opengaat." De Stichting Open Nederland (SON), die in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport testlocaties regelt, heeft al wel een datum. „Maandag 5 juli opent de vestiging aan de Schelp- hoekstraat", zegt een woordvoer der. Hestia, een bedrijf dat zich doorgaans bezighoudt met service rondom de trombosezorg, voert de tests uit in opdracht van SON. Zierikzee staat op de website testenvoortoegang.org nog niet als testlocatie vermeld, maar dat kan elk moment veranderen. Op die site kunnen mensen een afspraak maken voor een toegangstest. De uitslag van de test voor een corona toegangsbewijs is doorgaans bin nen een uur bekend, meldt de site. In Zeeland zijn op dit moment in Goes, Middelburg en Terneuzen locaties voor toegangstesten ge opend. zaterdag 3 juli 2021 Wereldwinkel wil niet verhuizen De Wereldwinkel Zierikzee wil in het Gravensteen blijven. archieffoto dirkjan gjeltema De Wereldwinkel Zierikzee laat zich niet zonder slag of stoot verjagen uit het Gravensteen. Een meerheid in de gemeente raad wil van de middeleeuwse gevangenis weer een echt mu seum maken en het huurcon tract met de ideële organisatie per 31 december 2022 opzeg gen. ,,Wij zijn hierdoor verrast en begrijpen de argumenten tot stopzetten niet. Er is ons ook op geen enkel moment ge vraagd mee te denken over een eventueel optimaler gebruik van dit prachtige gebouw", aldus voorzitter Margot de Pagter. -Albert Scheffers, directeur Stadhuismuseum -Margot de Pagter, Wereldwinkel Schouwen-Duivelanders kun nen vanaf maandag in Zierikzee terecht voor een toegangstest voor bijvoorbeeld een restau rant- of concertbezoek. Het Twentse bedrijf Hestia opent een testlocatie in het voorma lige Lidl-pand aan de Schelp- hoekstraat in Zierikzee. Valeska Nastaly Zierikzee ZIERIKZEE Zierikzee zou het weten dat de band De Kift gis teravond ging optreden in Poppodium Brogum als spetterende afronding van de Vrijbuitertour. De Kift maakte op de tjalk Vrij buiter van schipper Wiebe Radstake deze week een muzikale vaartocht van Hoorn naar Haarlem, Zaandam, Amsterdam, Gouda, Rotterdam en Dordrecht om gistermiddag musicerend in thuishaven Zierikzee aan te komen. ,,Het was geweldig! Veel regen gehad, maar dat past wel bij het weemoedig repertoire van De Kift", zei de schipper. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129