Ik heb last van het pianogetingel van mijn buurvrouw Mijn schoonvader doet bij ons alsof hij in een hotel is Joost MAG T WETEN IK WOON IN EEN APPARTEMENT. Mijn boven buurvrouw speelt elke avond piano tot een uur of 9. Dat is niet midden in de nacht nee. Maar onze appartementen zijn nogal gehorig dus ik heb er wel last van. Na het eten wil ik ont spannen, beetje tv kijken en dan is dat getingel storend. Kan ik hier iets van zeggen? JOOST Wat bent u lief! De meeste briefschrijvers vragen niet 'Kan ik hier iets van zeggen,' maar 'Hoe kan ik hier iets van zeggen?' Ze gaan er bij voorbaat van uit dat er iets te zeggen valt omdat het gelijk aan hun kant staat. Maar u twijfelt daaraan. Ik hou ook van uw bovenbuurvrouw. Ze speelt waarschijnlijk iets klassieks, waar hoor je het nog, want dat wordt door de leek al gauw getingel genoemd. Minpuntje voor onze inzender overigens, deze negatieve omschrijving. Bovenbuur speelt tot 9 uur om mensen die vroeg naar bed willen niet meer lastig te vallen. Misschien wil ze zelf naar bed of moet ze van haar docent iedere avond een uur oefenen. Feit is dat zij om 9 uur stopt. Redelijke tijd toch? Beetje tv beneden, beetje piano boven. Waarom zouden u twee niet de beste vriendinnen kunnen worden? Ik zou haar uitnodigen voor een kopje koffie en haar spel prijzen: 'Ik hoor het graag, al komt het soms slecht uit als ik iets op de tv wil zien.' En zij: 'Ik speel ook graag, al stoort het geluid van uw tv me soms.' Want die klacht, laat ik het maar bekennen, kreeg ik onlangs van uw lieve bovenbuurvrouw. MIJN SCHOONVADER WOONT in het buitenland. Om de zoveel tijd komt hij een weekje naar Nederland. Dan verblijft hij bij ons of bij mijn zwager. Erg aanwezig en alsof hij in een hotel is. We hebben daar schoon genoeg van. Hij kan beter naar een echt hotel. Hoe communiceren we dit op een diplomatieke manier zonder de familie relatie te beschadigen? JOOST Ofwel: hoe kunnen we eieren bakken zonder ze te breken. Ik begrijp uw vraag overigens wel. 'Gezellig,' zei ik jaren geleden in mijn onschuld tegen mijn vrouw. 'Gezellig ja,' zei ze, 'en weet je waarom? Omdat ik het huis heb staan schoonmaken, de boodschappen heb gedaan, je lievelings kostje heb gekookt, bloemen in huis heb gehaald en de kaarsen heb aangestoken. Terwijl jij urenlang in de kroeg zat.' Ziehier de kern van uw probleem. Schoonvader steekt zijn benen onder tafel: 'Gezellig.' En hij heeft geen idee wat er bij komt kijken. Dat gaat wringen op den duur. Zwijg ik nog over het vijfde wiel aan de wagen dat hij in andermans gezin per definitie is. Diplomatieke oplossingen zijn er natuurlijk niet. Wat is de minst ondiplomatieke? Ik denk aan minister Veldkamp, die ooit woedend de ministerraad wilde verlaten. Zijn collega Toxopeus moet toen gezegd hebben: 'Meneer de voorzitter, collega Veldkamp dreigt de vergadering te verlaten. Vindt u goed dat ik de deur voor hem open hou?' Misschien is het volgende diplomatiek genoeg voor u: 'Mocht u overwegen bij een volgende gelegenheid niet hier te slapen, dan wil ik u graag behulpzaam zijn bij het zoeken naar een hotel.' En als dat niet helpt, schopt u hem het huis uit. e e MEZZA 45 Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (79) al een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Heb je een prangende kwestie om voor te leggen aan Joost Prinsen? Mail dan naar joostmagtweten@dpgmedia.nl z> I O O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 125