'Ik geloof niet in de hemel, maar kan er wel over tekenen' -I.MA BIESHEUVEL Joop fH k kreeg meteen een beeld toen ik het verhaal las over de koeien Joop en Kornelis. De vorig jaar overleden schrijver J.M.A. Biesheuvel gebruikte weinig woorden. Daar hou ik van, dat een schrijver veel aan de verbeelding over laat. Op verzoek van uitgeverij Van Oorschot ging ik ermee aan de slag. Ik heb er een leporello van gemaakt, een boekje van twaalf pagina's in harmonicavorm. Mijn atelier staat tegenover mijn huis - een ongelooflijke luxe. Ik begin er altijd in de ochtend, zo rond half 11, en voor de koffie ga ik weer even naar huis, naar mijn vrouw. Dat deed ik ook al toen de kinderen nog thuis waren. Een kunstenaar heeft ook een huiselijk leven nodig. Mijn atelier is niet alleen de plek waar ik werk, maar ook waar ik verzamel: van al mijn creaties die ik heb gemaakt de afgelopen jaren, van boeken tot tijdschriften en van ontworpen appartementen tot een theater in Haarlem, bewaar ik schetsen, droedels, corresponden tie en tekeningen. Ik denk wel- eens: ik moet het opruimen. Want dat wórdt nog wat, als ik er ooit niet meer ben en mijn kinderen die archief kasten moeten doorspitten.' Joop en Kornelis gaat over twee koeien die na het slachthuis in het hierna maals belanden. De ene koe eindigt als dames schoen, de andere als voetbal. Daarom leek het de uitgever leuk het nu, tijdens het EK, uit te bren gen. Zelf heb ik niet veel met voet bal en nee, ik heb ook niet veel met de hemel. Het hiernamaals is bedacht om ons leed te verzach ten. Zodat mensen kunnen denken: dan is er straks nog iets aardigs. JOOST SWARTE (73) tekende voor een bijzondere uitgave van een verhaal van Maarten Biesheuvel over voetbal, koeien en het hiernamaals. Maar ik kon me goed in het ver haal van Biesheuvel inleven. De ene koe is een denker, de andere een wilde spelletjesfanaat. Ik her ken mezelf in beide koeien; hoe vreemd klinkt dat eigenlijk, jezelf verge lijken met een koe. Als ik schets, ben ik aan het denken. Al tekenend komt er een idee. En anderzijds ben ik ook wel die spelletjes koe, omdat ik praktijk gericht ben. Ik heb nooit een school afge maakt. Mijn ouders zagen mijn tekeningen en vroegen een bevriend kunstenaar: is dit iets waar hij verder mee zou kunnen? Ik be landde met andere kinderen in een atelier met een stoffige boeken kast en een bloemstuk. Teken maar een stil leven, was de opdracht. Zo leerde ik het. Mijn ouders keken naar wat ik kon. Bij mijn drie dochters deed ik het zelfde. Een is grafisch vormgever geworden, we werken weleens samen. Soms ben ik bang dat mijn creativi teit opraakt. Dat mijn geest op een dag dienst weigert. En ja, wat dan? Nu weet ik wel: het blijft komen. Maar toch bewaar ik ook alle droedels en schetsen van Joop en Kornelis weer in diezelfde archieftast, voor het geval ik geen inspiratie meer heb. Het voelt vei lig om weer terug te kunnen vallen op oud werk... Je weet maar nooit.' MEZZA39 MIJN BOEK Joop en Kornelis van J.M.A. Biesheuvel verschijnt bij Van Oorschot 9,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119