'Ik sprak elke week met een rouwmevrouw. Smartelijk genoeg heeft zij net haar eigen man verloren' Echtelijke ruzies waarbij een tv door de lucht vloog, een dochter die zich niet gezien voelde door haar moeder, de woede en onmacht. In Na Emma, het boek dat Joost Prinsen (80) schreef na het overlijden van zijn vrouw, blikt hij terug op een lang, mooi en explosief huwelijksleven. w'-'M - fiK M ,1. door het ijs. Maar nu gaat het beter. Ik hoop, denk, dat ik het ergste wel achter de rug heb.' In uw boek schrijft u dat u na het moment met het tafeltje de rouw direct de volgende dag aanpakte. 'Anders blijft het maar aanzieken. Mijn twee dochters zijn meteen hulp gaan zoeken voor mij, en zo heb ik bijna een halflaar iedere week gesproken met Ellen, de rouwmevrouw. Dat was heel prettig hoor. Het idee, dat je alle ellende en treurnis die je hebt, dat je die elke donderdag van 11 tot 12 kwijt kunt bij een mevrouw die je kunt vertrouwen. Smartelijk genoeg heeft zij net haar eigen man verloren. Ik moet haar zo eens bellen, ocherm. Dan kan ze een beetje dom tegen me lullen, daar komt het toch wel op neer. Ik heb mezelf ook opgegeven voor een cursus, om hetzelfde te doen. Of ik het kan, weet ik niet. Ik ben niet zo'n luisteraar als jij. Maar ik mag mezelf wel een ervaringsdeskundige noemen. En ik heb vrij veel gezond verstand. Tel die twee dingen bij elkaar op, dan zou het mogelijk moeten zijn dat mensen wat aan me hebben.' 'Dat zou wel kunnen, maar dat is niet echt mijn bedoeling. Het boek begint met het motto: 'Ik keek tegen mijn eigen leven aan alsof een ander het had doorgebracht', uit een gedicht van Gerrit Achterberg. Zo was het, dat had ik een beetje: nu maak ik dit mee, ik verlies degene met wie ik vijftig jaar van mijn leven ben geweest, wat gebeurt er dan met me? Daar wilde ik zo goed mogelijk verslag van doen.' 'Nee. Ik dacht eerder: is dit goed geschreven, kan dit beter? Het is ook niet zozeer een boek over haar, het is meer een boek over mijn eigen doen en laten. Maar die moeten zo opgeschreven worden dat het interessant is om te lezen. Ik hecht erg aan wat de Amerika nen a good read noemen. Slaat met vlakke hand op tafel: 'Ik eis dat van al wat ik schrijf, elke bladzijde, het kan niet verdommen, het moet goed geschreven zijn. En waar mogelijk om te lachen. En als ik dat niet volstrekt eerlijk doe, dan moet ik het niet schrijven.' Hoe vindt u eigenlijk zelf dat u het heeft gedaan het afgelopen jaar? Bedachtzaam: 'Ik wil mezelf toch wel een behoorlijk cijfer geven. In die tijd heb ik twee boeken afgekregen, verkering gekregen, 150 columns geschreven. Het is een beetje lastig om jezelf daarvoor op de borst te slaan, want zo moeilijk is het allemaal niet. Het komt toch ook door die grote mate van zelfdiscipline. Dan kom je een eind, hoor.'« MEZZA 35 Uw boek kan ook daarbij helpen. Dacht u daarbij ook wat Emma ervan zou hebben gevonden? U bent behoorlijk eerlijk over jullie ruzies en haar onhebbelijkheden. Na Emma verschijnt bij Nijgh en Van Ditmar 17,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 115