DAG 1. ADUARDERZIJL MENSINGEWEER >USQUERT (20 KM) OM 5.30 UUR GAAT de wekker. Terwijl we ontbijten, zien we het langzaam licht worden. Stipt om 7 uur zitten we in de kano. We hebben geluk: het is windstil, dus we kunnen al onze energie steken in het spotten van riet gorzen, kiekendieven en dobberende eenden en ganzen. Buizerds maken schelle geluiden tijdens het jagen. We zien een fuut met jonkies op de rug. Na de kanosluis bij Schaphalsterzijl kunnen we kiezen: rechtdoor naar Winsum, vorig jaar uitgeroepen tot mooi ste dorp van Nederland, of linksaf via de iets langere route via Mensingeweer, Eenrum en Baflo. We hebben gehoord dat die laatste route heel afwisselend is, dus bui gen we af naar links. We varen tussen rietkragen door, onder bomen die elkaar met hun toppen bijna raken. We varen door kleine dorpen, passeren monumentale boerderijen en een molen. De kleinste verandering in het water, de windrichting, de stroming of een vlaag koude lucht: na een paar dagen in de natuur voelt je lijf het en reageert. Als de wind van de zijkant komt, besluiten we dicht langs de kant te varen: uit de wind en in de zon. Op het laatste stukje passeren we bij Warffum een schutsluis die we op de heenweg ook tegenkwamen. De sluisdeuren doen het niet, wat betekent dat we de kano leeg moeten ruimen, opnieuw op het karretje moeten laden om de oversteek naar de andere kant te maken. We hebben intussen zo'n routine opgebouwd, dat we dit in minder dan een kwartier voor elkaar hebben. We beginnen er bijna lol in te krijgen. Tijdens de tocht lijkt het alsof we alle tijd van de wereld hebben. Die innerlijke rust waar Caroline het over had: die hebben we gevonden. ZELF OP AVONTUUR Kijk op kano-avontuur.nl voor deze en meer routes. Een driedaagse tocht kost ongeveer 150 voor een stabiele Canadese kano (2 tot 3 personen en bagage), kar, vuurschaal, driepoot, brandhout, bijl, ton, waterzakken en uitgebreide routebeschrijving (exclusief overnachtingen en eten). Wij sliepen bij B&B Hoogholtje (tweepersoonskamer met ontbijt 95) en in een waterblokhut bij Camping Aduarderzijl 30 per nacht), maar overnachten met een eigen tentje op kanocampings langs de route kan ook 4 - 20 per nacht). Meer informatie over Groningen vind je op visitgroningen.nl en meer kanoreizen in Nederland op kanoweb.nl, kanoweekend.nl en eindeloosreizen.nl 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 112