Hannie: 'Ik beloofde haar door te gaan met leven. Maar de glans is ervan af' Je krijgt om dezelfde dingen de slappe lach en als de een ongelukkig is, voelt de ander dezelfde pijn. Eeneiige tweelingen hebben zo'n sterke band dat ze zelf ook een beetje sterven als ze hun broer of zus verliezen. 'De gedachte dat ik zonder haar door moet, is ondraaglijk.' en ze hoopten dat de rustige omgeving en het klimaat hem goed zouden doen. Henk werd duikinstructeur en inderdaad, hij knapte zienderogen op. Dat Marlie zo ver weg was, vond ik verschrikkelijk. We hebben elkaar duizenden faxen gestuurd. Ook probeerden we elkaar zo vaak mogelijk te zien. Dan waren zij weer hier of wij daar. We kochten zelfs een vakantiehuisje op Bonaire. Toen Henk ernstig ziek werd, kwamen ze weer naar Nederland. Hij stierf in 2015 en de laatste jaren woonde Marlie naast ons, in Stevensweert. Twee jaar geleden kon ze ineens niet meer schrij ven en een dag later wist ze niet meer hoe ze moest koken. We dachten aan een TIA, maar onderzoek wees uit dat het een hersentumor was, graad 4. Marlie bleef positief, nuchter en vrolijk, terwijl er geen hoop meer was. Ze zei steevast: 'Het is zoals het is, en als het anders was dan was het wel anders'. Vlak voordat ze zich heeft laten eutha naseren, heb ik haar moeten beloven door te gaan met leven. Dat lukt, maar de glans is eraf. Toen ik laatst zelf een ernstige kwaal leek te hebben merkte ik wel dat het me niet veel deed. Sinds Marlie's overlijden ben ik niet meer bang voor de dood. Ik geloof niet in iets na de dood, maar ergens zou ik dat wel willen. Het zou een troost zijn als ik vlak voor mijn dood zou kunnen zeggen: het is goed zo, ik ga naar Marlie toe.' 'MARLIE EN IK waren in onze jeugd onafscheidelijk. Ik kon haar gedachten lezen en zij die van mij. Toen we rond ons 30ste samen het secretariaat van de twee lingenvereniging runden, hoorden we regelmatig van andere eeneiige tweelin gen dat ze het konden voelen als de ander iets heftigs meemaakte. Dat hebben wij nooit gehad. Wel kookten we vaak het zelfde, en kochten we dezelfde kleding. Hartsvriendinnen waren er niet, want wij hadden elkaar. En toen ik verkering kreeg met een jongen die ik ontmoette tijdens een wielerwedstrijd van mijn broer, hebben we Marlie vijf dagen later gekoppeld aan zijn beste vriend. Met deze twee vrienden zijn we ook getrouwd. 18 jaar, en allebei zwanger. In die tijd hadden we het niet breed. Dan kwamen we bij elkaar en telden we ons geld. Als Marlie minder had dan ik, gaf ik haar wat, en omgekeerd. Wat je vaak hoort is dat de partners van tweelinghelften jaloers zijn, maar dat kenden wij niet omdat onze mannen vrienden waren. In 1997 verhuisde mijn zus naar Bonaire. Haar man Henk was al jaren depressief MEZZA 25 HANNIE KREUZE (73) uit Stevensweert nam op 2 juni 2019 afscheid van haar zus Marlie, die niet meer verder kon leven vanwege een hersentumor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105