Altijd die angst: dingen? Hoe zie ik eruit? Wat zullen ze van me denken? vond ik vaak gedoe. Ook dan voelde het alsof ik een masker moest opzetten en gezellig en extravert moest doen. Ondertussen dacht ik aan lekker op de bank kruipen met een boek of Netflix. Na een avondje 'gezelligheid' moest ik mezelf altijd weer even opladen. Toen de coronamaatregelen werden verscherpt en je niet langer meerdere mensen mocht uitnodigen of op bezoek mocht bij anderen, viel een deel van de druk die ik voelde weg. Opeens zat iedereen in hetzelfde schuitje als ik qua activiteitenniveau (nul), al vonden zij het vaak wél erg. En zo kabbelde ik het jaar door. Het weer werd mooier en ik genoot ervan door elke dag voor, tijdens en na het werk even een rondje door het groen te lopen om wat frisse lucht op te snuiven. Ook in de zomer was thuiswerken een uitkomst (leve de airco). Weg was de uitdaging om in de verzengende hitte zonder doorweekt shirt en klotsende oksels aan te komen op kantoor. Al moet ik toegeven dat ik de jaarlijkse gesprekken over welke collega nu weer een te korte broek draagt of teenslippers aan heeft wel heb gemist. OPLUCHTING WAS ER ZEKER rond kerst en oud en nieuw. Ik ben er niet helemaal onderuit gekomen, maar de meeste sociale bezoeken zijn me bespaard gebleven. Ook al zijn de mensen met wie ik het vier me lief: ik krijg er vaak al twee maanden van tevoren buikpijn van. Zo'n avond waarop je dan bij elkaar moet komen en het verplicht gezellig moet hebben, omdat het nu eenmaal kerst is. Ook de reserveercultuur was een verademing. Waar ik menig mens hoorde klagen dat overal het 'spontane wel af was', dacht ik: halleluja. Ik reserveerde naar hartenlust plekken in de sportschool, bij winkels en in restaurants. In de maanden dat ze open waren tenminste. En altijd wist ik dat er plek was, dat het niet te druk was en het belangrijkste: ik wist wat ik kon verwachten. Ik kwam niet in onhandige (sociale) situaties terecht waarin ik mezelf voor gek zou kunnen zetten. De lockdown had zeker ook nadelen. De eetbuien kregen een aantal maanden de overhand, de dwanghandelingen werden erger. Ik was zo gesteld geraakt op mijn veilige thuisbubbel dat ik het huis nog maar moeilijk durfde te verlaten zonder eerst eindeloos te controleren of elk raam en elke deur wel goed dicht was. Na weken van persoonlijkheidstests bij en interviews met de psycholoog werd de diagnose 'vermijdende persoon lijkheidsstoornis' gesteld. Kenmerken zijn: laag zelfoeeld, moeite met en vermijden van sociaal contact, zorgen over afwijzing. Omdat je bij zo'n stoornis voor je gevoel weinig controle hebt over al deze gevoelens, kun je zogenaamde 'copingmechanismen' ontwikkelen. Oftewel mechanismen om dat gevoel van machteloosheid te bestrijden, zoals bij mij die eetbuien en dwanghandelingen. De hele diagnose klonk heel herkenbaar. Laat ik vooropstellen dat corona een hoop kwaad heeft gedaan en dat ik meeleef met de mensen die iemand hebben verloren, ziek zijn geweest of nog steeds zijn en met alle ondernemers die het hierdoor moeilijk hebben. Maar voor mij was het zó fijn om al die maanden te leven zonder de constante druk om sociaal te moeten zijn, zonder de constante angst hoe mensen over je denken, zonder het constante gevoel dat je altijd iets fout doet of niet goed genoeg bent. En ergens weet ik ook wel dat de lockdown helemaal niet zo goed voor me is. Het staat me toe om in m'n veilige bubbel te blijven, om nooit gewend te raken aan het huis verlaten, aan sociaal contact. Van die persoonlijkheidsstoornis kom ik nooit meer af, maar ik kan er wel mee leren omgaan. Helaas zit de op lossing 'm vooral in het aangaan van uitdagingen. Toch naar dat feestje, toch dat gesprek aangaan, toch dat huis uit. En toch terug naar dat kantoor. Misschien is dat waarom die mededeling over 'maximaal twee dagen thuiswerken' me zo liet schrikken. Het voelt alsof ik voor het blok wordt gezet om het allemaal maar 'gewoon' weer te gaan doen. Dus ben ik bang voor de komende maanden. Bang voor het feit dat alles straks weer grotendeels normaal wordt en dat ik me er weer volop in moet gaan mengen. Bang dat ik weer verval in oude ritmes en patronen. En hoewel ik stiekem hoop dat we van de regering nog wat langer thuis moeten werken, denk ik ook: misschien is deze lockdown voor mij ook wel een soort reset geweest. Ik heb zeker stappen vooruitgezet tijdens m'n therapie het afgelopen jaar. Misschien durf ik op kantoor straks eindelijk mezelf te zijn, en kan ik er ook eens van genieten om onder de mensen te zijn. Vind ik het leuk om naar een feestje te gaan, of een praatje te maken. Nou... eerst maar eens beginnen met die drie dagen kantoor. 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102